“chp’nin Seçim Vaadi, Gençlerin Hayalleriyle Oynamak Anlamına Gelir”

“Bir; atanamayan bütün öğretmenler derken oradan zaten bir yanlış anlama var, öğretmen adayları. Çünkü biliyorsunuz, Devlet Memurları Kanuna göre öğretmenler de o kanuna göre önce stajyer olarak atanırlar, eskiden 1 yıllıktı, şimdi bizim yaptığımız düzenlemeyle 2 yıla da uzatılabilir, bir stajyerlik döneminden sonra memuriyette asaletleri tasdik edilirse öğretmen unvanını o zaman alırlar.

“chp’nin Seçim Vaadi, Gençlerin Hayalleriyle Oynamak Anlamına Gelir”
13 Mayıs 2015 Çarşamba 10:15

Şimdi Sayın Kılıçdaroğlu hangi hesaba, kitaba dayanarak böyle bir açıklama yapıyor, bu kendi bileceği iş. Ama mesela hangi branşta ne kadar öğretmen olduğunu biliyor musunuz? Hangi branşta ne kadar bekleyen öğretmen adayı olduğunu biliyor musunuz? Bunları bilmeden nasıl böyle cetvel, kalem, ben hepsini… Bu, şimdi bu çocukların, bu gençlerin hayalleriyle, beklentileriyle oynamak anlamına gelir, bu doğru bir şey değil.
Şimdi biz ders yılı sonu itibarıyla emekli olan öğretmenler, hangi branşta ne kadar boşluğumuz var, hangi illerde boşluklarımız var, hangi illerde hangi branşta ne kadar öğretmene ihtiyacımız var, bunların hesaplamasını yapıyoruz, ondan sonra alacağımız sayı, Maliye Bakanlığından kadro kullanma izni alıyoruz, şimdi 47 bin kadro tahsis edildi ama, bu kadronun ne kadarını ne zaman kullanabileceğiz konusu her yıl; diğer bakanlıklarda da böyledir, yani kadrolar önceden tahsis edilir, sonra Maliye Bakanlığı der ki, bu dönemde şu kadarını kullanacaksınız, muhtemelen bunun da büyük bir bölümünü Ağustos ayında bu ihtiyaç planlamasına göre, hangi branşta, hangi ilde ne kadar öğretmen adayına ihtiyacımız varsa onu da Ağustos ayında inşallah atayacağız.
Bir de, bu sınavlarla ilgili bir genel yanlış anlama var, onu da bu vesileyle düzeltmekte yarar var.
Şimdi zaman zaman şöyle özellikle anne-babalardan şu tür şikayetler duyuyoruz: Efendim, benim çocuğum KPSS’den diyelim 80 puan aldı, atamadı, ama komşumun kızı yine KPSS’den 70 puan aldı, o atandı.
Şimdi buradaki yanlış anlama şudur: Sizin çocuğunuz, 80 puan alan çocuğumuz muhtemelen diyelim çok rağbet olan, çok yüksek puanlı öğrencilerin ve adayların biriktiği diyelim matematik alanındadır. Matematikçiler kendi içinde puanlamaya tabi tutulur, yani matematik adayları kendi puanlarıyla ölçülürler, onlar kendi aralarında yarışmış olurlar, diyelim Türkçe öğretmenliği için müracaat edenler de kendi aralarında. Yani Türkçenin aldığı puanla matematikçinin aldığı puan farklı farklı branşları değerlendirir. Dolayısıyla, matematikçiler mesela yüksek puanla atanabilir, ancak yüksek puan alanlar, orada ya çok sayıda aday müracaat ettiği veya daha başarılı bir performans orada görüldüğü için puanlar yüksekte kalmıştır, yüksek puan almış olmasına rağmen matematikten bir aday atanamamış olabilir. Buna karşılık diyelim beden eğitiminde veya Türkçede veya tarihte, tersi de olabilir, yani bazen da tarihte çok yüksek puanlarda kalır, onlar da kendi içinde dizilir. Dolayısıyla branşları birbirine karıştırmamak lazım.
Yani 80 alan bir matematikçinin yerine 70 alan bir matematikçi atanamaz, bunlar kendi içinde sıralanmıştır, Türkçeciler de, tarihçiler de, coğrafyacılar da kendi kulvarlarında sıralanmışlardır.
Şimdi rotasyondan ne anlıyoruz, önce onu bir kamuoyunun bilmesinde yarar var.

Etiketler; #

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.