BAKAN AVCI'DAN 3 BOMBA!!

Bakan Avcı, öğretmenlere rotasyon uygulanmayacağını açıkladı. Avcı, dershanelerle ilgili yeni yönetmelik hazırlandığını duyurdu. 37 bin öğretmen adayına da atama müjdesi verdi.

BAKAN AVCI'DAN 3 BOMBA!!
04 Ağustos 2015 Salı 11:40

Aynı görev yerinde 15 yılını dolduran öğretmenlerin görev yerlerinin değiştirilmesi için hazırlanan rotasyon uygulamasından vazgeçildi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğretmenlerin beklediği rotasyon konusuyla ilgili olarak "Başbakanımız ile görüştük öğretmenler için rotasyonun uygulanmamasına karar verdik." dedi.

"SÜRÜCÜ EĞİTİMİ ULUSAL SORUN"

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Limak Ambassadore Boutique Hotel'de düzenlenen Sürücü Eğitimi ve Sınav Süreçlerinin Geliştirilmesi Çalıştayı sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir soru üzerine Avcı, trafik sorununun ve sürücü eğitimi konusunun ne kadar büyük bir ulusal sorun olduğu konusunu medyanın da derinden idrak etmiş olmasından büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti.

DERSHANELERLE İLGİLİ YENİ YÖNETMELİK GELİYOR

Anayasa Mahkemesi'nin özellikle dershaneleri içeren yasadaki bazı maddelerle ilgili verdiği iptal kararını değerlendiren Avcı, "Sektör temsilcileriyle de toplantılar düzenleyerek onların da Anayasa Mahkemesi'nin belirttiği gerekçeli kararlarla ilgili belirttiği konularla ilgili değerlendirmelerini, görüşlerini alarak, ayrıca hukukçularla görüşerek ortaya çıkan boşluğun, Anayasa Mahkemesi kararıyla ortaya çıkan boşluğun idari düzenlemeyle giderileceği kanaatine vardık. Bununla ilgili yönetmeliğimizi bu hafta içinde yayınlayacağız. Yönetmelik yayınlandığı zaman Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeleri, bizim yaptığımız düzenlemelerin bu gerekçelerin hangisine nasıl karşılık verdiğini göreceğiz. Şu anda mevzuatımızda 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunumuzda ve ona dayalı olarak tutulmuş olan yönetmeliklerimizde dershane diye bir kurum yok. Hukuki boşluk derken kastettiğimiz de bu, dolayısıyla yasada ve yönetmeliklerde olmayan ama fiilen bugün 1 Eylül'e kadar faaliyetlerinin devam etmesi öngörülmüş olan dershanelerin dönüşebileceği ve Anayasa Mahkemesi kararından işaret edilen genişlikte bir yeni çözüm üretmiş oluyoruz, bunu da sektörle görüşerek yaptık. Dolayısıyla yönetmelik yayınlandığı zaman halen dönüşmemiş olan kurumlarımız da bu yasal çerçevede faaliyetlerini sürdürecek." diye konuştu.

ROTASYON UYGULANMAYACAK

Rotasyona tabi öğretmenlerin atanmasına ilişkin soruya Avcı, "Yapılan müracaatları değerlendirdik rotasyona tabi olan veya herhangi bir gerekçeyle, nedenle rotasyon dışında kalması öngörülebilecek bütün öğretmenlerimizin durumunu içeren bir simülasyon yaptık ve o simülasyon neticesinde gördük ki aslında rotasyonla amaçladığımız eğitsel hedefler bu simülasyondan çıkmış. O nedenle dün akşam konuyu Sayın Başbakanımıza arzettim. Onun da telkini ve tavsiyeleri doğrultusunda, Bakanlığımızda yaptığımız istişare görüşmeleri sonucunda, ilgili birimlerimizle yaptığımız değerlendirmeler sonucunda rotasyonun uygulanmamasına karar verdik." ifadelerini kullandı.

ÖĞRETMEN ATAMALARI

Bakan Avcı, öğretmen atamalarına ilişkin, "Ağustos ayı içerisinde yapacağız. 47 bin yasayla ihdas edilmiş kadrodur. Bu kadrolar bütün kamu kuruluşlarına bütçe kanunları çerçevesinde yasayla ihdas edilir. Bizim de ihdas edilmiş olan kadrodan 37 bininin bu yıl kullanılacağına dair Maliye Bakanlığı kararı var. Biz de ihdas edilmiş kadroların 37 binini bu yıl Ağustos ayında inşallah kullanacağız." dedi.

"SÜRÜCÜ ADAYLARI ZORLANABİLİRLER"

Sürücü kurslarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Avcı, "Adaylar zorlanabilirler ama zorlanmaları kendi yararınadır. Eskisi kadar kolay değil sınavlarımız. Böyle olması öncelikle sürücülerimizin lehinedir. Bu zorluğa katlanırsak daha sonra başka acılara katlanmak zorunda kalmayız." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.