Bakanlıktan Eş Özründe Son 2 Yılda 360 Gün Sigorta Şartı !

Eş Özrü Atama işlemlerinde tayin istenilen yerde 3 yıl sigortalı çalışma şartından vazgeçilmesini ve bunun yerine önceki yönetmelikte olduğu gibi sigortalı çalışan öğretmen eşlerinden “Son 2 Yılda 360 Gün Sigorta Şartının” aranmasını talep ettik..

Bakanlıktan Eş Özründe Son 2 Yılda 360 Gün Sigorta Şartı !
22 Temmuz 2015 Çarşamba 18:41

        Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığımız 17 Nisanda yayınladığı MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 49. Maddesinde “Öğretmenlerin; aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretlerine veya engellilik durumuna bağlı yer değiştirmeleri hakkında, Devlet Memurları Kanunu ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.”

        Diyerek Eş Özrüne Bağlı atamalarda “3 Yıl sigorta şartı” konusunu çerçeve yönetmeliğe atıfta bulunmuş ve adeta topu taca bırakmıştı. Fakat önümüzdeki günlerde yapılması planlanan özür durumuna bağlı yer değiştirme işlemlerinde eşleri özelde çalışan öğretmenlerin tedirginlikleri hala devam ediyor çünkü atıfta bulunan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin 14. Maddesinin “d” fıkrasında eşlerinin talep edilen yerde son üç yılda kesintisiz sosyal güvenlik primi ödeme şartı yürürlükte durmaktadır.

        Eğer bakanlığımız bu hükme göre duyuruya çıkarsa eşleri özel sektörde çalışan öğretmenlerin nerdeyse tamamı mağdur olacaktır çünkü Özel sektördeki çalışma koşulları düşünüldüğünde kişinin aynı yerde 3 yıl kesintisiz sigortalı çalışma şartını sağlaması neredeyse imkansız olduğu aşikardır.

          Hatırlayacak olursak 19/4/1983 Tarihli ve 83/6525 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğinde yazın yapılan düzenleme öncesinde sigortalı çalışan eşler için aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirme hakkını düzenleyen herhangi bir hüküm olmamasına karşın Bakanlığımız yürürlükten kaldırılan eski MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine “Son 2 Yılda 360 Gün Sigorta Şartını” ekleyerek öğretmenleri mağdur etmemişti. Görüleceği üzere çerçeve yönetmelikte eşleri sigortalı çalışan memurlara eş özrü atama hakkı dahi verilmez iken MEB öğretmenlerine bu hakkı tanımıştı.  

            Maksat öğretmenlerin olası mağduriyetlerin önüne geçmek ve aile bütünlüğünü korumaksa Bakanlığın inisiyatifi o zaman eline aldığı gibi şimdi de eline alarak son 3 yılda kesintisiz sigorta şartından vazgeçmesi ve “son 2 yılda 360 gün sigorta şartına geri dönmesi gerekir.

Sedat DEGER

Anadolu Eğitim Sendikası

Hukuk ve TSS Genel Başkan Yardımcısı 

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.