Bunlar Meb'in Ballı Öğretmenleri!

Şu sıralar Türkiye genelinde müdür yardımcıları belirlendi ya da belirleniyor.

Bunlar Meb'in Ballı Öğretmenleri!
30 Aralık 2014 Salı 00:26

Şu sıralar Türkiye genelinde müdür yardımcıları belirlendi ya da belirleniyor.

Bu belirlemeler nasıl yapılıyor dersiniz?

Yönetmeliğe göre şöyle:

Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığına görevlendirme

MADDE 23 – (1) Müdür başyardımcısı ve/veya müdür yardımcısı norm kadrosu boş bulunan eğitim kurumlarına, görevlendirilecekleri tarih itibarıyla 5 ve 7 nci maddelerde belirtilen şartları taşıyor olmaları kaydıyla, görevlendirme yapılacak eğitim kurumunda veya eğitim kurumunun bulunduğu ilçe ve ildeki eğitim kurumlarında halen yönetici veya öğretmen olarak görev yapanlar arasından, eğitim kurumu müdürünün inhası ve il millî eğitim müdürünün teklifi üzerine valinin onayı ile müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı görevlendirilir.

Uygulamada ise şöyle: Müdür yardımcısı olmak isteyen kişi eğer halen değilse derhal Eğitim Bir Sen’e üye oluyor. Eğer varsa bir siyasi tanıdığına telefon açtırıyor ki telefon açılan yerler il milli eğitim müdürü ya da ilçe milli eğitim müdüründen ziyade EBS il veya ilçe başkanı oluyor. Siyasi tanıdığı olmayan müdür yardımcısı adayları EBS yöneticileri önünde kırk büklüm yalvarıyor. Sonrasında EBS yetkilileri il milli eğitim müdürlüklerindeki yöneticilere talimat veriyorlar –ki zaten tamamına yakını EBS’nin militan düzeydeki eski yöneticileri-. Son olarak da okul müdürlerine: ‘Şu isimleri yaz gönder.’ Talimatıyla iş bağlanıyor.

Burada en önemli haksızlık da şu oluyor: Yıllarca köy ve kasabalarda puan biriktirerek merkezlere gelmek isteyen sayısız öğretmen varken 4 yıllık ve 40-50 puanlık öğretmen hop diye şehir meydanındaki Atatürk Heykeli manzaralı okula geliveriyor.

Bu durumda ‘arkası’ olan öğretmenler için puan biriktirme derdi ortadan kalkmış oluyor.

EBS yöneticileri sadrazamlıktan krallığa terfi etmiş oluyorlar.

15 yıllık öğretmen kasabada köyde çalışmaya devam ederken ‘tıfıl’ ama EBS’li öğretmenler şehir merkezinin içinin özüne ışınlanmış oluyor.

Milli eğitim müdürlükleriyle EBS arasında kurulan kapalı devreyle insanların eli kolu bağlanmış ve tüm teşkilat halayık durumuna sokulmuş oluyor.

İnsanlar kızsa da eleştirse de korkudan veya beklentiden EBS’li olmaya devam etmek zorunda kalıyorlar.

Şu an teşkilatta öyle şeyler yaşanıyor ki mideniz bulanır kusarsınız.

İşte size bir örnek: Adam mülakatta 40 alıyor ve eleniyor. Kendi okulundaki müdür yardımcısı başka okula müdür yapılıyor. Ve elenen eski müdür, eski yardımcısına gidip ‘Beni yanına müdür yardımcısı yap.’ diye yalvarıyor.

Şu camiadan ne olur Allah aşkına!

 

Müstakim Korkmaz
personelmebhaber.net


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.