Bakan Avcı: Takviye Kurslarını Yeniden Organize Ediyoruz!

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Antalya’da düzenlenen Türkiye Özel Okullar Birliği 14. Eğitim Sempozyumunun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Avcı: Takviye Kurslarını Yeniden Organize Ediyoruz!
31 Ocak 2015 Cumartesi 00:03

Özel okullara teşvikle ilgili bir çalışmanın olup olmadığı yönündeki bir soruyu Bakan Avcı, “Böyle bir çalışmamız var. Bu yıl halen özel okullarda okuyan öğrencilerin de bu teşvik programından yararlanabilmeleri için yönetmelik üzerinde çalışmalarımız sürüyor. Çok kısa zamanda onu sonuçlandıracağımızı ümit ediyorum. İnşallah önümüzdeki ders yılından itibaren halen özel okul öğrencisi olan öğrencilerimiz de bu teşviklerden yararlanabileceklerdir” şeklinde yanıtladı.
 
Bir gazetecinin özel okulların yerleştirmelerde nasıl öğrenci alacaklarının kesin olmadığı ve yönetmeliklerin onaylanmadığını hatırlatması üzerine ise Bakan Avcı, şunları söyledi:

“Yönetmelikler onaylanmadı derken siz zaten çözümü bize işaret etmiş oldunuz. O da şu biz özel okullarımıza gönderdiğimiz resmi yazıyla dedik ki ‘Her okul hangi kriterlerle öğrenci alacağını kendi yönetmeliğinde açık bir biçimde belirtsin, bizim Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne göndersin biz de genel ilkelerimiz açısından bu yapılan düzenlemeyi doğru bulduğumuz takdirde onaylayalım ve her okul yönetmeliğinde de açıkca belirttiği yöntemle öğrencilerini alabilsin.”

Bakan Avcı, yönetmeliklerden onaylananların olup olmadığına yönelik bir başka soruyu da,  “Onaylanan var, onaylanmayanlar var. Onaylanmayanlara neden onaylanmadığını izah ediyoruz, ‘Şurasında şöyle bir düzenleme yaparsanız daha uygun olur’. Bizim genel ilkelerimizle çelişmemesi lazım. Bir de mümkün olduğunca hepsini aynı hizada ve aynı kuralda buluşturmak mümkün olmayabilir ama yine de her şeye rağmen özel okullarımızın da bir ortak çerçeve içerisinde hareket etmelerini sağlayacak bir düzenlemeye çalışıyoruz” şeklinde yanıtladı.
 
“Tepkiler, cevaplar, öneriler eleştirilerr değerlendirmeler ışığında o düzenlemelere son şeklini vereceğiz”
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı yerleştirmelerinde bu sene değişiklik olacağına ilişkin hatırlatma üzerine ise Bakan Avcı, şunları söyledi:
“Onunla ilgili de geçen yıl yaptığımız uygulamadan çıkardığımız sonuçlar ve geri dönüşlere bakarak bazı düzenlemeler yapıyoruz. Nitekim işte özel okulların hangi kurallarla öğrenci alacaklarını yönetmeliklerinde belirtmeleri halinde bir kısmının zaten baştan resmi okullarımıza tercih yapmaları gerekmeyecek. Dolayısıyla onları ilave bir kayıt alma kayıt değiştirme külfetinden de kurtarmak için mümkün olduğunca baştan beri vurguladığımız her öğrencimizin istediği türden bir okula ve en yakın okula yerleştirilmesine ilişkin aldığımız yeni tedbirler var. Bununla ilgili yaptığımız yönetmelik çalışmasını sitemizden açıklıyoruz. Oradan, sizlerden, kamuoyundan, öğrencilerimizden, öğretmenlerimizden, eğitim yöneticilerimizden, eğitim uzmanlarımızdan, konuyla ilgili sivil toplum kuruluşlarımızdan gelecek tepkiler, cevaplar, öneriler eleştiriler değerlendirmeler ışığında o düzenlemelere son şeklini vereceğiz.”

Bakan Avcı, geçtiğimiz yıl Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı sonrasında iki tercih listesi olduğunun anımsatılması üzerine, “Tek tercih ve 15’ten 25’e çıkarıyoruz. Ama bütün bunları  yine de ilgili kamuoyunun bütün bu paydaşlarımızın görüşüne açıyoruz ki bizim görmediğimiz bir şey varsa onlar bizi uyarsınlar” diye konuştu.

Öğrenci yerleştirmeleri
Yerleştirmeyle ilgili bir takvim olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine ise Bakan Avcı, şunları söyledi:
“Takvimimizi de ona gore ayarlıyoruz ama öncelikle bu ilgili paydaşlarımızdan geri dönüşlerimizi bir alalım, onları değerlendirelim ondan sonra takvimimizi de açıklayacağız ve olabildiğince erken bir zamanda bütün bu işlemleri tamamlamayı öngörüyoruz. Zaten yaptığımız düzenlemelerin büyük bir bölümü de geçen yıl öğrencilerimizin okullar açıldıktan sonra yaşadıkları nakil sıkıntılarını da gözönüne alarak, hatırlarsınız o zaman da söylemiştim, ‘Bundan bizim de çıkaracağımız dersler var’ demiştim. Nitekim onları da gözönüne alarak bu sene takvimi öğrencilerimizi, velilerimizi, okul yöneticilerimizi, il ve ilçe yöneticilerimizi sıkıntıya sokmayacak, en rahat bir biçimde çocukların yerleşebilecekleri bir takvim uyarlamasıyla yapmak istiyoruz.” 
 
