Başbakan Davutoğlu: Cihan Devletinin Doğuşuna Şahitlik Edeceğiz

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümünde tüm dünyanın büyük cihan devletinin doğuşuna şahitlik edeceğini söyledi. Davutoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümünde Söğüt’te buluşacağız...

Başbakan Davutoğlu: Cihan Devletinin Doğuşuna Şahitlik Edeceğiz
14 Eylül 2014 Pazar 14:26

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümünde tüm dünyanın büyük cihan devletinin doğuşuna şahitlik edeceğini söyledi. Davutoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümünde Söğüt’te buluşacağız ve bir cihan devletinin doğuşuna hep beraber şahitlik edeceğiz." dedi.
Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenliklerine katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Hangi siyasi görüşten olursak olalım, hangi siyasi partiye mensup olursak olalım, buraya geldiğimizde bir tek bu ahit için geleceğiz. Ve her seferinde diyeceğiz ki 'Biz bu topraklarda var oldukça bu topraklar ebediyen hür ve özgür olacaktır. Bu al bayrak hem bu topraklarda hemde bütün kürede gururla onurla dalgalanacaktır." diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, Bilecik'te düzenlenen 733. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri'nde konuştu. Milletlerin gelenekleri ile yaşadığını belirten Davutoğlu, "Milletler geleneklerin özünü taşıyan ahlaki erdem ile yaşarlar. Ve milletler kurdukları düzenle tarihe derin izler bırakırlar. İşte bu milletler tarihin özne, öncü, lideri milletleridir. bugün huzurunda bulunduğumuz Ertuğrul Gazi'nin attığı tohum bütün insanlık tarihine göstermiştir ki bizim milletimiz tarihte ancak ve ancak özne olarak varolabilir, nesne olamaz, köle olamaz. Müstevliler karşısında baş eğemez. Bizler aldığımız kültürle, aldığımız irfanla hep bu geleneği yaşatmanın mücadelesini verdik. Buraya atılan tohum, 1281 yılından beri bugün 733.'sünü kutladığımız bu kutlu şölen sadece bir şölen değildir, sadece bir hasat şükrü değildir. Buraya gelen oğuz boyları her şükürde birbirlerin şu sözü vermişlerdir. 'Mademki Rabbimiz bu toprakları bize mekan kıldı ebediyete kadar bu mekan bir vatan olarak özgür olacaktır.' Ahitleşme budur. 733 yıldan beri her yıl Oğuz boyları, Türkmen boyları buraya gelirler ve birbirlerine söz verirler. Allah, tarih, Hayme Ana, Ertuğrul Gazi huzurunda söz verirler. Derler ki 'Biz ahlakın, irfanın, nizamın sözcüleri olacağız. Kasun, kargaşanın, karşılıklı fitnenin yada bozgunculuğun değil.' Şimdi bizler bu geleneği yaşatmak için varız. Hangi siyasi görüşten olursak olalım, hangi siyasi partiye mensup olursak olalım buraya geldiğimizde bir tek bu ahit için geleceğiz. Ve her seferinde diyeceğiz ki 'Biz bu topraklarda var oldukça bu topraklar ebediyen hür ve özgür olacaktır. Bu al bayrak hem bu topraklarda hemde bütün kürede gururla onurla dalgalanacaktır." şeklinde konuştu.

