Bayramdan Önce Kpss Açıklanır Mı? Ösym 2014 Kpss Lisans Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

2014 KPSS Lisans sonuçları için gözler OSYM sayfasında. KPSS sonuçları için bu ay sonu gösteriliyor.

Bayramdan Önce Kpss Açıklanır Mı? Ösym 2014 Kpss Lisans Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?
12 Temmuz 2014 Cumartesi 21:48

 2014 KPSS Lisans sonuçlarının Ramazan Bayramdan önce açıklanması bekleniyor. Sınava giren binlerce kişi KPSS stresini bayramda yaşamak istemiyor. 2014 KPSS Lisans sonuçları yüzde 99 bayramdan önce açıklanacak.

KPSS Lisans sonuçları bu ayın son haftası açıklanma ihtimali yüksek.Geçen seneye göre kıyaslama yaptığımızda 2014 KPSS lisans sonuçları Temmuz ayının son haftası açıklanacağı gözükmektedir

2014 KPSS Lisans sonuçları henüz resmi olarak açıklanmadı. Bir çok medya KPSS lisans sonuçları açıklandı diye açıklama yapsada resmi bir dayanağı yoktur. 2014 KPSS Lisans sonuçları 'nın önceden hangi gün açıklanacağı belli değildir. OSYM sadece aynı gün için duyuru yaptığında KPSS Lisans sonuçları açıklanacağından haberimiz olacaktır.

2014 KPSS lisans düzeyindeki sınavlar hafta sonu yapıldı. Sınava girenler memur olabilmek için zorlu bir sınavan geçti. Sınav sorularında bazı derslerde çok zorlu soruların çıktığı belirtildi. Sınavdan çıkan memur adayları sabırsılıkla KPSS sonuçlarının ne zaman açıkanacağını merak etmektedir. 2014 KPSS sonuçları açıklanma tarihi hakkında haber3 olarak sizlere bir tarih belirttik. 2014 KPSS sonuçları açıklanma tarihi hakkındada sizler görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

 Memur olmak için sınava giren adaylar KPSS sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor.2014 KPSS Lisans sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair haber3 olarak sizler için geçen seneye göre bir kıyaslama yaptık.

2014 KPSS LİSANS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK

2014 KPSS lisans sınav sonuçları açıklanacağı tarih resmi olarak belirlenmemiştir. 2014 KPSS Lİsans sınav sonuçları için belirttiğimiz tarih sadece bir tahmindir. Geçen sene KPSS Lisans sınav sonuçları 25 gün içinde açıklandı. 2014 KPSS Lisans sınav sonuçları bu senede Temmuz ayı sonuna doğru açıklanacağını düşünüyoruz. 2014-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sonuçları tahminen 25-31 Temmuz 2014 tarihleri arasında OSYM tarafından duyurulacaktır.

SORULAR KOLAYDI

Öğretmenlik ve kamu kadroları için yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın (KPSS) ilk oturumu sona erdi. Sınavdan çıkan adaylar, soruların geçen yıla oranla daha kolay olduğunu söyledi.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından tüm yurt genelinde yapılan KPSS’nin 5-6 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen lisans düzeyi oturumunun ilk ayağı sona erdi. İlk oturuma giren adaylara genel yetenek ve genel kültür testlerindeki 120 soruyu cevaplamaları için 120 dakika verildi. Bingöl Erdem Lisesi’nde ter döken öğrenciler, sınav süresinin sona sermesiyle sınav salonlarını terk etti. Sınavdan çıkan memur adayları, soruların geçen yıla oranla daha kolay olduğunu belirtti. Sınava giren adaylardan biri, soruların geçen yıla oranla daha kolay olduğunu kaydederek, “Çalışan için kolaydı. Geçen yıla göre kolaydı sorular” dedi.

Bir başka aday ise, sınav süresini yetiremediğini kaydederek, “Orta derecedeydi. Çok kolay da vardı, zor da vardı. Süre pek yetmedi. Sorular daha güzel olabilirdi. Çalıştığım alandan sorular geldi. Benim için bu güzel oldu” şeklinde konuştu.

