Danıştay'dan liseliler için flaş karar

Danıştay'dan liseliler için flaş karar

Danıştay'dan liseliler için flaş karar
21 Ağustos 2015 Cuma 12:16


Meslek liselerine, genel liseler ve imam hatip  liselerine göre daha az seçmeli ders verilmesini öngören haftalık ders  çizelgeleri iptal edildi. 
 
 Eğitim-İş Sendikası, genel lise, fen lisesi, Anadolu ve sosyal  bilimler liselerindeki "alan" uygulamasının kaldırılması işlemi ile liselerde  haftalık ders çizelgesi tablolarının iptali istemiyle Danıştay 8. Dairesinde dava  açtı. 
 
  Daire, liselerde haftalık ders çizelgesini iptal ederken, "alan"  uygulamasının kaldırılması işlemine yönelik iptal istemini ise reddetti. 
 
Kararda, haftalık ders çizelgelerinde imam hatip liselerinde 11-12,  genel liselerde 13-17, mesleki ve teknik liselerde ise 3-6 saat seçmeli ders  öngörüldüğü belirtildi. 
 
 Çizelgelere göre mesleki ve teknik liselerin yine mesleki liselerden  imam hatip liselerine oranla daha az seçimlik ders alacağı ifade edilen kararda,  "Genel lise ve imam hatip liselerinin seçimlik ders sayısının meslek liselerinden  oldukça yüksek olduğu anlaşılmış olup, bu durumun eşitlik prensibine ve eğitim  hakkı ilkesine uygun düşmeyeceği görülmektedir" değerlendirmesinde bulunuldu. 
 
Mevzuat hükümlerine göre mesleki teknik eğitim okul ve kurumlarının da  imam hatip liselerinin de amacının, öğrencileri hem mesleğe hem de yükseköğretime  hazırlamak olduğu aktarılan kararda, bu liselerin statü olarak birbiriyle aynı  düzenlendiği, biri lehine yapılacak düzenlemenin diğeri lehine de yapılması  gerektiği vurgulandı. 
 
 Kararda, şunlar kaydedildi: 
 
"Bu hale göre, dava konusu düzenlemeyle gerek genel liseler ve gerekse  imam hatip liselerinin seçimlik ders saati sayısının meslek liselerinin seçimlik  ders saatinden çok fazla olduğu, bu durumun meslek liseleri aleyhine eşitliğe  aykırı bir uygulamaya neden olacağı ve meslek liselerinin amaçlarından  yükseköğretime hazırlama konusunda eksik, yetersiz eğitim alınmasına neden  olacağı görüldüğünden, meslek liseleri yönünden tesis edilen eksik düzenlemede  hukuka uyarlık görülmemiştir." 
 
Genel lise, fen lisesi, Anadolu ve sosyal bilimler liselerindeki  "alan" uygulamasının kaldırılmasına yönelik değerlendirmede de bu işlemle  öğrencilerin ortak dersler dışında alacakları seçmeli derslerle girmek  istedikleri yükseköğretim programına uygun ders almasının sağlandığı belirtildi. 
 
Kararda, bu yöntemle önceki sistemde sınıf tekrarına yol açan uygulama  yerine, öğrencilerin alt sınıfta alıp başaramadıkları seçimlik dersi, üst sınıfta  değiştirme hakkına sahip olduğu bilgisine yer verildi. 
 
  Düzenlemenin üniversiteye giriş sınavı sistemiyle uyumlu olduğu ifade  edilen kararda, "Öğrencinin 'alan' uygulamasında almak ve başarmak zorunda olduğu  tek seçenek yerine, çok seçenekten oluşan tercih yapabilme olanağına  kavuşturulduğu, öğrencinin yetenek ve ilgisi doğrultusunda eğitim alması olanağı  getirdiği değerlendirildiğinden işlemin bu yönünde hukuka aykırılık  bulunmamaktadır" görüşüne yer verildi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.