Bakan Avcı Gündemdeki Konulara Açıklık Getirdi

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 47 bin öğretmen atamasına ilişkin, “İşin doğrusu, rasyoneli Temmuz başında yapılacak KPSS ve alan sınavlarını beklemek ve sonra da Ağustos ayında o günün ihtiyaçlarına, branşlarına göre, il dağılımlarına göre atamaları yapmak“ dedi.

Bakan Avcı Gündemdeki Konulara Açıklık Getirdi
03 Nisan 2015 Cuma 19:14

 Anadolu Ajansı Editör Masası´na konuk olan Bakan Avcı, öğretmen atamaları, öğretmenlere uygulanacak rotasyon ve dershane öğretmenlerinin Millî Eğitim Bakanlığı’nda istihdamına ilişkin açıklamalarda bulundu. 
TBMM’den 2015 yılı içinde Millî Eğitim Bakanlığına 47 bin kadro kullanabilme yetkisinin verildiğini hatırlatan Bakın Avcı, bu kadrolar belirlenirken Maliye Bakanlığı’nca bütçe imkânları ve bütçe dengelerinin gözetildiğini söyledi. 
 
KPSS sınavından sonra atama yapmak daha adil
Bakan Avcı, bazı sosyal paylaşım sitelerinde zaman zaman "Ben 8 senedir atanmayı bekliyorum, atanamadım, onlar da 1 sene bekleyiversinler" şeklinde, "bencilce" yaklaşımlar görüldüğünü belirterek, "O bakımdan işin doğrusu, rasyoneli Temmuz başında yapılacak KPSS ve alan sınavlarını beklemek ve sonra da Ağustos ayında bu atamaları o günün koşullarına, ihtiyaçlarına, branşlarına göre, il dağılımlarına göre yapmak" dedi. 
Bakan Avcı, atamanın Ağustos’ta yapılmasının her bakımdan daha adil olacağını belirtti.
 
"Öğretmen atamalarında popülist davranmıyoruz"
Öğretmen atamalarıyla ilgili “Zaten seçim geliyor” argümanlarının da çok kullanıldığını aktaran Bakan Avcı, "Böyle bir şey yok. Bugüne kadar ne öğretmen atamalarında ne diğer ekonomik konularda yapmamız gereken bir işi, seçim geliyor diye ertelememekle övünüyoruz. Popülist davranmamakla, kendimizi hep öyle takdim ettik. Seçim ekonomisi uygulamayız dedik, uygulamadık" şeklinde konuştu.
 
Muhalefetin yaklaşımı fütursuzca
Bakan  Avcı, muhalefetin seçim argümanlarını kullandığını ifade ederek, "Adam fütursuzca çıkıp diyor ki ´300 bin öğretmen adayı´ bekliyor. Ben yarın hepsini alacağım. Yani bunun neresine cevap vereceksiniz?" değerlendirmesinde bulundu.  
"Bütün emeklilere Kurban, Ramazan bayramlarında birer maaş ikramiye vereceğim" şeklindeki ifadelerin de benzer şekilde rasyonel olmadığını söyleyen Bakan Avcı, açıklamalarına şöyle devam etti:
"(300 bin öğretmeni atayacağım). Bu ayıp. Bir defa öğretmen adaylarının zekâsına hakaret ediyorsun. 300 bin kişilik kadro yok. Bizim en ideal şartlarda, yani bütün okullarda sabahçı, öğlenciliği kaldırıp tekli eğitime geçtiğimiz takdirde, sınıf mevcutlarını 30´un altına çektiğimiz takdirde alabileceğimiz maksimum öğretmen sayısı 115 bin 953. Oluru bu. Sonra nereden biliyorsun, hangi dersten ne kadar ihtiyacın var? Öğretmenlerin branşlarına göre dağılımlarını, ihtiyaç listelerini biliyor musun da böyle bir vaatte bulunuyorsun, olta atıyorsun böyle bir kitleye. Doğrudan bu kitlenin zekâsına hakaret ediyorsun."
 
"Atanamayan öğretmenler" ifadesi düzeltilmeli
Bakan Avcı, "atanamayan öğretmenler" ifadesinin de düzeltilmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Siz ´atanamayan öğretmen değilsiniz.´ Siz atanabilmek için sınava girmiş fakat atanmak için gerekli puanı tutturamamış olan öğretmen aday adaylarısınız. Sınavda gerekli puanı alamamışsınız" dedi.  
Ağustos’ta ataması yapılacak öğretmen sayısının, Temmuz’da emekli olacak öğretmenlerin ve branşlarının belirlenmesinden sonra netlik kazanacağını ifade etti. 
 
