Başarılı Lise Öğrencileri, 'ölüm Oyunu'nu Anlattı..

Başarılı lise öğrencileri, 'ölüm oyunu'nu anlattı

Başarılı Lise Öğrencileri, 'ölüm Oyunu'nu Anlattı..
26 Mayıs 2016 Perşembe 07:17

Biri lisanslı yüzücü, diğeri üniversite sınavında derece beklenen iki lise öğrencisi... Aileleri güzel gelecek hayali kurarken onlar, arkadaş çevresi ve uyuşturucuya kolay ulaşabilmenin kurbanı oldu. Evde bile uyuşturucu kullanıp göz kızarıklığını damla ile kapattıklarını söylüyorlar. Bir okul müdürü ise "İstanbul'da uyuşturucu girmeyen okul yok." diyor.

Türkiye'de uyuşturucu kullanma yaşı 12'ye kadar düştü. Ancak lise çağındaki gençlerde bağımlılık daha hızlı yayılıyor. Uyuşturucunun pençesine düşen iki lise öğrencisinin acı tecrübesi, bu konudaki mücadelede aile, toplum ve devletin ne kadar yetersiz kaldığını gösteriyor. Lise son sınıfa giden F.A. uyuşturucu yüzünden hayatı altüst olanlardan biri. Ailesi, öğretmenleri üniversite sınavında ondan derece bekliyordu, ama şimdi bağımlılık tedavisi görüyor. Yeni hedefi, uyuşturucu sınavını geçmek! 18 yaşındaki lisanslı yüzücü M.K. da 3 yıldır esrar kullanıyor. Arkadaş ortamı ve merak yüzünden önce sigara sonra madde kullanmaya başlamış. Düştüğü bataklıktan ailesinin haberi yok. Evde bile gizlice esrar kullanıp, gözünde oluşan kızarıklığı eczaneden aldığı damla ile gideriyor. Cüzi paralara madde bulabildiğini söylüyor. Her türlü uyuşturucu maddenin tadına bakmış; ama şimdi çok pişman, "Keşke bunları hiç tanımasaydım." diyor. Türkiye Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi verilerine göre, sigara kullanma yaşı 9, alkol 10, uyuşturucu 12'ye kadar düştü. Her 10 lise öğrencisinden 1'i uyuşturucu maddelerden birini denemiş. Bir okul müdürü, İstanbul'da uyuşturucu kullanılmayan okul kalmadığını, gençlerin arkadaş grubuna dahil olmak için bu yola başvurduğunu ifade ediyor.

18 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi M.K. 3 yıldır esrar kullanıyor. Aynı zamanda lisanslı yüzücü olan genç, esrarla tanışmasını iki sebebe bağlıyor; arkadaş ortamı ve merak. Madde kullandığından ailesinin haberinin olmadığını söyleyen M.K. evdeyken dahi esrar kullandığını ama ailesine belli etmeden bunu yaptığını anlatıyor. Esrar kullandıktan sonra gözünde oluşan kızarıklığı ise eczaneden aldığı göz damlası ile gideriyor. 10-20 TL'ye madde temin edebildiğini dile getiren genç, "Sadece esrar kullanıyorum. Bonzai, ecstacy, kokain, eroin hepsinin tadını biliyorum. Keşke bu kadar yakından bilmeseydim." diyor. İstanbul'un en gözde semtlerinden birinde yaşayan ve okuyan M.K., tedavi olması gerektiğine bile inanmıyor. İstanbul'un bir başka semtinde yaşayan F.A. da uyuşturucu yüzünden hayatı altüst olan gençlerden biri. Üniversite sınavına hazırlanan F.A. daha düne kadar derece beklenen gözde bir öğrenciydi. Şimdi bağımlılık tedavisi görüyor, herkesin büyük bir umutla beklediği sınavından önce hayat sınavından geçmek, uyuşturucudan kurtulmak ilk hedefi.

Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi'nin (TUBİM) araştırma sonuçlarına göre, sigara kullanım yaşı 9, alkol kullanım yaşı 10, uyuşturucu kullanım yaşı 12'ye düşmüş durumda. Her 10 lise öğrencisinden 1'inin uyuşturucu maddelerden birini denediği biliniyor. Yeşilay'ın yaptığı bir araştırma, İstanbul'da liseler arasında bağımlılık tehlikesini gözler önüne seriyor. Buna göre öğrencilerin yüzde 45'i sigara, yüzde 30'u alkol ve yüzde 9'u madde ve uyuşturucu kullanıyor.

TUBİM'in, 2012 yılında yaptırdığı ankete göre, kullanıcıların yüzde 80 gibi büyük çoğunluğu uyuşturucuyu 'sokaktan' temin ediyor. Sokaktan sonra yüzde 14 ile 'arkadaş' geliyor. Yine uyuşturucuya başlama sebepleri başında, 'arkadaş etkisi' yüzde 41 ile ilk sırada yer alıyor. Onu yüzde 27 ile 'merak' izliyor. Geçmiş yıllarda uyuşturucuya başlama sebepleri arasında 'merak' ilk sırada gelirken 2012 verilerine göre 'arkadaş' etkisinin ön plana çıkması dikkat çekiyor.

