Danıştay Kararı Ve Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği !

MEB’de yönetici atama konusu sorun olmaya devam ediyor. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun bu husustaki son kararı, yönetmelik değişikliğini zorunlu kılıyor. Bu nedenle müdür yardımcılığı görevlendirmeleri, yönetmelikte değişiklik yapılıncaya kadar durduruldu.

Danıştay Kararı Ve Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği !
07 Temmuz 2015 Salı 12:51

          Kararın özeti: Okul müdürlüğü değerlendirmelerinde, puanlama yapan ilçe milli eğitim müdürü ile şube müdürlerinin değerlendirmeye tabi okul müdürüyle altı ay çalışma şartı getirilirken; müdür yardımcılığı seçiminde ise okul müdürünün kendi çalışacağı müdür yardımcısını belirlerken konunun bazı kriterlere bağlanması istendi. 2 35 0 0  Kararın geriye dönük uygulanması tartışma konusu olmaya devam ederken bundan sonraki  uygulamalar danıştay kararı çerçevesinde yapılacak.

        Hukukun geriye dönük işlemezliği ilkesi temel bir  ilke olmasına rağmen, Türkiye’de bu ilke çoğu defa hesaba katılmadı. Bu meselede nasıl bir uygulama  olacağını hep beraber göreceğiz.  Danıştay kararı bir tarafa bir yıldır uygulanan yönetmelik çok tartışıldı, tartışılmaya da devam  ediyor. En çok yapılan eleştiri, adalet duygusunun tümüyle zedelendiği yönündedir. Dün adaleti sadece  kendileri için isteyen, üç bin civarında başörtülü öğretmenin meslekten atılmasına/istifa etmesine göz  yuman veya alkış tutan, 28 Şubatta İmam Hatip Liseleri adeta kapanma noktasına gelirken, öğrenciler  başörtüsüyle derslere alınmaz ve karşı çıkan yönetici ve öğretmenler her türlü itibarsızlaştırmaya tabi  tutulup sürgün edilirken keyif alan bazı çevreler bugün hak ve adalet şampiyonluğunu kimselere  bırakmıyor.

        Sanki ellerine fırsat geçse eskiden yaptıklarının bin beterini yapmayacaklarmış, kendilerinden  olmayana neler yapacaklarını ballandıra ballandıra anlatmıyorlarmış gibi hukukun bir gün herkese lazım  olacağını söyleyerek adalet, hakkaniyet, liyakat, ehliyet… vurgusu yapıyorlar. Biz bunları her türlü  antidemokratik süreçten çok iyi tanıyoruz. Bunlara darbe var deseniz en önden koşarlar, darbenin gönüllü  ırgatlığını yapmak için her şeylerini ortaya koyarlar. Öğretmenlik bunlar için sadece bir propaganda  aracıdır. Kendilerinden olmayan kimseye hiçbir konuda hak vermez, bardağın hep boş tarafını görürler,  yapılan en iyi işi bile takdir etmezler.  Bu tespiti yaptıktan sonra, elbette pozisyonumuzu belirlerken karşımızdakilerin durumunu baz  almayacağız. Gelinen noktada, müdür değerlendirmeleri değerlendirme yapan yöneticiler açısından çok  ağır bir yük olmuştur. Değerlendirme sonucunda başarılı olan da olmayan da halinden pek memnun  değildir. Değerlendirme kriterlerinin bir kısmı sübjektiftir. Bu şekilde devam edilmesi mümkün  görünmemektedir. Altı aylık birlikte çalışma şartı, değerlendirme yapacak yöneticileri rahatlatacak bir  unsur değildir. Yöneticilerin bu ağır sorumluluktan kurtarılması şarttır. İki yılın değerlendirmeleri  karşılaştırıldığında ne demek istediğimiz gayet iyi anlaşılacaktır.  Peki nasıl bir çözüm olabilir? İlk defa müdürlüğe atanacaklar için barajı olan yazılı sınav + ek-2 +  barajı olmayan mülakat sistemi getirilebilir. Mevcut müdürler sekiz-on yılda bir rotasyona tabi tutulabilir.

         Ahlaki ve maddi konularda zaafı olan, yöneticilikte yeterli olmayan, kurumunu ileriye taşıyamayan, aşırı  politize olmuş okul yöneticileri ise denetim birimleri tarafından soruşturulur ve gereği yapılır.

         Müdür başyardımcısı bulunan / tek müdür yardımcısı olan okullarda, okul müdürü istediği müdür  başyardımcısını / tek olan müdür yardımcısını seçebilmelidir. Müdür yardımcısının birden çok olduğu  okullarda okul müdürü, müdür yardımcılarının yarısını kendi belirleyebilmelidir. Müdür yardımcılığına  kriter getirilecekse yazılı sınav bir kriter olabilir.  Bu bir tekliftir. Tekliflerimizin elbette makul gerekçeleri vardır. Bakanlık eğitimin bütün  paydaşlarıyla bir çalıştay düzenleyip esaslı ve tartışmaları bitiren bir çözüme ulaşabilir.

                                                                                                               Erol ERMİŞ        

                                                                                                             Eğitim-Bir-Sen

                                                                                                 İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.