BAŞKA BİR KURUMA ATANAN ÖĞRETMENİN İZİN HAKKI NASIL OLUR ?

Devlet memurlarının başka bir kuruma ya da kendi kurumlarında farklı bir unvana atandıkları durumlarda, atandıkları yıla ilişkin yıllık izin hakları, yeni görevlerine başlama zamanına göre farklılık gösterebilmektedir.

BAŞKA BİR KURUMA ATANAN ÖĞRETMENİN İZİN HAKKI NASIL OLUR ?
30 Ekim 2015 Cuma 09:20

Devlet memurları, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilen süre ve şartlarla yıllık izin hakkına sahiptirler.

Kanundaki belirlemeye göre;

- Hizmet süresi 1 yıldan 10 yıla kadar (10 yıl dahil) olan Devlet memurlarının yıllık izin süresi 20 gündür.

- Hizmet süresi 10 yıldan fazla olan Devlet memurlarının yıllık izin süresi 30 gündür.

- Öğretmenler, yaz tatili ve dinlenme tatillerinde izinli sayıldıklarından, ayrıca yıllık izin hakları yoktur.

İçinde bulunulan yıla ait izin hakkının yılsonuna kadar kullanılmayan kısımları izleyen yıl içerisinde kullanılabilir.

Başka kadroya ya da kuruma atanan öğretmenin durumu

Milli Eğitim Bakanlığı emrinde öğretmen olarak görev yapan Devlet memurlarının, Bakanlığa ait başka unvanlardaki kadrolara ya da başka kurumlara ait kadrolara yıl içerisinde atanmaları da söz konusu olabilmektedir.

Ancak, dinlenme ve yaz tatillerinde izinli sayılan öğretmenlerin ayrı bir yıllık izin hakkının olmaması nedeniyle, başka bir kuruma veya göreve atanan öğretmenlerin yeni görevlerine başladıkları yıl içerisinde ne kadar süre ile yıllık izin hakkına sahip olacakları konusunda tereddüt oluşabilmektedir.

Bu çerçevede, yukarıda belirtilen hususları bir arada değerlendirdiğimizde;

Dinleme ve yaz tatili sürelerinin tamamını kullandıktan sonra naklen başka bir kuruma veya kadroya atanmış olan öğretmenin, o yıla ait izin hakkının bulunmayacağını,

- Dinlenme veya yaz tatili sürelerinin bir kısmını kullandıktan sonra naklen başka bir kuruma veya kadroya atanmış olan öğretmenin, hizmet süresine göre Devlet memuru olarak o yıl için hak edeceği yıllık izin süresindenöğretmen iken kullanmış olduğu izin süreleri (dinlenme ve yaz tatili süreleri) düşüldükten sonra, varsa kalan süre kadar yıllık izin hakkı (o yıl için) olacağını,

- Naklen başka bir kuruma veya kadroya atanmış olan öğretmenin, o yıla ait yıllık izin hakkını (varsa), o yıl içerisinde kullanması mümkün olabileceği gibi izleyen yıla da devredebileceğini söyleyebiliriz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.