'Uyuşturucuya arkadaş ısrarıyla başladım'

Yine lise son sınıf öğrencisi F.A. da madde kullandığı için hayatı altüst olan öğrencilerden. Üniversiteye giriş sınavlarına hazırlanan F.A. ailesinin ve öğretmenlerinin YGS'de iyi derece beklediği bir öğrenciydi. Ancak sınava kısa zaman kala mahalleden arkadaşlarının ısrarıyla madde kullanmaya başlayan F.A.'nın dersleri olumsuz etkilenmeye başladı. Kullandığı sentetik uyuşturucu maddenin etkisiyle sınavda performansı düşen öğrenci, sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından bunalıma girdi. Ailesine karşı pişmanlık hisseden ve mahcup olan F.A.'nın davranışları gittikçe değişmeye başladı. Rehber hocasının bu değişimden şüphelenmesi üzerine, F.A.'ya spor salonunda bazı hareketler yaptırılıyor. Ancak çok kısa sürede halsizleşiyor ve hocasının sorularına dayanamayıp, durumu itiraf ediyor. Ailesinin ve okul idaresinin de öğrenmesinin ardından tedavi olan ve psikolojik destek alan öğrenci, şimdi eski hayatına dönmeye çalışıyor.

'Çocuğunuz donuk bakıyor ve aşırı kilo veriyorsa şüphelenin'

Lise son sınıf öğrencisi M.K., uyuşturucuyu ilk kez mahalleden arkadaşlarıyla denemiş. İlk denediğinde çok korktuğunu ve 'Ölür müyüm?' diye düşündüğünü ifade ediyor. Babası da annesi de çalışıyor. Ailesiyle hiçbir problemi olmadığını söyleyen M.K., "Arkadaş çevremde anne-babası ayrı olanlar ve ailesiyle problem yaşayanlar madde kullanmaya daha eğilimli." diyor. Okul harçlığıyla 'torbacı' adı verilen kişilerden maddeyi temin ettiğini belirten M.K. "Hayatımda büyük bir yeri yok. Onsuz da yapabilirim." dese de tam bir bağımlı. Arkadaşlarının genellikle derdini unutmak için uyuşturucu aldığını ama böylelikle bağımlı hale geldiğini anlatan M.K., "Bir arkadaşım madde almak için annesinin bileziklerini sattı, ondan para çaldı ve hırsızlık bile yaptı." sözleriyle madde kullananların her şeyi göze alabileceğine dikkat çekiyor. Okulu sevmediğini belirten M.K., "Eğitim sisteminde yapılan değişikliklerden en çok benim dönemim etkilendi. Bu yüzden derslere severek girmiyorum. İleride grafik tasarım okumak istiyorum." diyor. Ailelerin bağımlı çocukları tanımasıyla ilgili de fiziksel ipuçları veriyor M.K.: "Madde kullanan kişiler genelde donuk bakarlar, cümlelerini toparlayamazlar, zamanla kilo verirler ve göz kızarıklığı çok olur."

Müdür, vehametin boyutunu gözler önüne serdi: Uyuşturucu kullanılmayan okul yok

Çocukların uyuşturucu bağımlılığı çoğunlukla okullarda fark ediliyor. Okul yetkilileri de madde kullanımının eğitim kurumlarına kadar sirayet etmesinden rahatsız. İstanbul'da uyuşturucu kullanılmayan okul olmadığını iddia eden Esenyurt'ta görevli bir okul müdürü, kendi okulundaki bağımlı öğrencileri okuldan uzaklaştırdığını söylüyor. İdarecilerin madde ile mücadelede yetersiz kaldığını belirten müdür, polisiye tedbirlerin artırılması ve başka yollarla mücadelede daha sıkı önlemler alınması gerektiğini savunuyor. Müdüre göre gençler maddeyi doğum günü partileri ya da okullara yakın internet kafelerden temin ediyor. Esenyurt, Sultangazi gibi gelişmemiş bölgelerde gençlerin hem ucuz hem de normalden daha zararlı sentetik maddelere alıştırılarak tuzağa çekildiğini belirten okul müdürü, bölgedeki gençlerin önce bedava madde verilerek alıştırıldığını, ardından da torbacılık yapmaya zorlandığını ifade ediyor. Ucuz ama daha zararlı sentetik maddeler, bonzai, hatta çakmak gazı kullanımı gençleri kısa zamanda ölüme sürüklüyor. İdarecilerin kendi çabalarıyla bu duruma engel olmaya çalıştığını söyleyen okul müdürü, "Ben müdür müyüm, polis mi, mafya mı?" diyerek sitem ediyor.

Bağımlılar, geceyi geçirmek için okul bahçelerini seçiyor

Esenyurt'ta madde bağımlısı gençlerin, uyumak için geceleri okul bahçesini kullandığı iddia ediliyor. İdarenin, okulu ve öğrencileri madde bağımlısı gençlerden korumak adına bu duruma izin verdiği söyleniyor. Emniyetten yardım isteyen okul idaresine ise "Sistem bu gençleri yaklaşık 5-6 yılda yok ediyor zaten. Yapacak bir şey yok." şeklinde cevap verildiği öne sürülüyor. Şişli'de görev yapan bir başka okul müdürü ise okullarında 630 kişiye 2 psikolog düştüğünü belirtiyor. Okul müdürü, bunun yeterli olmamasının yanında temel problemin ailelerde başladığına dikkat çekiyor. Öğrencilerdeki davranış bozukluklarının sebebini toplumsal yozlaşmayla ilişkilendiren okul yöneticisi, öğretmenlere duyulan saygının da azaldığını ifade ediyor.

Zaman

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.