Chp’den 28 Şubat 8 Yıllık Kesintisiz Eğitim Dayatması

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TRT Haber’de Nasuhi Güngör’ün eğitime ilişkin sorularını cevapladı.

Chp’den 28 Şubat 8 Yıllık Kesintisiz Eğitim Dayatması
06 Mayıs 2015 Çarşamba 10:29

“Cumhuriyet Halk Partisi seçim beyannamesi veya bildirgesini açıklarken; orada eğitim sistemini eğer ellerine imkân geçerse, 1+8+4 yani 1 yıl okul öncesi, 8 yıl kesintisiz eğitim ve 4 yıl da ortaöğretim veya lise, 13 yıllık bir seçim vaadinde bulundu. Bunun üzerine tartışma çıktı. Çünkü oradaki 8, 1+8+4, 28 Şubat’ın dayatması olan 8 yıllık kesintisiz eğitimi ima ediyordu. Sadece ima etmekle kalmıyor o talebi dillendiriyor veya o kendilerince o iddiayı temellendiriyor. Türkiye o 8 yıllık kesintisiz eğitim macerasını 28 Şubat döneminde yaşadı, onun bedelini çok ağır bir biçimde ödedi. Nasıl bir bedel ödendi? 8 yıllık kesintisiz eğitim uygulaması nedeniyle mesleki eğitimin önü kesildi, ama o zaman mesleki eğitim üzerinden değil, imam hatipler üzerinden yapıldı.  Bu operasyon, imam hatiplerin orta ve lise kısımlarını kapatabilmek için öncelikle ortaokullardan başladılar, 8 yıllık kesintisiz eğitim dayatmasıyla imam hatiplerin orta bölümleri kapatıldı. Ama bu arada mesleki eğitimin orta kısımları da kapatıldı. Şimdi 8 yıllık kesintisiz eğitim dediğiniz zaman, haklı olarak insanların aklına hemen bu geliyor, zaten bunu söylüyorlar. Şimdi imam hatipleri kapatmak aklımızdan geçmiyor gibi bir son açıklama da yapıldı, o zaman bu 8 ne? Yani ilkokulu bitiren çocuklar 4 yıllık ilkokuldan sonra ne yapacaklar, imam hatibe nasıl gidecekler, eğer kesintisiz varsa? Veya kim ortaokula gidecek, düz ortaokula gidecek, kim imam hatip ortaokuluna gidecek, bunu nasıl ayırt edeceksiniz, 8 senelik bir blok oluşturduğunuz zaman nasıl ayırt edeceksiniz? Bu, 28 Şubat’taki 8 yıllık eğitim dayatmasının Cumhuriyet Halk Partisi’nin genlerinde yeniden neşv-ü nema bulması gibi bir ifade. Bir yıllık okul öncesi eğitim onu zaten biz yapıyoruz, yani yüzde 6’yla aldığımız okul öncesi eğitim oranlarını, şimdi yüzde 50’lere, hatta bazı vilayetlerde yüzde 60’lara yükselttik. Mesela Siirt’te okul öncesi eğitim yüzde 58’e yükselmiş. İmam hatiplerle ilgili 8 yıllık kesintisiz eğitim demek, imam hatiplerin ortaokullarını tekrar kapatmak demektir. Orta kısmını kapattığınız zaman liseyi de ona göre biçimlendiriyorsunuz, dolayısıyla oradaki niyet belli aslında. Kendi getirmek istediklerinin altında ne yattığını Sayın Kılıçdaroğlu da bilmiyor veya ona farklı bir bilgi verdiler veya bilerek böyle yanlış konuşuyor, oradaki 8 yıllık kesintisiz eğitim demek imam hatiplerin orta kısımlarını kapatacağız demektir. Dolayısıyla, o 8 yıl kabili tatbik bir 8 yıl değildir, uygulanması mümkün olmayan, 28 Şubat’ta denenmiş, dökülmüş ve Türkiye’ye ciddi zararlar vermiş bir model önerisidir onun zamanı geçti.”
 
“CHP,  dini eğitimi yasaklaması üzerine cenaze yıkayacak kimse olmadığı için 10 aylık kurs açtı”
“Sayın Kılıçdaroğlu imam hatipleri biz açtık gibi bir şey söyledi, şimdi bu da doğru değil. Cumhuriyet Halk Partisi tek parti döneminde dini eğitim yasaklandığı için bir süre sonra 1930’lardan itibaren, 40’lara gelindiğinde köylerde, kasabalarda, hatta büyükşehirlerde en temel dini hizmetleri yerine getirebilecek insan kalmamıştı. Yani en temel derken, hani namaz kıldıracak filan onları geçtim, cenazeleri defnedecek kimse bulunamadığı için, hani kadın cenazeleri için ister istemez toplumdan gelen büyük tepki üzerine, tam da o sıralarda memlekette CHP tek parti iktidarına karşı ciddi bir tepki de gözle görülür, elle tutulur hale gelmeye başlayınca 10 aylık kurslar açılıyor. Sayın Kılıçdaroğlu’nun imam hatip açtık dediği 10 aylık kurslar ve oralarda cenazeleri defnedecek kadar dini bilgi sahibi olan insanlar yetiştirmek üzere 10 aylık bir kurs yapılıyor, ona bile uzun bir süre izin verilmiyor, sonra da kapanıyor zaten ilgisizlikten veya kenara itilmişlikten ötürü o kurslar da kapatılıyor. Dolayısıyla imam hatiplerin açılmasıyla, o kursların cenazeleri defnetmek üzere görevli yetiştirmek üzere tasarlanmış olan o kursların bugünkü imam hatiplerle alakası yok. Bugünkü imam hatipler normal ortaokul müfredatını uygulayan orta kısımlar için söylüyorum, ortaokul kısımlarında normal ortaokul müfredatını uygulayan, onun üzerine ayrıca, Kur´an-ı Kerim, siyer, fıkıh, hadis gibi dini derslere ilişkin de temel bilgilerin verildiği ortaokullar. Liselerde de aynı şekilde Anadolu imam hatip liseleri normal lise müfredatını uygularlar, yani düz Anadolu lisesinde okutulan bütün dersler Anadolu imam hatip liselerinde de okutulur fizikiyle, kimyasıyla, matematiğiyle, Türkçesiyle, tarihiyle, coğrafyasıyla üzerine ayrıca bazı dini derslerde okunur. Dolayısıyla, buraya çocuklarını gönderen aileler çocuklarımız imam olsun diye, hatip olsun diye, vaiz olsun diye göndermiyorlar; dini kültürü de olan lise mezunu olsun, çocuklarının bazı dini bilgilerle de donanmış olarak liseyi bitirmelerini istedikleri için bu okullara gönderiyorlar. Nitekim o yüzden bu okulları bitirenler de daha sonra üniversitede farklı farklı mesleklere intisap ediyorlar.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.