Değersizleşen Öğretmen

Değersizleşen Öğretmen

Değersizleşen Öğretmen
12 Temmuz 2016 Salı 09:44

Yıllar önce kesintisiz 8 yıllık eğitime geçildiğinde eğitimle az çok ilgili olan herkes bu geçişin hazırlıksız ve acele bir geçiş olduğunu söyleyip durdu. Çünkü böyle bir geçiş için her türlü hazırlığın yapılmış olması gerekiyordu; yeterli okul, yeterli derslik, bilinçlendirilmiş toplum ve en önemlisi yeterli sayıda öğretmen!
 
Geçen zaman içersinde bu sürecin sancıları hep hissedildi. Ne eğitimin seviyesi yükseltilebildi ne de her yıl üniversite sınavlarında “0” çeken öğrenci sayısı azaltılabildi. Çocuklar çocukluk oyunlarını oynayamadan her yıl değişen bir sınav maratonuna sürüklendi. Sonuç olarak mutsuz bir öğrenci ve öğretmen profili ile karşı karşıya kalındı.
 
 
            O günden bu güne yapboz oynaya oynaya devam ederken her ne hikmetse Milli Eğitimin başına geçen bürokrasi ve siyasi kadro sorunları çözme yerine sürekli sorun yaratmayı tercih ettiler. Önce 76. maddeyle atanan liyakatsız yöneticiler sonra sürekli çıkartılıp değiştirilen yönetmelikler, personelle davalı olma konusunda kırılan rekorlar, doğru düzgün hesabı yapılmayan rotasyonlar, çar çabuk değiştirilen teşkilat yapısı ve içi eğitimle alakası olmayanlarla doldurulan teşkilat kadroları.
 
            Bu kadar olumsuzluk yetmiyormuş gibi çıkarılan eşit işe eşit ücret safsatasıyla küstürülen kocaman bir öğretmen ordusu oluşturuldu. İşte işin can alıcı noktası! Okuldaki hizmetli öğretmenden fazla maaş alır hale getirildi. Öğretmenlerin yetiştirdiği tüm meslek sahipleri öğretmenlerden fazla maaş alarak adeta öğretmenler değersizleştirildi. Ek ders döner sermaye gibi gösterilip yapılan tüm değerlendirmelerde yanlış bilgi verildi. Sadece bununla da yetinilmeyip her gün medya aracılığı ile öğretmene işi öğretilmeye çalışıldı. Kısaca başta siyasi otorite ve bürokratik çevreler ile yanlış bilgilendirilen tüm toplum Öğretmenlere saygısızlık yaptı.
 
            Bu noktaya gelinmişken, sorunlara çözüm aranması gerekirken eğitimin sorunu 8 yıllık kesintisiz eğitimin zaman olarak yetersizliğiymiş gibi apar topar tıpkı eskisinde olduğu gibi kesintisiz eğitim 12 yıla çıkartıldı (4+4+4). Peki, 8 yıllık kesintisiz eğitim ile yakalayamadığınız başarıyı 12 yıllık eğitimde kim ile yakalayacaksınız? Küstürdüğünüz, ötekileştirdiğiniz, değersizleştirdiğiniz, veli ve öğrenciye yem ettiğiniz öğretmenlerle mi? Eğitimden bir haber teşkilat kadronuzla mı? Öğretmenden daha fazla maaş verdiğiniz hizmetlilerinizle mi? Yoksa her istediğinde alo deyip öğretmenleri sizlere şikayet edebilen velilerinizle mi?
 
            Unutmayın ki; toplumları ileri ve çağdaş yapan eğitim sistemleri, eğitim sistemlerinin vazgeçilmez unsurları ve en büyük dinamikleri öğretmenlerdir. Öğretmenler mutsuz ve huzursuz olduğu sürece eğitim sistemi başarılı olmayacaktır. Eğitim sistemi başarılı olmayan toplumlar ise asla ileri ve çağdaş kalamayacaktır. Ama gerçek anlamda eli öpülesi öğretmenler, bıkmadan ve usanmadan ülkesini ve milletini çağdaş ve modern toplum yapacak gençleri yetiştirmekten asla taviz vermeyeceklerdir.
Ahmet ÖZDEMİR

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.