Bu Ülke Bir Teog Daha Kaldırmaz

BU ÜLKE BİR TEOG DAHA KALDIRMAZ

Bu Ülke Bir Teog Daha Kaldırmaz
14 Ekim 2014 Salı 12:22

Ülkemizde eğitimin en çok tartışılan problemlerinin başında kademeler arasında geçiş sistemi gelmektedir. Bir arayıştır gidiyor. Sınav sistemini değiştiriyoruz olmuyor, okul türleriyle oynuyoruz olmuyor, taban puanla oynuyoruz olmuyor. Velhasıl biz bu işe bir çözüm bulamadık gitti.
Bu yıla kadar, bu konu okullar açılmadan bir şekilde halediliyordu. Sınavla yerleşen öğrenciler yerleşiyor, puanı yetmeyen öğrenciler de okullara giderek kayıtlarını yaptırıyorlardı. Nakillerde de anlaşılabilen bir sistem vardı ve işliyordu. Böylece her öğrenci tercihine ve başarısına göre bir okula yerleşiyordu.
Ne olduysa geçen yıl oldu. Önce bütün liseler bir anda Anadolu Lisesi oldu. Meslek liseleri, İmam Hatip Liseleri, Çok Programlı Liseler bile Anadolu lisesi oldu. Hatta bir ara bakanlık bu hızla açık liseyi bile Anadolu Lisesi yapacak zannettik. Aslında bütün liseleri Anadolu Lisesi yapmakla, düz lise yapmak aynı şeydi, bunu bile fark edemedik. Zaten bir süre sonra sınıf mevcutları kırka kadar çıkarıldı. Bu sefer de Anadolu Liselerinin ilk kurulduğu yıllara dönerek Proje Okulu kavramına ulaştık. Şimdi hiçbir kriter koymadan proje okullarının sayısını artırıyoruz. Birkaç yıl sonra da bütün Anadolu Liselerini proje okulu yaparız ve bütün problemlerimiz biter.
Milli Eğitim Bakanlığı’ndan beklenen; öğrencileri ilgi, yetenek ve başarılarına göre liselere yerleştirmektir. Bunu başarmak çok mu zordur? Her yıl değişen sisteme rağmen neden istikrar yakalanamamıştır? Bu yıl ortaöğretime başlayan öğrencilere ve ailelerine yaşatılan anlamsız işkencenin açıklaması var mıdır? Bu yaşanılanların sorumlusu kimdir ve bu sorumlular bir bedel ödeyecek midir? Bakanlık merkez teşkilatında yapılan büyük değişim bu manzara karşısında hiç mi sorgulanmayacaktır? Yaşanan geriye gidişin gelecek yıllara yansımaması için hangi önlemler alınmaktadır?
Neler yapılabilir? Bir tek işlem değil birbirini takip eden birkaç adım planlanabilir. Önce özel okullara gidecekler, açık liseye gidecekler, puanı ile yerleşenler ve puanı yetmeyenler gibi planlama yapılabilir. Meslek liselerinin dördüncü sınıfı tamamen işletme ve staja ayrılarak kontenjan artırılabilir. Tercih edilirliğine göre okulları sıralamaktan ziyade, adrese dayalı kayıt alan ve seviye sınıfları oluşturulmuş mahalle okulları düşünülebilir. Hiçbir başarı gösterememiş, tek derdi bir şekilde lise mezunu olabilmek olan bir öğrenciyi illa elektronik ortamda liseye yerleştireceğim diye ailelere hendek atlatmanın savunulacak bir tarafı yok. 
Artık ne yapacaksanız yapın ve bu yıl yaşananları bir daha yaşamayalım. Çünkü ne okul idarelerinin ne ilçe milli eğitim müdürlerinin ne de ailelerin böyle bir işkenceyi kaldıracak hali kalmadı.

Talat YAVUZ
Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.