Konuşmasına, "Bir tohumdan bir çınar, bir obadan bir beylik, bir beylikten bir devlet, bir devletten bir dünya düzeni, bir nizam-ı alem çıkaran Türkmen obalarının, yörük obalarının yiğitleri, Ahiyan-ı Rum'un, Bacıyan-ı Rum'un torunları, bu mübarek mekanda Ertuğrul Gazi'nin huzurunda, bu kutlu mekanda, devletimizin tohumunun atıldığı mekanda hepinizi saygıyla, muhabbetle selamlıyorum" diyerek başlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Ahmet Davutoğlu, şunları kaydetti: "Aziz Söğütlüler, Türkiye'nin her yerinden gelen Türkmen yiğitler, yörük yiğitler, Ertuğrul Gazi, obası, dedesi yola çıktığında, kendisine bir ufuk çizilmişti, rahmani bir ufuk çizilmişti. O ufku çizen, Hoca Ahmed Yesevi'nin getirdiği kültürdü. O ufukla buraya yürüdüler, sadece Ertuğrul Gazi, sadece Şeyh Edebali değil, Karslı Harakani, Bursa'da Geyikli Baba, Sarı Saltuk, Demirci Baba, Hacı Bektaşi Veli ve daha niceleri bir yola, bir yürüyüşe çıktılar, Allah için yürüdüler. Kendilerine emanet edilen bir miras için yürüdüler ve hala onun çocukları yürüyorlar, yürüyecekler, ebediyete kadar da yürüyecekler. Ertuğrul Gazi'nin huzurunda söz veriyoruz, onun başlattığı yürüyüş, ebediyete kadar devam edecek. Ecdattan gelen bu miras, kim ne derse desin sonsuza kadar korunacak, gelecek nesillere emanet olarak devredilecek. Biz bu mirasın takipçileriyiz. Aşık Paşazade Tarihi der ki; Ertuğrul Gazi'nin, Oğuzhan'ın 7. göbekten torunudur, yine Hoca Ahmet Yesevi'yi bilenler bilirler ki, onun erenleri, bu yiğitlerin önlerini açtılar. Benim rahmetli babaannem, 'Oğlunla Ordu kızınla Oba olasın' diye dua ettiğinde arkasında şunu eklerdi; bir tarih bilinci olarak şunu eklerdi, 'Horasan'dır bizim ilimiz, İsfahan'dan geçti yolumuz.' O Oğuzboyları bizim soyumuzdur. Biz o tarihi kültür bilincini yaşatmak için Söğüt'te toplanıyoruz. Bir olmak, diri olmak için Söğüt'te toplanıyoruz. Hiçbir manzara bunu engelleyemez. Hep bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız. Yine Hoca Ahmet Yesevi'nin irfanı bizim yol göstericimizdir, rehberimizdir. Dedem rahmetli bana Ahmed-i Sani ismini verdiğinde büyük dedeme atfen verildiğini zannediyordum. Öğrendik ki o Hoca Ahmed Yesevi'nin adı, Ahmed-i Sani'ydi. Tüm Türkmen boyları doğan çocuklarına Ahmed-i Sani derken, Hoca Ahmed Yesevi'nin yolundan gitsin söylerlerdi. Ahmedi San-i, bu Türkmen boylarına İslam ahlakını öğreten Ahmed Yesevi'dir."

' DEVLETİNİN DOĞUŞUNA ŞAHİTLİK EDECEĞİZ'

Başbakan Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Bizler bu topraklar şahit olsun, Allah şahit olsun ki hem Ahmed-i Evvel'in hem Ahmed-i Sani'nin takipçileriyiz. Hem Hira Mağarası'nın, hem Hoca Ahmed Yesevi'nin çilehanesinin o atmosferinden beslenmişiz. Dünyaya ve insanlığa çağrımız birlik çağrısıdır, barış çağrısıdır. Türkiye'deki her bir kardeşimize, 77 milyon kardeşimize çağrımız birlik çağrısıdır, barış çağrısıdır ve geleceğe ümitle bakma çağrısıdır. Tarihi unutan milletler geleceğe bakamaz, maziyi anlamayanlar istikbali göremezler, 1281, hasat şükrünün başladığı tarih. Bir Oba, 1381 bu Oba Kosova önlerinde, artık bir devlet, 1481 Fatih Sultan Mehmed Han devleti imparatorluğa dönüştürdükten sonra Hakk'a yürüdü. 1581, bu devlet, 7 iklime hükmeden bir cihan devleti oldu. İşte biz bu çizgide Türkiye Cumhuriyeti Devletini bir cihan devleti yapana kadar, maziden aldığımız bu ilhamı, Hoca Ahmed-i Yesevi’nin, Hazreti Mevlana’nın, Emir Sultan’ın Akşemseddin’in irfanını yeryüzünün her köşesine taşıyana kadar bıkmadan çalışacağız. Bu gayretle bütün kardeşlerimiz, bütün obalarımız bizimle birlikte olacaklar. MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli de burada, ümit ederiz ki seneye bütün siyasi liderler gelsin, kim gelirse gelsin Söğüt ona kucak açacaktır. Herkes Söğüt’e gelsin, kucaklaşalım, bir olalım, iri olalım, diri olalım. Aramızda görüş ayrılıkları olsa bile bunları zihnimizin ötesinde tutarak gönlümüzü birbirine açalım. Şükürler olsun ki, bu mübarek mekan bize vatan kılındı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümünde Söğüt’te buluşacağız ve bir cihan devletinin doğuşuna hep beraber şahitlik edeceğiz."

Davutoğlu ve eşi törenlerin ardından karayoluyla Bilecik'e hareket etti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.