Atamalarda öncelik Doğu ve Güneydoğu Anadolu
Öğretmen atamalarında önceliğin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki illere verildiğini anımsatan Bakan Avcı, "50 bin atama yapmışsak bunun en az 35 binini Doğu ve Güneydoğu’daki 29 ile yaptık. Şu anda doluluk itibarıyla Doğu ve Güneydoğu kentlerinde çok iyi durumdayız. Ama tabii okullar arası eşitsizlikler, nitelik farklılıkları sadece öğretmen sayılarıyla ilgili değil" dedi. 
Bakan Avcı, "Her atama döneminde en büyük payı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine ayırıyorsunuz ama buralara hep göreve yeni başlamış olan tecrübesiz öğretmenleri gönderiyorsunuz" eleştirisinin akla gelebileceğini ifade ederek "Bu da doğru, büyük rotasyon aslında onun için de gerekli" açıklamasını yaptı. Bu rotasyonun zorunlu olarak yapılamadığını vurgulayan Bakan Avcı, şunları kaydetti:  "Çünkü hizmet puanları, bölgelere göre değerlendirmeler. Ne yapmamız gerekir? Bir takım zorlayıcı tedbirlerle değil, özendirici teşviklerle daha tecrübeli öğretmenlerimizi, daha dezavantajlı bölgelerde, okullarda, görev yapmaya özendirmek gerekiyor. Ama bu zorlayarak olmaz. Bu teşvikle olur. Poliste, emniyette, sağlıkta başka hizmet birimlerinde bu tür teşviklerin gerçekten işe yaradığı görülüyor. Dolayısıyla biz de tecrübeli öğretmenlerimizi bu bölgelerde görev yapmaya özendirecek maddi ve manevi tedbirler üzerinde çalışıyoruz, onu da yakında inşallah açıklayacağız." 
 
Dershanede 6 yıl kesintisiz çalışma koşulu aranmayacak
Bakan Avcı, dershanelerde 6 yıl sigortalı olarak çalışan öğretmenlerin Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde istihdamı için çalışmaların hangi aşamada olduğu konusunda da "Yasada, toplam 6 yıl sigortalı çalışmış olanlar müracaat edebilirler´ denildi. Kesintisiz 6 yıl değil, girmiş 8 ay sigortalı çalışmış çıkmış, 10 ay sigortalı çalışmış çıkmış, 2 sene sigortalı çalışmış. Bunların hepsini topladığımız zaman prim ödeme süresi 6 seneyi dolduruyorsa, o zaman onlar bu müracaatları yapabilecekler" açıklamasını yaptı. 
Bu durumda olan öğretmenlerin sayısı konusunda da dershane sektörüyle aralarında bir ihtilaf bulunduğunu anlatan Bakan Avcı, bu konuda Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sigorta kayıtlarına baktıklarını bildirdi.
 
"Kapatma değil, dönüştürme süreci"
Bakan Avcı, Millî Eğitim Bakanlığı’na başvuracak öğretmen sayısı konusunda farklı rakamların telaffuz edildiğini dile getirerek, "Bugün itibarıyla bütün dershane öğretmenlerinin, eğitimcilerinin Millî Eğitim’e geçecekleri, geçmek için müracaat edecekleri kanısında değilim. Çünkü bu bir kapatma süreci değil, bu bir dönüştürme süreci" değerlendirmesinde bulundu.
Dershanelerin daha çok sayıda eğiticiye, öğretmene, yardımcı personele ihtiyaç duyacak eğitim kurumlarına dönüşeceklerinin altını çizen Bakan Avcı, şu bilgileri verdi: "Dolayısıyla dershanelerden öğretmen akımından çok, belki kendilerine ´atanamayan öğretmen´ diyen arkadaşlarımızın içinden de bu yeni kurulacak özel okullara bir talep olacağını bekliyoruz. Dershanelerde görev yapan arkadaşlarımız nasıl müracaat edeceklerini, teknik konuları çok iyi biliyorlar. Ama onlar da Millî Eğitim Bakanlığı’nın bir sınav sistemine tabi olacaklar ve Millî Eğitim Bakanlığı’nın ihtiyaç duyduğu branşlarda, alanlarda ve yerlerde görevlendirilecekler. Yani ´Ben Bebek´te bir dershanede çalışıyorum, 6 senelik sigorta şartlarını karşılıyorum, beni şimdi Bebek Koleji´ne öğretmen olarak alın´ derler belki de. İsteyenin yüzü bir kara... Ama öyle değil. Türkiye´nin neresinde, hangi branşta ihtiyaç varsa oralarda görevlendirilmek üzere müracaatlarını alacağız."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.