AYM YÖNETİCİ DAVASINDA NEDEN AYAK SÜRÜYOR?

AYM YÖNETİCİ DAVASINDA NEDEN AYAK SÜRÜYOR?

AYM YÖNETİCİ DAVASINDA NEDEN AYAK SÜRÜYOR?
21 Haziran 2015 Pazar 22:09

AYM NEYİ BEKLİYOR?

Anayasa Mahkemesi Neyi Bekliyor? 14 Mart 2014 tarihinde bir çırpıda görevden alınan 1330 (278 şube müdürü, 288 il millî eğitim müdür yardımcısı ve 764 İlçe Milli Eğitim Müdürü)  taşra yöneticisi ile ilgili yapılan başvuru ne zaman gündeme gelecek? Başvurunun gündeme gelmemesi taşra yöneticilerinin mağduriyetini günden güne arttırıyor. 14 Mart 2014 tarihinde bu yöneticilerin mali hakları gasp edildi. Maaşları günden güne eriyor. Bugün itibarı ile ayda 120TL daha az maaş alıyorlar. Ve yaklaşık 6 yıl boyunca maaşları artmayacak.

Peki, taşra yöneticileri bunu hak edecek ne yaptı? Soruyu başka türlü soralım “Hukuk Devleti’nde” kazanılmış haklar niçin gasp edildi? Bence bu soruların cevabını 6528 sayılı yasayı hazırlayanlar da bilmiyorlardır. Yasaya son gün üzerinde düşünülmeden bir önerge ile eklenen bu durum oldubittiye getirilmiştir. Aynı yasa içerisinde yer alan Bakanlık denetçilerinin mali hakları korunur iken taşra yöneticilerinin mali hakları gasp edilmiştir. O dönemdeki taşra yöneticileri MEB’in zencileri miydi? Özellikle gasp edilmiş kelimesini kullanıyorum. Taşra yöneticilerinin mali hakları eksiltilmiştir. Ellerinden alınmıştır. Evlerine götürdüğü ekmekleri bölünmüştür. Amiyane tabiri ile biz size bundan sonra şu kadar maaş vereceğiz, ister çalışın, ister emekli olun gibi hukuk değil, kanun devletine yakışmayan bir tavır sergilenmiştir. Ben istediğim ile çalışırım mantığı bakkal dükkânı işletenlerde vardır. Devlet yönetmek ile bakkal çırağı çalıştırmak arasındaki farkı bilmeyenler, bunu anlamazlar…

Statü kaybının yanı sıra 7 yıl zamsız maaşa mahkûm edilen taşra eğitim yöneticilerinin hukuki mücadeleleri sonuna kadar devam edecek, bunun yanında değişen siyasal konjonktürde yasanın iptali gündeme gelecektir. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Hukuk açısından idarenin yaptığı bu eylemdeki başka bir garabet ise söz konusu unvanlar, teşkilat yapısından ve yasasından kaldırılmadan taşra eğitim yöneticilerinin hukuk güvenliklerini ihlal edecek biçimde yasama tasarrufunda bulunulması Anayasaya aykırılık teşkil etmektedir. Ayrıca geçerli bir neden yokken 1330 yöneticinin görevinden alınarak yerine atama yapılması hiçbir hukuk ilkesiyle izah edilemez. AYM hukuki bir karar verdiğinde tüm taşra yöneticileri görevlerine döneceği gibi mali yönden kayıpları da giderilecektir.

Burada asıl mesele idarenin bu hususta yaptığı eyyamdan çok hukuk adına karar verecek olan mercilerin sessizliğidir. 1330 taşra yöneticisinin mali hakları ve statüsünün gaspı karşısında kararın gecikmesidir. Kararın gecikmesi mağduriyeti arttırmaktadır.

Hüseyin AKAY


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.