Bıkmadan Usanmadan Doğruları Söylemeye Devam Edeceğiz

Danıştay Kararı ile MEB Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğin 21.Maddesinde yer alan ?şube müdürü, tesis müdürü, basımevi müdürleri bakımından sözlü sınav sözlü sınav başarı listeleri üzerinden? ibaresinin yürütülmesi durdurulmuştur. (MEB Bimer?den cevap isteyenlere bu şekilde cevap veriyor)

Bıkmadan Usanmadan Doğruları Söylemeye Devam Edeceğiz
30 Eylül 2014 Salı 09:51

Bu nedenle sözlü sınav başarı listeleri üzerinden yapılan atamaların; İYUK 28/1. maddesi uyarınca idare, yürütmenin durdurulması kararlarına karşı somut olaya göre işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu işlem ve eylemler, elbette ki dava konusu işlemi iptal edilmiş varsayarak, işlemin tesisinden önceki hukuki durumun geri getirilmesinden ibarettir.
 
Kamu Kurum ve kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğin 2/B Maddesinin 2.fıkrasında ?Başarı puanı , şube müdürü, müdür ve bunlarla aynı düzeydeki diğer kadrolara atanacaklar için yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalaması, diğer kadro ve pozisyonlara atanacaklar için yazılı sınav puanı esas alınmak suretiyle tespit edilir ve kurumların resmi internet sitesinde ilan edilir. Başarı puanının eşit olması halinde a-hizmet süresi fazla olanlara, b- daha üst öğrenimi bitirmiş olanlara, c- üst öğrenim mezuniyet notu yüksek olanlara öncelik verilmek suretiyle en yüksek puandan başlamak suretiyle başarı sıralaması belirlenir denilmektedir. Yine aynı yönetmeliğin geçici 10.maddesinde Kurumlar , görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliklerini bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç altı ay içerisinde Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşünü alarak bu yönetmeliğe uygun hale getirir. KURUM YÖNETMELİĞİ YÜRÜRLÜĞE KONULUNCAYA KADAR mevcut yönetmeliklerin bu yönetmeliğe aykırı olmayan hükümlerinin uygulanmasına devam edilir. Söz konusu yönetmelikler yürürlüğe konuluncaya kadar, BU YÖNETMELİK HÜKÜMLERİ ÇERÇEVESİNDE UYGULAMA YAPILIR. Denilmektedir. 23 Temmuz 2014 tarihinden itibaren MEB?in kendi yönetmeliğini çıkarana kadar çerçeve yönetmelik hükümlerine göre işlem yapması istenmiştir. MEB?in çıkacak yönetmeliği beklemesi, eylemsiz kalması bile başlı başına hukuksuz bir işlemdir.
 
Eğer sözlü ile atananları koruyacağız politikası bir hükümet politikası olsaydı, Başbakanlık çerçeve yönetmeliği değiştirmez, diğer bakanlıklar buna bağlı yönetmelik değişikliklerine gitmez, Orman ve Su işleri bakanlığı sözlü ile atananları YD kararı gereği iptal etmez ve yeniden atama için harekete geçmezdi.
 
Kanunla bir seferlik böyle olsun, ya da falan tarihten itibaren atananlar için bir seferlik geçerli olsun tarzı kanun çıkarma girişimleri devam eder ve sonuçlanırsa, bu kanunun çıkması işlemin yasal olmasını değil zulmün ve haksızlığın tescillenmesini gösterir.
 
Hiçbir kanun vatandaşlarından bir kısmına senin hakkını elinden alıyorum diğer bir kısmına ise hadi yine iyisin tarzında hüküm içeremez, içerse de anayasaya aykırı doğar. Kişi hak ve özgürlükleri anayasa tarafından teminat altına alınmıştır ve Hiçbir kişi veya zümreye ayrıcalık tanınamaz
 
Şube Müdürlüğü Mülakat Mağduru Eğitim-Bir-Sen Üyeleri Platformu 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.