Bakan Yardımcılarının Görev Süresi Sona Erdi

62. hükümet kuruldu. Peki Bakan yardımcıları ne olacak?

Bakan Yardımcılarının Görev Süresi Sona Erdi
02 Eylül 2014 Salı 01:32

 Bakan yardımcılarına ilişkin düzenleme, 3046 sayılı Kanunun 21/A maddesinde yapılmıştır.

İlgili düzenleme şu şekildedir:

"Bakan yardımcıları
Madde 21/A- (Ek : 3/6/2011 - KHK-643/3 md.)
Bakana (Milli Savunma Bakanı dahil) bağlı olarak Bakana ve Bakanlığa verilen görevlerin yerine getirilmesinde Bakana yardımcı olmak üzere Bakan Yardımcısı atanabilir. Bakan Yardımcıları bu görevlerin yerine getirilmesinden Bakana karşı sorumludur.
Bakan Yardımcıları Hükümetin görev süresiyle sınırlı olarak görev yapar; Hükümetin görevi sona erdiğinde, Bakan Yardımcılarının görevi de sona erer. Bakan Yardımcıları gerektiğinde Hükümetin görev süresi dolmadan da görevden alınabilir.
Bakan Yardımcılarına en yüksek Devlet memuruna mali haklar kapsamında yapılan ödemelerin yüzde yüzellisi oranında aynı usul ve esaslar çerçevesinde aylık ücret ödenir."

Madden de görüleceği üzere, bakan yardımcılarının görev süreleri hükümetin görev süresiyle sınırlıdır. Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki 61. Hükümetin görev süresi sona ermiştir. 62. Hükümet 29 Ağustos tarihi itibariyle kurulmuş ve Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Tıklayınız.

Kanun amir hükmü gereğince, Bakan yardımcılıklarına yeni/yeniden atama yapılıncaya kadar, 61. hükümet döneminde görevlendirilen Bakan yardımcılarına tahsis edilen makam araçlarının, makam odalarının kullandırılmaması gerekmektedir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.