Chp'li Korutürk: Davutoğlu, Yaptıklarıyla Türkiye'yi İtibarsızlaştırdı

CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun rehineler konusunda baştan beri basiretsiz davrandığını ve şimdiye kadar yaptıklarıyla Türkiye'yi itibarsızlaştırdığını söyledi. Yazılı bir değerlendirme yapan...

Chp'li Korutürk: Davutoğlu, Yaptıklarıyla Türkiye'yi İtibarsızlaştırdı
14 Eylül 2014 Pazar 14:33

CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun rehineler konusunda baştan beri basiretsiz davrandığını ve şimdiye kadar yaptıklarıyla Türkiye'yi itibarsızlaştırdığını söyledi.

Yazılı bir değerlendirme yapan Korutürk, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun IŞID'in elindeki rehin konsolosluk görevlileriyle, Süleyman Şah Türbesine yönelik açıklamalarını eleştirdi. Davutoğlu'nun "bir eski diplomat" ifadesiyle kendisini kastettiğini dile getiren Korutürk, Davutoğlu'nun "Rehinelere zarar gelmesini istediğim" yolundaki çirkin ithamına cevap vermeye dahi gerek duymadığını kaydetti.

Böyle akıl ve etik dışı bir suçlamanın ancak bunu yapanın içinde bulunduğu sağlıksız ruh halini gösterirdiğini belirten Korutürk, şöyle devam etti: "Hükümeti üç aydır bu konuda açıklama yapmaya zorladığımız ise doğru değildir. Biz hükümeti açıklama yapmaya değil, rehinelerin güvenliği, sağlık durumu, kurtarılmaları için yapılan girişimler konusunda TBMM'ye ve ailelere kapalı ortamda bilgi vermeye çağırıyoruz. Bu çağrımızın amacı, birikim ve deneyimimizle hükümetin bu vatandaşlarımızın kurtarılmasına yönelik çabalarına katkıda bulunmaktır. Başbakanın demecinde yer verdiği sorumsuzluk sözü, bu acıklı olay bağlamında basın ve muhalefet için değil, bizzat kendisi için kullanılması gereken bir sıfattır. Zira asıl sorumsuzluk, kendi Dışişleri Bakanlığı döneminde, güvenliklerinden doğrudan sorumlu olduğu 49 yurttaşımızın, basiretsiz kararlar ve yanlış politikalar neticesinde, göz göre göre korkunç bir terör örgütüne adeta teslim edilmeleri sonucu meydana gelen durumla ortaya çıkmış bulunmaktadır. Duyarsızlığa gelince, asıl duyarsızlık, bu 49 vatandaşımızın sağlık, güvenlik ve akıbetlerini öğrenmek ve salimen kurtarılmalarına katkıda bulunmaya çalışmak değil, yayın yasağı örtüsünün arkasına saklanarak rehinelerin, aileleri ve yakınlarının içinde bulunduğu büyük kaygı ve çaresizliği anlamamak, onların sorularını baştan savma karşılıklarla savsaklamaktır."

Davutoğlu'nun gözetmesi gereken birinci önceliğin vatandaşların ve devlet toprağı sayılan başkonsoloslukla egemenliği simgeleyen bayrağın terör örgütlerinin eline rehin düşürülmemesi olduğunu vurgulayan Korutürk, Davutoğlu'nun "Onlar için hepimiz dua etmeliyiz" sözlerinin de açık bir acz ifadesi olduğuna dikkat çekti.

"Bizler dua edebiliriz ama Başbakana düşen, dua etmekten önce Türkiye'de bu konuda genel bir seferberlik başlatarak elindeki tüm devlet imkânlarını ve TBMM'nin birikim ve deneyimini rehinelerin kurtarılmasına yönlendirmektir." diyen Korutürk, "Ancak Davutoğlu bu konuda baştan beri basiretsiz davranmış, şimdiye kadar yaptıklarıyla ülkemizi itibarsızlaştırmış, Türkiye'nin gerek bölgesel gerek küresel planda barış ve istikrar için ne kadar değerli olduğunu tüm dünyaya gösterebilecek olduğu şu kritik konjonktürde, geri planda, silik ve güvenilmez bir ülke pozisyonunda kalmasına yol açmış; Türkiye'yi, bundan çok değil daha beş altı yıl önce demokrasi ve hukukun üstünlüğünü simgeleyen bir model ülke konumundan, adı mutlakiyetçi körfez rejimleriyle birlikte anılan sıradan bir bölge ülkesi durumuna düşürmüştür. Başbakan Davutoğlu'nun bu demeciyle sergilediği tutum üzücü olmakla beraber şaşırtıcı değildir. Yine bir vatan toprağı olan Süleyman Şah türbesini askeri/siyasi bir manivela olarak kullanmayı tasarlayabilen bir yöneticiden böyle bir demeç gelmesi beklenebilecek bir gelişmedir. Bu düzeyde bir polemik, olsa olsa, Davutoğlu'nun başbakanlığıyla ülkemizin siyasi seviyesinde bir yükselme olmadığını, aksine maceracı siyasetin daha da derinleştiğini göstermektedir." şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.