Chp'den Vıp Torpile Suç Duyurusu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), devlet memurluğuna Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) haricinde yapılan istisnai memur alımları ile ilgili olarak istisnai memurlar, aracı olanlar ve istisnai memur alanlar hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Adliyesi...

Chp'den Vıp Torpile Suç Duyurusu
13 Ocak 2015 Salı 11:57

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), devlet memurluğuna Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) haricinde yapılan istisnai memur alımları ile ilgili olarak istisnai memurlar, aracı olanlar ve istisnai memur alanlar hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Adliyesi önünde açıklama yapan CHP Milletvekili Mahmut Tanal, “Bu bir kayırmacılıktır. Kayırmacılık anayasamız, uluslararası sözleşmeler, ceza kanunumuz ve tüm mevcut olan pozitif kanun ve hükümlerinin hepsi bunu yasaklar, hapis cezasını ön görür. Aynı zamanda ahlak acısından da kabul edilebilir bir durum değil, din acısından da kabul edilebilir bir durum değil.” dedi.

CHP, daha önce kamuoyuna duyurduğu VIP Torpil listelerine konu istisnai memur alanlar, aracı olanlar ve istisnai memurlar hakkında suç duyurusunda bulundu. Parti adına suç duyurusunu yapan Tanal Ankara Adliyesi önünde açıklamalarda bulundu. Yapılan atamaların bir kayırmacılık olduğunu vurgulayan Tanal, “Bu bir kayırmacılıktır. Kayırmacılık anayasamız, uluslararası sözleşmeler, ceza kanunumuz ve tüm mevcut olan pozitif kanun ve hükümlerinin hepsi bunu yasaklar, hapis cezasını ön görür. Aynı zamanda ahlak acısından da kabul edilebilir bir durum değil, din acısından da kabul edilebilir bir durum değil.” ifadelerini kullandı.

“DEVLET İÇERİNDE SİYASİ PARTİ ÖRGÜTLENMESİ YAPILMAKTADIR”

Devlet memuru alımında alınacak olan kişinin tarafsız olması ve bir siyasi parti ile ilişkisinin olmaması gerektiğine vurgu yapan Tanal, “ Bu konu ile ilgili Sayıştay Genel Kurulu’nun bir kararı var. Bu kararda ‘Türkiye’de son yıllarda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nUN 59. maddesi uyarınca istisnai yolla memur alımı kötüye kullanılmaktadır. Bu partizanca davranışlara sebebiyet vermektedir, keyfi kullanılmaktadır. Devlet içerinde siyasi parti örgütlenmesi yapılmaktadır. Burada sınavlar pay pas edilmektedir. Sınav sistemini aşamayan, sınavda başarısız olan kişiler ancak böyle siyasi kayırmacılıkla kamu kurumlarına getirilip bir gün orada kaldıktan sonra başka yerlere atanmaktadır. Bu şekli ile gerek Sayıştay Genel Kurulu’nun kararı, gerek anayasamızın 70. maddesi, gerek 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu kayırmacılık sitemi ile mevcut olan siyasal iktidar suç odağı haline gelmiş durumdadır. Suç odağı haline gelmiş olmak demek mevcut olan kanunların dışına çıkma anlamına gelir. Bizim 657 sayılı devlet memurları kanunun 59. maddesi tekli konularda işin gereği ve niteliği gereğince istisnai durumlarda siz memur alabilirsiniz. Ancak kadrolaşma amacı ile partizanca, örgütlenme amacıyla 59. Maddeyi uygulayamazsınız. Uyguladığınız zaman suç odağı haline gelmiş olursunuz. Mevcut olana bu uygulamalar bunu gösteriyor.” şeklinde konuştu.

“CUMHURİYET SAVCILARI RESEN SORUŞTURMA BAŞLATMALIYDI”

Yaptıkları suç duyurusunun takipçisi olacaklarını kaydeden Tanal açıklamalarını şöyle tamamladı: “Bu güne kadar yapılan açıklamalara rağmen cumhuriyet savcılarının resen harekete geçmesi gerekirken, resen mevcut olan basında çıkan haberleri suç duyurusu olarak kabul edip soruşturma açması gerekirken bize bu güne kadar gelen bir bilgi olmadı. Bunun üzerine biz de suç duyurusunda bulunduk. Olayın takipçisi olacağız. Bu suçu işleyenler; bu atamayı yapanlar, bu atamadan yararlananalar. Bu atamadan yararlananlar şunu söyleyemezler; ‘ben masumum, ben müracaat ettim. Beni atadılar. Ben kazanılmış olan haktan yararlanmak istiyorum.’ Kanunu pay pas ederek kazanılmış haktan bahsedilemez. Bu atamayı yapanlar atananlar bu işi iştiraken işlemişlerdir.”

Kısa süre önce umreye gittiğini söyleyen Tanal, basın açıklaması öncesinde basın mensupları ve vatandaşlara hurma dağıttı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.