'boş Pusula Getirene 200 Tl Verileceği' İddiası Tbmm’de

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na “7 Haziran 2015 Genel Seçimleri'nde fazladan basılan pusulaların mühürlenip seçmenlere verileceği ve boş pusulayı getirene 200 TL verileceği...

'boş Pusula Getirene 200 Tl Verileceği' İddiası Tbmm’de
18 Mayıs 2015 Pazartesi 12:09

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na “7 Haziran 2015 Genel Seçimleri'nde fazladan basılan pusulaların mühürlenip seçmenlere verileceği ve boş pusulayı getirene 200 TL verileceği iddiası doğru mudur?” diye sordu.

Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Tanrıkulu önergede şu bilgileri verdi: "7 Haziran 2015 Genel Seçimleri'nde fazladan basılan pusulaların mühürlenip seçmenlere verileceği ve boş pusulayı getirene 200 TL verileceği iddia edilmektedir. Bütün illerde UYAP‘taki sorumluların güvenilir isimler ile değiştirildiği, İlçe Seçim Kurulu Başkanlık'larına stratejik isimlerin atanmasının sağlandığı da yine iddialar arasındadır. 7 Haziran 2015 seçimlerinde, seçim hilelerinin bilgisayarlar ve seçim sisteminin yer aldığı ağ sistemleri üzerinde müdahale şeklinde olacağı ve asıl hilelerin İl ve İlçe Seçim Kurulları'nda sandıklardan gelecek sayım sonuçlarının YSK sistemine kaydı sırasında olacağı, hata süsü verilerek diğer partilerin aldığı oyların sayısal değerlerinin düşürülerek AKP’ye yazılacağı iddia edilmektedir.”

CHP’li Tanrıkulu bu bağlamda, Başbakan Davutoğlu’na şu soruları yöneltti: "7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde fazladan basılan pusulaların mühürlenip seçmenlere verileceği ve boş pusulayı getirene 200 TL verileceği iddiası doğru mudur? Bütün illerde UYAP‘taki sorumluların güvenilir isimler ile değiştirildiği, İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarına stratejik isimlerin atanmasının sağlandığı iddiası doğru mudur?
7 Haziran 2015 Seçimlerinde, seçim hilelerinin bilgisayarlar ve seçim sisteminin yer aldığı ağ sistemleri üzerinde müdahale şeklinde olacağı ve asıl hilelerin İl ve İlçe Seçim Kurullarında sandıklardan gelecek sayım sonuçlarının YSK sistemine kaydı sırasında olacağı, hata süsü verilerek diğer partilerin aldığı oyların sayısal değerlerinin düşürülerek AKP’ye yazılacağı iddiası doğru mudur? Fazladan basılan oy pusulalarının güvenliği nasıl sağlanacaktır? İl ve İlçe Seçim Kurulları'nda kullanılmayan oy pusulalarının denetimi kim ya da kimler tarafından yapılacaktır? İl ve İlçe Seçim Kurulları'nda siyasi parti temsilcilerine kullanılan ve kullanılmayan oy pusulalarını denetleme imkanı verilecek midir? 7 Haziran 2015 seçimlerinde, seçim sisteminin yer aldığı ağ sistemlerine müdahale edileceği iddiası ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?
7 Haziran 2015 seçimlerinde, seçim sisteminin yer aldığı ağ sistemlerine müdahale edilmesi nasıl önlenecektir? İl ve İlçe Seçim Kurulları'nda sandıklardan gelecek sayım sonuçlarının siyasi parti temsilcileri ile birlikte YSK sistemine kaydedilmesi sağlanacak mıdır? Seçim sonuçlarına itiraz edilmesi sonucu yapılacak tekrar sayımlarında tüm siyasi partilerinin katılımı sağlanacak mıdır? Seçim sonuçlarına itiraz edilmesi sonucu yapılacak tekrar sayımlar nerede ve kim tarafından yapılacaktır?
7 Haziran 2015 seçim sonuçlarının ilan edilmesinin gecikmesi halinde oy torbalarının güvenliği kim ya da kimler tarafından nerede ve nasıl sağlanacaktır? İl ve İlçe Seçim Kurulları'nın tamamında güvenlik kamerası mevcut mudur? İl ve İlçe Seçim Kurulları'nın 7 Haziran 2015 tarihinde güvenlik kamera görüntüleri siyasi partilerin erişimine açılacak mıdır? İl ve İlçe Seçim Kurulları'nda oy torbalarının saklandığı odaların güvenlik kamerası mevcut mudur? İl ve İlçe Seçim Kurulları'nda oy torbalarının saklandığı odaların anahtarları kim ya da kimlerde bulunacaktır?”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.