Saat 14.00'de öğleden sonra oturumuna girecek olan öğrencilere eğitim bilimlerinden 80 soruyu yanıtlamaları için 100 dakika verilecek.

Cumartesi sabah oturumunda adaylara, genel yetenek ve genel kültür testlerindeki 120 soruyu cevaplamaları için 120 dakika verildi. Oturum saat 11.30'da sona erecek. Adaylar saat 14.00'da ise öğleden sonra oturumuna girecek. Bu oturumda adaylara eğitim bilimlerinden 80 soruyu yanıtlamaları için 100 dakika verilecek.

KPSS yarın yapılacak 2 oturumla devam edecek. Pazar sabah ve öğleden sonra oturumlarının süresi 160 dakika olacak. Pazar sabah oturumunda adaylara hukuk, iktisat, işletme, maliye ve muhasebeden 30'ar, öğleden sonra oturumunda da çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, ekonometri, istatistik, kamu yönetimi, uluslararası ilişkilerden 30'ar soru yöneltilecek.

KPSS ile öğretmen kadrolarına atanmak isteyenlerin, cumartesi öğleden sonra oturumu ve alanlarına bağlı olarak da 20 Temmuz'da yapılacak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine (ÖABT) katılması, Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak isteyenlerin ise cumartesi sabah oturumuyla 18 Ekim'de yapılacak Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testine de (DHBT) katılması gerekiyor.

BÜYÜK İLGİ

TÜRKİYE genelinde yapılan KPSS sınavına Kırıkkale'de de yoğun ilgi gösterilirken, aileler ise okul dışında çocuklarının başarısı için Kuran okuyup, dua ettiler.

Kırıkkale Üniversitesi ile kent merkezindeki liselerde yapılan sınava toplam 8 bin 265 kişi katıldı. Görevliler, büyük ilgi gösterilen ve izdiham yaşanan sınav öncesi adayları tepeden tırnağa arayıp, cep telefonu, toka ve anahtarlıklarını emanete teslim etmelerini istedi. Sınava girenler, "Umut kapısı olan devlet dairelerinde bir işe girebilme umuduyla bu sınava giriyoruz. Nasip ve kısmetimizde ne varsa göreceğiz" derken heyecanlı oldukları gözlendi. Çocuklarının sınava gönderen aileler ise okul bahçelerinde başarılı olabilmeleri için Kuran okuyup dua etmeyi ihmal etmediler.

TÜRKİYE KAMU-SEN VE TÜRK EĞİTİM-SEN GENEL BAŞKANI KONCUK’UN KPSS AÇIKLAMASI

- Türkiye Kamu-Sen Ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “ÖSYM, KPSS’de Atatürk İlke ve İnkılaplarından soru sorulduğunu belirtiyorsa, o halde soruların tamamını da korkmadan, çekinmeden açıklamalıdır” dedi.

Türkiye Kamu-Sen Ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Koncuk, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kamuoyunda 5-6 Temmuz tarihleri arasında yapılan KPSS’de kılavuzda ilan edilen test kapsamlarına uyulmadığı, sınavın genel kültür kısmının tarih testleri ağırlığının yaklaşık yüzde 45 olup, bunun yüzde 20'sinin Atatürk İlke ve İnkılâplarından sorulması öngörülürken, Atatürk İlke ve İnkılâplarından soru sorulmadığı yönünde iddialar dolaşmaktadır. ÖSYM, bu iddiaların ardından bir açıklama yayınlayarak, Atatürk İlke ve İnkılâplarından 10 soru sorulduğunu belirtmiştir. Ancak bu açıklama başta adaylar olmak üzere hiç kimseyi tatmin etmemiştir” ifadelerini kullandı.

