Çanakkale Aktif Eğitim-sen’den Öğretmen Nöbetine Tepki

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Çanakkale Şubesi, öğretmenlerin asıl mesleğinin eğitim olduğunu belirterek, onlara nöbet tutturmanın hukuksuz olduğunu savundu.Eğitim yılının ikinci döneminin başladığı bugün Milli Eğitim...

Çanakkale Aktif Eğitim-sen’den Öğretmen Nöbetine Tepki
09 Şubat 2015 Pazartesi 12:51

Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Çanakkale Şubesi, öğretmenlerin asıl mesleğinin eğitim olduğunu belirterek, onlara nöbet tutturmanın hukuksuz olduğunu savundu.

Eğitim yılının ikinci döneminin başladığı bugün Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) çağrıda bulunan Aktif Eğitim-Sen Çanakkale Temsilciliği, öğretmenlik mesleğinin son yıllarda yaşadığı maddi ve manevi itibar kayıplarına her gün bir yenisinin eklendiğini belirterek, gelecek kuşakların sağlıklı gelişimi ve aydınlık Türkiye’nin ayağa kaldırılması adına “Artık yeter!” dedi. Aktif Eğitim-Sen Çanakkale Temsilcisi Mehmet Çetinkaya tarafından yapılan yazılı açıklamada, öğretmene nöbet tutturmanın hukuksuz olduğu belirtildi. Çetinkaya, eğitimdeki sıkıntıları şu şekilde sıraladı: “Hukuk sistemimizde, öğretmenlerin nöbet görevlerini düzenleyen ortak yasal bir düzenleme mevcut değildir. Evet, öğretmenin okul kapılarında yahut yerleşkesinde güvenliği sağlamaya yönelik nöbet tutması, her şeyden evvel meslekî açıdan uygun değildir. Problem bu kadar ciddiyken öğretmeni nöbet bahanesiyle angarya niteliğinde çalıştırmak, emeğin bilinçli olarak sömürülmesidir. Hukuki olarak görev tanımını ve karşılığı olan ücretin tespitini yapmadan cezalandırmaya soyunmak ise ayrı bir garipliktir. Halen angarya olan göreve, öncelikle açık ve net bir hukuki zemin oluşturulmalıdır. Öğretmenler güvenlik görevlisi gibi kullanılmamalı, nöbet görevi, mesleğin gerekleriyle sınırlı olmalıdır. Bu görevin devamı hukuki prensiplerle olmalı ve öğretmenlerin tutacağı nöbet mutlaka ücretlendirilmelidir. Kısacası, öğretmene nöbet tutturmak mevcut haliyle hukuksuzdur, mesleğe aykırıdır, angaryadır ve zorla çalıştırmadır. Nöbetçi öğretmen, kapı girişinde öğretmen dövmeye gelenleri engelleyen bir polis, esrar, tiner, çakmak gazı çeken öğrencileri karşılayan bir güvenlik görevlisi, zil çaldığında, ‘Haydi çocuklar içeri.’ diyen bir hizmetli, boş geçen dersleri dolduran bir joker, okul idarecilerinin kendi ihtiraslarına göre istediği gibi çalıştırabileceği bir tatmin aracı değildir. Aktif Eğitim-Sen olarak hukukî temelden yoksun, öğretmenlik mesleğinin esaslarına aykırı, keyfi uygulanan ve karşılıksız emek sömürüsü anlamına gelen nöbet uygulamasına karşı çıkıyoruz. Bu uygulamayı bütün okullarımızda protesto ediyor, hükümeti ve MEB’i, bir an evvel bu konuda hukukî, hakkaniyetli, öğretmene yakışır bir düzenleme yapmaya çağırıyoruz.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.