Bu Dolunay 35 Yılda Bir Geliyor!

Bu geceki dolunay 13. Cuma'ya denk geliyor. Bir sonraki 2049'da gerçekleşecek...

Bu Dolunay 35 Yılda Bir Geliyor!
Bu gece dolunay var ancak bu dolunay çok özel çünkü 13. Cuma’ya denk geliyor. Bir sonraki 2049’a kadar tekrarlanmayacak… Peki bunu bu kadar özel yapan ne?

Batıl inançlı olanlar için 13 Haziran ekstra ürkütücü olacak. Çünkü dolunay 13’üncü Cuma’ya denk geliyor ve bu da 35 yılda bir yaşanan nadir bir olay.

Dolunay tam boyutuna 13 Haziran saat 12:11’de ulaştı. Merkez, dağ ve Pasifik zaman dilimindeki gözlemciler bunu (aynı zamanda “Bal Ay’ı” ya da “Çilek Ay’ı olarak adlandırılır) Perşembe gecesi geç saatlerde tam gördü. Ancak gökyüzü gözlemcileri için Cuma akşamı da havanın izin verdiği ölçüde parlak bir dolunay görüntüsü sergileyecek.Dolunay en son 13 Ekim 2000’de 13. Cumaya denk gelmişti. Peki bu olayı bu kadar ender yapan nedir? Bu, sadece 3 bağımsız değişken; ayın evreleri, hafta içi ve ayın günü sıraya girdiği zaman gerçekleşebiliyor.

13. Cuma’ya denk gelen dolunaylı aylar %5.81 oranında görülür. Bu da yaklaşık 20 yılda bir ya da daha uzun süre sonra görülen bir durum. 13’üncü Cuma’ya denk gelecek bir sonraki dolunay 13 Ağustos 2049’da yaşanacak.

Gökyüzü gözlemcileri Ay’ın bu mükemmel yuvarlak halini görebilmek için o hafta hazır beklemeli. Ay’ı doğrudan göremeyenler için, Slooh Space Camera 12 Haziran 21.00’den itibaren bir canlı yayın başlattı.
habertürkYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması