Chp'den Meb'e 'boko Haram' Eleştirisi

Umut Oran, eğitimin giderek dinsel içerik kazandığına dikkat çekerek, Nijeryalı terör örgütünü hatırlattı.

Chp'den Meb'e 'boko Haram' Eleştirisi
28 Eylül 2014 Pazar 19:19

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Türkiye’de, ani bir kararla kreşe mescit, YİBO, okul öncesi ve ilkokullarda ibadethane, ortaokullarda başörtüsü, liselerde zorunlu mescit düzenlemesine gidildiğini belirterek, “Nabi Avcı ve gölge Milli Eğitim Bakanı Bilal Erdoğan, milli, ilmi eğitimi ‘boko haram’a (batılı eğitim haram) çeviriyor” dedi.

Oran yaptığı yazılı açıklamada, eğitim sisteminde bir dizi ciddi soruna çözüm aramayan hükümetin, ortaöğretimde başörtüsü düzenlemesini acil ihtiyaç gördüğünü belirtti. Oran, Türkiye’de, ani bir kararla kreşe mescit, YİBO, okul öncesi ve ilkokullarda ibadethane, ortaokullarda başörtüsü, liselerde zorunlu mescit düzenlemesine gidildiğini belirterek, “Nabi Avcı ve gölge Milli Eğitim Bakanı Bilal Erdoğan, milli, ilmi eğitimi ‘boko haram’a (batılı eğitim haram) çeviriyor. 8 yıllık kesintisiz eğitimi 4+4+4 şeklinde bölerken, ‘zorunlu eğitim süresini uzatıyoruz’ ikiyüzlülüğünü yapmalarının nedeni de böylece ortaya çıkmıştır. Hükümet, eğitimde yıllardır çözüm bekleyen onlarca soruna el akmak yerine, ortaokulda okuyan kız çocuklarının başörtüsünü en öncelikli sorun olarak gördü. Kılık ve kıyafet yönetmeliğindeki ‘başı açık’ ibaresi ‘inanç özgürlüğü’ argümanı ile metinden çıkarılarak, 9 yaşındaki çocukların okula başörtüsü ile gitmesinin önü açıldı” dedi.

Oran, eğitimde temel uluslararası referans kabul edilen PISA’ya göre Türkiye’nin, OECD’de sonlarda; matematikte 44., fende 43., okuma becerileri alanında 41. sırada yer aldığını belirtti. Bir ülkenin PISA’da gösterdiği performansın o ülkenin yakın ve orta vade ekonomik ve sosyal refah potansiyeli hakkında güvenilir bir fikir verdiğini kaydeden Oran, “ PISA sonuçları karar vericiler için ülkenin geleceğine dair bir erken uyarı görevi görüyor. Bu sonuçlara göre ülkemizin sosyo ekonomik açıdan geleceğini varın siz tahmin edin” dedi.

-“YÜKSEKÖĞRETİM DEVAM ORANI OECD ORTALAMASINI ALTINDA”-

Türkiye’de 15-29 arasındaki kadınların yüzde 40’ı, aynı yaş aralığındaki erkeklerin ise yüzde 19’u çalışmadığını ya da eğitimine devam etmediğini belirten Oran, “25-34 yaş arası gençlerde yükseköğretime devam oranı yüzde 21 ile yüzde 33’lük OECD ortalamasının çok altında” dedi.

-“ÖĞRENCİ SAYISI OECD ORTALAMASININ ÇOK ÜZERİNDE”-

Türkiye’de ilkokul ve ortaöğretim kurumlarında derslik başına düşen ortalama öğrenci sayısının OECD ortalamasının çok üzerinde olduğunu kaydeden Oran, “2013-2014 yılı verilerine göre Türkiye’de ilkokul ve ortaöğretim kurumlarında derslik başına düşen ortalama öğrenci sayısı 29 ile OECD ortalamasının üzerinde bulunuyor. İllere göre derslik başına düşen öğrenci sayısı 46 öğrenciyle en yüksek Şanlıurfa’da. Bunu 42 öğrenciyle Diyarbakır, 40 öğrenciyle Gaziantep izliyor. Bu sayı İstanbul’da ortalama 39, Ankara ve İzmir’de 30 düzeyinde bulunuyor" ifadelerini kullandı.

-“ ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMEN SAYISI 300 BİNİ AŞTI”-

Oran, Türkiye’de öğretmen atamaları konusunda da garabet yaşandığını, bir yanda 100 binin üzerindeki öğretmen açığı, diğer yandan sayıları bunu kat kat aşan ataması yapılmayan öğretmen adaylarının bulunduğunu belirtti. Okullarda 140 bin öğretmen açığı varken 39 bin 642 öğretmen ataması gerçekleştiğini bildiren Oran, “Buna göre hala 100 bin dolayında öğretmen açığı bulunuyor ve bu açık yine, eğitimin kalitesini düşüren ‘ücretli’ öğretmen uygulaması ile kapatılmaya çalışılacak" dedi. Oran, buna karşılık atama bekleyen öğretmenlerin sayısının bu yıl itibariyle 300 bini aştığını da kaydetti.

-“ZİHNİYET DEĞİŞİMİ VE KÖKLÜ REFORMA İHTİYAÇ VAR”-

Eğitimin kalitesini yükseltemeyen ülkelerin, ekonomilerinin büyüyemeyeceğini ve diğer ülkelerle rekabet edemeyeceğine dikkat çeken Oran, “Güçlü ülke olmak, kaliteli eğitimden geçiyor. Bir ulusu özgür, bağımsız ve onuruyla yaşatacak da onu esaret ve sefalete mahkûm edecek de eğitim politikasıdır.

gercekgündem.com

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.