KPSS’nin güvenirliliğine 2010 yılında gölge düştüğünü belirten Koncuk, şunları kaydetti:

“ Sendikamız 2010 yılındaki KPSS’de yaşanan kopya skandalını belgeleri ile birlikte açıklamış ve o dönemde Eğitim Bilimleri Testi iptal edilmişti. Daha sonra ÖSYM’nin yaptığı diğer sınavlar hep tartışma konusu olmuştu. 2012 yılında yapılan KPSS’de de benzer iddiaları Türk Eğitim-Sen olarak gündeme taşımıştık. Ayrıca 2011 yılında yapılan YGS’de de şifre skandalı yaşanmış, öğrenciler, veliler günlerce eylem yapmıştı. İşte tüm bunların ardından daha şeffaf olması gereken ÖSYM, ne yazık ki kapalı kapılar ardında iş çeviren bir kuruma dönüştü ve sınav sorularının tamamını yayınlamama kararı aldı. Bu kararı defalarca eleştirdik, bunun ÖSYM’nin kurumsal kimliğini zedeleyeceğini söyledik. Ancak ÖSYM hatalarının ortaya çıkmasından o kadar korkuyordu ki, soruları yayınlamamak işine geliyordu. Bugün geldiğimiz noktada yine adayların kafasında onlarca soru işareti bulunmaktadır. Sınavla ilgili iddialar son derece vahimdir. ÖSYM her ne kadar Atatürk İlke ve İnkılaplarından 10 soru sorulduğunu, mevzuat hükümlerine aykırılık olmadığını söylese de, adaylar bunun aksini iddia etmektedir. Öte yandan tarih alanından çıkan soruların bir kısmının tek bir kitaptan alındığı şeklinde iddialar da bulunmaktadır. Bu iddia ispatlanması durumunda, ÖSYM’nin insanların zekâsıyla alay ettiği anlamına gelecektir. Sorular yayınlanmadığı için tamamen varsayımlar üzerinden hareket ediyoruz. Dolayısıyla şayet tarih sorularının tek bir kitaptan alındığı iddiası doğruysa, bunun amacı nedir? O yayınevi ile ÖSYM’de soru hazırlayan komisyonun nasıl bir ilişkisi vardır? Bu, soruların daha önceden yüzbinlerce kişiye ulaştığı anlamına gelmeyecek midir? Böyle bir durumda 2014 KPSS meşru olur mu?”

ÖSYM’nin açıklamasının kimseyi tatmin etmediğini kaydeden Koncuk, “Gerçeğin ortaya çıkması sadece ve sadece ÖSYM’nin tutumuna bağlıdır. Şayet ÖSYM, KPSS’de Atatürk İlke ve İnkılaplarından soru sorulduğunu belirtiyorsa, o halde soruların tamamını da korkmadan, çekinmeden açıklamalıdır. Sorular açıklanmadığı müddetçe ÖSYM zan altında kalacaktır. Zira KPSS’de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Büyük Atatürk ile ilgili sorulara yer verilmediğini düşünmek bile istemiyoruz. Bu, Türk milletine büyük bir hakaret olur. Şayet, KPSS’de Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, O’nun ilke ve inkılapları ve Cumhuriyet tarihine yer verilmediyse, ÖSYM’nin tüm yetkilileri istifalarını hazırlamalıdır. Uzun lafın kısası; 2014 yılında yapılan KPSS’ye leke bulaşmıştır, şaibe karışmıştır. Bunu temizlemenin yolu ÖSYM’nin hem sınav sorularının tamamını açıklamasından hem de tarih sorularının tek bir kitaptan çıktığı yönündeki iddiayı büyük bir titizlik ve kararlılıkla incelemesinden geçmektedir. ÖSYM, bu soruları açıklamadığı müddetçe 2014 KPSS’nin üzerinden şaibe gölgesi kalkmayacak, adaylar bu sınavın güvenirliliğini, geçerliliğini sorgulayacak, ÖSYM’nin yapacağı diğer sınavlara da yine şüpheyle yaklaşacaktır. ÖSYM’nin tüm bu iddialara masa başı açıklamalarla cevap vermek yerine, ciddi bir araştırmayla yaklaşması gerekmektedir. Şayet ihmal varsa, hata varsa sorumlular en ağır şekilde cezalandırılmalı, gerçekler halının altına süpürülmemelidir. ÖSYM artık kara kutu olmaktan kendini kurtarmalıdır. Milyonlarca adayın geleceği ÖSYM’nin iş bilmez yöneticilerine feda edilemeyecek kadar değerlidir” ifadelerini kullandı.İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.