Basın Açıklamasının Şifreleri Neler?

Milli Eğitim Bakanlığının 17.05.2015 tarihli basın açıklamasında Bugün Gazetesi’nde “1800 Müdür Sınavsız Alınacak” başlığı ile yayımlanan haberle ilgili sert ifadeler dikkat çekti. Şimdi basın açıklamasındaki maddeleri tek tek ele alalım:

Basın Açıklamasının Şifreleri Neler?
17 Mayıs 2015 Pazar 16:50

PERSONELMEBHABER.NET/ÖZEL HABER

Milli Eğitim Bakanlığının 17.05.2015 tarihli basın açıklamasında Bugün Gazetesi’nde “1800 Müdür Sınavsız Alınacak” başlığı ile yayımlanan haberle ilgili sert ifadeler dikkat çekti. Şimdi basın açıklamasındaki maddeleri tek tek ele alalım:


1. Şube müdürlüğü atamaları ile ilgili mahkeme kararlarının tamamı Bakanlığımız tarafından uygulanmaktadır.

Ankara 9. İdare Mahkemesi 22.01.2015 tarih ve 2015/47 sayılı esastan verdiği kararıyla, şube müdürlüğü atamalarını oybirliğiyle iptal etti. 
Kararda: "Bu durumda; liyakat ilkesine aykırı şekilde, yalnızca sözlü sınavda alınacak puana göre atama yapılmasını öngören sistem çerçevesinde gerçekleştirilen dava konusu Milli Eğitim Bakanlığınca 10-28 Şubat 2014 tarihleri arasında yapılan Şube Müdürlüğü Sözlü Sınavında hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline, (…) 22/01/2015 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.” denilmiştir. 

Dolayısıyla mahkeme kararıyla mülakatlı tamalar iptal edilmiştir. Nitekim sayın Avcı bir açıklamasında mahkeme kararının gereğini yapacaklarını söylemişti. Neticede 30 gün içerisinde uygulanması gereken karar uygulanmayarak Anayasa suçu işlenmiştir. Mahkeme kararını uygulamak idarenin tasarrufunda değildir. Bu kararı uygulamayan yetkililer gün gelecek bunun hukuki sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalacaklardır.

Bakanlığın: 'Şube müdürlüğü atamaları ile ilgili mahkeme kararlarının tamamı Bakanlığımız tarafından uygulanmaktadır.' açıklaması bu açık gerçeklerle örtüşmemektedir.

2. Şu anda eğitim uzmanı olan kişilerin sınavsız millî eğitim müdür yardımcısı olarak atanması demek bütün il millî eğitim müdür yardımcıları ve ilçe millî eğitim müdürlerinin tekrar görevden alınması demektir ki bu iddia da tamamen hayal ürünüdür.

Burada Bakanlığın bir bakış açısı ortaya çıkmaktadır. Bu cümleden hareketle MEB’in şahsa bağlı eğitim uzmanlarını tamamen gözden çıkardığı ve bu kişilere yeniden görev vermeyi kesinlikle düşünmediği anlaşılmaktadır. MEB’in basın açıklamasında ‘eğitim uzmanı olan kişilerin’ ifadesi bile bir dışlama zihinsel alt yapısının ipuçlarını vermektedir. Ayrıca MEB’in kurumsal ciddiyetin gereği olarak ‘şahsa bağlı eğitim uzmanı’ yerine ‘eğitim uzmanı olan kişiler’ demesi de açıklamayı kurumsallıktan uzak ve ayaküstü sohbet havasına sokmuştur.

3. Ayrıca millî eğitim müdür yardımcıları için sınavla mülakat şartı yoktur. Atamalar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 68. Maddesi kapsamında yapılmaktadır.

Yapılan haberde ilçe milli eğitim müdürlüklerine ve il milli eğitim müdürlerine sınavsız atama yapıldığı iddia edildiği halde MEB’in sadece il milli eğitim müdür yardımcılarını konu edinmesi de dikkatlerden kaçmıyor. Bilindiği üzere Danıştay, ilçe milli eğitim müdürlerinin –ilçe müdürlerinin- sınavsız atanmasını yani görevde yükselme sınavları kapsamından çıkarılmasını iptal etmişti. Bundan dolayı 2012 Mart ayından bugüne kadar yapılan ilçe milli eğitim müdürü atamalarının tamamı mülga durumdadır. MEB bunu bildiği halde o günden bugüne kadar ilçe milli eğitim müdürlüklerine birçok atama yapmıştır. Bu atamalara son bir örnek de Çankaya milli eğitim müdürlüğüne yapılan atamadır.

MEB uygulamasa da mahkeme kararlarını takip etmektedir ve aslında bile bile hukuk ihlalleri yapmaktadır ki bu madde bunu gösteriyor.

4.1800 kişinin ilçe ve il millî eğitim müdürü olarak seçimlerden önce atanacağı iddiası tamamen asılsızdır. Bakanlığımızda 919 ilçe ve 291 il millî eğitim müdür yardımcılığı kadrosu bulunmaktadır ve bunların toplamı 1800’e ulaşmamaktadır.

Burada da aslında kelime oyunu yapıldığı görülmektedir. Tamamen asılsız olduğu iddia edilen şey ‘1800 kişinin atanacak olmasıdır.’ Bakanlık 1210 kişinin atanmayacağını söylemiyor. Mayıs ayı sonuna kadar bu kadrolara atama yapılacağı, listelerin Eğitim Bir Sen aracılığıyla Bakanlığa ulaştığı ve hatta bazı atamaların yapılarak kararnamelerin gönderildiğini bilmeyen yok.

Nitekim aynı basın açıklamasının 6. Maddesinde ‘Bakanlığımızda il millî eğitim müdür yardımcılığı görevini vekâleten yürüten yöneticilerimize kadroları ilgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde verilmektedir.’ denilerek bu atamaların devam edeceği de ikrar edilmiş olmaktadır.

Dolayısıyla Bakanlığın devlet nezaketini zorlayan, hırçın ve sinirli bir dille hazırladığı bu basın açıklamasında dediği gibi ilgili habere ‘yalan’ denilmesi büyük bir haksızlık olacaktır. İçeriğinde bazı bilgi hataları olmakla birlikte söz konusu haber özü itibariyle doğrudur.

Müstakim KORKMAZ
personelmebhaber.net

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.