Değişim Balıkesir´den Başlıyor

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan "Değişim Balıkesir´den Başlıyor" projesi 18 Aralık Perşembe günü Müdürlüğümüz toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Değişim Balıkesir´den Başlıyor
23 Aralık 2014 Salı 14:17

  “Değişim Balıkesir’den Başlıyor” projesi, hedef grupta öğretmenler olmak üzere nihai de Balıkesir’de eğitim-öğretime devam eden öğrencilerin “yaratıcı düşünme, bilimsel süreç becerilerini yaşamlarının her alanında kullanma gibi üst düzey davranışların kazanılması” konularını içermektedir.

Proje Neden Önemli?

     Uluslararası düzeyde öğrenme çıktılarının belirlendiği sınav türleri ile ülkemizdeki ölçme değerlendirme teknikleri birbirleri ile örtüşmemektedir ve bu sebeple uluslararası değerlendirme yapan sınavlarda ülke olarak aldığımız neticelerde ülkemiz istenilen konumda bulunmamaktadır.

     Öğrencilerin bireysel farklılıklarını ve hazır bulunuşluklarını ele almayan ve ayırt edici bir yöntem olmayan sınavlarımıza alternatif olabilecek sınav yöntemlerine gereken önem verilmemektedir.

     Tüm bu ve buna benzer sebepler projenin ana problemi olarak ifade edilmektedir.

Proje Konusu: 

      Eğitimimiz, hedef grupta öğretmenler olmak üzere nihai de Balıkesir’de eğitim-öğretime devam eden öğrencilerin “yaratıcı düşünme, bilimsel süreç becerilerini yaşamlarının her alanında kullanma gibi üst düzey davranışların kazanılması” konularını içermektedir.

     "DEĞİŞİM BALIKESİR’DEN BAŞLIYOR." projesi, Ayvalık Cunda Uygulama Oteli’nde , Ocak ayı içerisinde 4 gün sürecek şekilde gerçekleştirilecektir.

      Bu eğitimle öğretmenlerin eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, bilimsel süreç becerileri, problem çözme becerileri ve bilimsel okur-yazarlık konusunda hem teorik hem de uygulamalı eğitimler almaları sağlanmış olacaktır.  

Proje amacı:

      Ülkelerin eğitim fotoğrafının ortaya konduğu sınavlardan olan ve OECD tarafından yapılan PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı); ülkelerin eğitim politika ve stratejilerine yön verme niteliği taşımaktadır. Ülkemiz ise bu ve buna benzer uluslararası değerlendirme sistemleriyle yapılan sınavlarda yeterli performans sergileyememiş olup üst performans düzeyine ulaşan öğrenci sayısı oldukça azdır. Bu durum, eğitim sistemimizin çıktılarını ve süreci yeniden gözden geçirmek gereğini ortaya koymaktadır.

      Müdürlüğümüz tarafından sunulan bu proje önerisi, öğrencilerin öğrenme süreçleri ve çıktılarını geliştirmek konusunda Balıkesir ilindeki ortaöğretim, ortaokul ve sınıf öğretmenlerinin alanında uzman akademisyenlerden eğitim almaları ve böylece ilimizin eğitim kalitesinin arttırılması esasına dayanmaktadır.

Proje hedefleri:

      Bilimsel süreç becerileri, yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme, problem çözme becerileri ve bilimsel okur-yazarlık konusunda, 120 kişiden oluşan gruba toplamda 24 saat eğitim vermek.

      Bilimsel süreç becerileri, yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme ve problem çözme becerileri konusunda, 100 kişiden oluşan gruba çalıştaylar ile uygulama çalışmaları yapmak.

      Hedefte öğretmenler olmak üzere nihai de öğrencilerin bilimsel süreç becerileri, yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme, problem çözme becerilerini ve bilimsel okur-yazarlıklarını kullanabilecekleri bir eğitim ortamı yaratmak.

Proje Hazırlama Ekibi:

Yusuf   YALÇIN: Proje Koordinatörü

Özlem GÜL: Proje Koordinatörü Yardımcısı

Leyla AYVERDİ: Proje Ekip Üyesi

Proje Desteği alacak Öğretmenler:

      Balıkesir genelinde kadrosu bulunan ve gönüllülük esası ile belirlenen Fizik Öğretmenleri, Kimya Öğretmenleri, Biyoloji Öğretmenleri, Fen ve Teknoloji Öğretmenleri, Sınıf Öğretmenleri, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri, İlköğretim Matematik Öğretmenleri, Lise Matematik Öğretmenleri.

Proje Desteği Alınacak Öğretim Görevlileri:

Balıkesir Üniversitesi Necatibey Eğitim Fakültesi´nden

Prof. Dr. Canan NAKIBOĞLU

Doç. Dr. Hülya GÜR

Yard.Doç. Dr. Serap ÖZ AYDIN

Yard. Doç. Dr. Özlem KARAKOÇ

Yard. Doç. