Bakan Elvan: İlleri Tahrip Etmek, Işid Ve Pkk’nın İşine Yarar

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan, "Türkiye’nin doğu ve güneydoğu illeri ile bazı yerleşim yerlerimizi vandalca tahrip etmek, insanlarımızın huzur ve güvenliğini tehdit etmek, masum insanların zarar görmesine...

Bakan Elvan: İlleri Tahrip Etmek, Işid Ve Pkk’nın İşine Yarar
08 Ekim 2014 Çarşamba 18:23

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan, "Türkiye’nin doğu ve güneydoğu illeri ile bazı yerleşim yerlerimizi vandalca tahrip etmek, insanlarımızın huzur ve güvenliğini tehdit etmek, masum insanların zarar görmesine ve hatta ölümlerine neden olmak, vahşettir, barbarlıktır. Bu tür vahşetler ve barbarlıklar, IŞİD, PKK gibi terör örgütlerinin işine yaramaktan başka bir sonuç yaratmazlar." dedi.

Kobani'de yaşananlar ve IŞİD’i bahane ederek ülke genelinde düzenlenen eylemlere ilişkin yaptığı açıklamada Bakan Elvan, Suriye ve Irak’ta mezhep kavgaları körüklendiğini belirterek, bölgede meydana gelen otorite boşluğu neticesinde yaşanan olayların etkisinin Türkiye’de de görülmeye başladığını söyledi. 7-8 Ekim gecesi Türkiye için kara bir gece olarak nitelendiren Bakan Elvan, "Provokatörler vandalizmi körükleyerek, Doğu illerimizde vahşet yaratmaktadır. Yaratılan vahşetin bölgedeki masum vatandaşlarımıza zarar vermekten başka hiçbir sonucu yoktur." ifadelerini kullandı.

"SALDIRILARI NEFRETLE KINIYORUM"

Türkiye’de yaşanan bu olumsuz tabloya bazı siyasi partilerin de olumsuz katkı sağladığına değinen Elvan, şunları kaydetti: "Kimi zaman birbirlerine karşı, kimi zaman da devletimize karşı bir kalkışma tezgâhlamaya çalıştıkları gözlerden kaçmamaktadır. Ülkede veya bazı bölgelerimizde yaşanacak olan olaylar herkesi etkileyeceği gibi provoke edenleri de çok etkileyecektir. Doğudaki insanlarımızın huzur ve güvenliğini ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Bir taraftan devletin araçlarını, milletin malını mülkünü kırıp yakıyorlar, diğer taraftan bölgede yatırım yapmamızı istiyorlar. Aslında PKK terör örgütü ve onun uzantıları bölgeye yatırım yapmamızdan rahatsızlar. Bölgede etnik kökene yönelik politika yapan partilerin siyaseten kendilerini işlevsiz hale getiren bir yaklaşımları söz konusudur."

"AK PARTİLİ YÖNETİCİLER HEDEF ALINIYOR"

Saldırılarda, özellikle AK Partili yönetici ve kişiler ile AK Parti binalarını hedeflendiğine dikkat çeken Elvan, "Bu vandalizmi yapan ve yaptıranlar bölge halkına zarar vermektedir. Yakılan pek çok kamu aracının içinde, Kürt kardeşlerimiz de dahil, bölgede mağdur olan mazlum kardeşlerimize yardım etmek için kan toplayan Kızılay kan toplama araçları ve ambulanslar da vardır. Bu vandalizmin Kürt kardeşlerimize gösterilen duyarlılıkla ilgili olduğuna inanmak mümkün müdür? Görünen o ki, yapılanlar bilhassa Kürt kardeşlerimize zarar vermeyi amaçlamaktadır." ifadelerini kullandı.

Hakkari Üniversite binası, dershaneler, MEB binaları ve özel eğitim kurumları gibi pek çok binanın ateşe verildiğini hatırlatan Bakan Elvan, "Sonuçta eğitime ara verilmek zorunda kalınmıştır. İnsanlarımızın eğitim görmesi, bilgi edinmesi, şer mihraklarını neden bu denli rahatsız ediyor. Çok açık. Bilgili, eğitimli ve bilinçli bir birey, terör örgütlerinin melun ve menfur tuzaklarına düşmeyecektir. Terör bu nedenle eğitim kurumlarını hedef almaktadır." dedi.

"KOBANİ'DE YAŞANANLARA DUYARSIZ KALAMAYIZ"

PYD’nin zalim ESED yanlısı politikalarını asla Kürtler’e bakış açıklarını değiştiremeyeceğinin altını çizen Bakan Elvan, şöyle devam etti: "PYD yetkililerinin zalim yönetimlerin yanında yer almış olması, Kobani cehenneminde acı çeken Kürt kardeşimize el uzatmamıza asla engel teşkil etmez. Kürt kardeşlerimize her türlü insanı yardımı yaptık. Her ne şekilde engellenmeye çalışırsa çalışılsın, yardım etmeye de devam edeceğiz. Bu bizim insani görevimizdir. Biz Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümeti olarak zulüm altındaki insanlara; Şii Sünni, Kürt, Türkmen, Arap, Yezid, Müslüman, Yahudi, Hristiyan diyerek, ön yargılı gözlüklerle bakamayız. Zulüm gören insansa biz insanın yanında yer alırız ve mazlumu elinden tutup kaldırmayı kutsal bir görev sayarız. Türkiye’nin doğu ve güneydoğu illeri ile bazı yerleşim yerlerimizi vandalca tahrip etmek, insanlarımızın huzur ve güvenliğini tehdit etmek, masum insanların zarar görmesine ve hatta ölümlerine neden olmak, vahşettir, barbarlıktır. Bu tür vahşetler ve barbarlıklar, IŞİD, PKK gibi terör örgütlerinin işine yaramaktan başka bir sonuç yaratmazlar. Kim ki bu vahşetin yanındadır, biliniz ki onlar da IŞİD ve PKK’nın ekmeğine yağ sürmektedirler ve doğrudan veya dolaylı olarak Suriye deki mezalime katkı sağlıyorlar demektir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.