“Takviye kurslarımızı yeniden organize ediyoruz”
Bir gazetecinin 1 Eylül 2015’te dershanelerin kapatılacağını hatırlatarak, hem 11. sınıf öğrencilerine hem de 600 bin mezuna üniversiteye hazırlık konusunda nasıl bir uygulama yapacaklarını sorması üzerine Bakan Avcı, “Halk Eğitim Merkezleri başta olmak üzere eski mezunlarımızı da içerecek şekilde takviye kurslarımızı yeniden organize ediyoruz. Onun dışında ayrıca uzaktan eğitim yöntemleriyle, Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün hazırladığı örnek sınavlarla da bunları pekiştireceğiz” dedi. 
 
“SBS’yi kaldırdık, SBS´nin yerine onunla eşdeğer, yeni bir sınav koymadık”

Bakan Avcı, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı’nda soruların kolay olduğu ve bu nedenle çok sayıda birinci çıktığına ilişkin eleştirilerin hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

“Biz öyle ayrı bir SBS türünden bağımsız bir sınav olarak görmüyoruz. Bunlar hepimizin bildiği gibi hepimizin ortaokulda, lisede girdiğimiz yazılı sınavların denetimli yapılmış olması. Bu sınavlar zaten yapılıyordu, zaten yapılacaktı, her okulda, her sınıfta bu yazılı sınavlar yapılıyor. Biz sadece belli sınıflardaki öğrencilerimizin bu yazılı sınavlarını merkezden gönderdiğimiz sorularla ve ortak bir sınav düzeni içerisinde, cevapları da merkezde değerlendirilecek şekle soktuk. Dolayısıyla yeni bir sınav icat etmedik, SBS’yi kaldırdık, SBS´nin yerine onunla eşdeğer, yeni bir sınav koymadık. Sadece var olan zaten yapılan, zaten yapılacak olan yazılı sınavları, bu altı dersten birer tanesini, her sömestrede merkezden kontrollü olarak yapıyoruz. Dolayısıyla buradaki sonuçları çocuklar arasında sadece bu sınava dayalı bir yarışma gibi algılayıp, sonra da bunları sıraya dizip full yapanlar, bütün soruları doğru cevaplayan öğrenciler sınavın birincileri oldu gibi bir algı yanlış. Evet, tam yapan çocuklarımız var, pekçok okulumuz bazı öğrencilerinin daha çok sayıda öğrencilerinin daha çok başarılı olmasından dolayı kendilerine pay çıkarıyorlar ama bu bir yarışma sınavı değil, dolayısıyla birincileri, ikincileri, üçüncüleri olan bir sınav değil bu, çocuklarımızın yazılı sınavlarından aldıkları sonuçlar. Bazı çocuklarımız bu yazılı sınavlarda çok başarılı oldular, bazıları da daha az başarılı oldular. Dolayısıyla birinciler diye bir kategori oluşturmak bu sınavın doğası gereği aykırı.” 

“Hem öğretmenlerimiz, hem öğrencilerimiz, hem de velilerimiz çok memnun”
İkinci sınavdaki soru ağırlığının ne yönde olacağına ilişkin bir soruyu ise Bakan Avcı, şöyle yanıtladı:
Biz bu sınavda ‘Şu kadar çocuğumuz bütün soruları doğru cevaplandırdı, demekki biz sorularımızı kolay sormuşuz, hadi gidelim, şimdi ikinci sınavda zorlaştıralım’ böyle bir şey yok. Başından beri söylediğimiz bu sınavlar çocuklarımızı, öğretmenlerimizi, okul merkezli bir araya getirmeye dayalı, dolayısıyla müfredatı uygulama konusunda ciddi bir başarı kaydettik geçmiş yıllara göre, daha önce ‘Nasıl olsa bu konular dershanelerde işlenir, nasıl olsa dershanelerdeki öğretmenler anlatır’ diye sınıflarda yüzeysel geçilen konular artık biliniyor ki bu sınavlar nedeniyle müfredata dayalı çıkacak ve onun için de her öğretmenimiz sınıfında kendisine verilmiş olan müfredat planını uygulama konusunda daha gayretliler. Hem öğretmenlerimiz, hem öğrencilerimiz, hem de velilerimiz çok memnun.

Tek liste, 25 okul, peki 25 okula yerleşemeyen öğrenci ne olacak” şeklindeki bir başka soru üzerine ise Bakan Avcı, “Onların hepsinin sizinde bilgilerinize önerinize sunacağımız yönetmelikte var lütfen onu dikkatle siz de takip edin. Önerilerinizi, eleştirilerinizi değerlendirmelerinizi bizimle paylaşırsanız en doğrusunu yaparız” dedi.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.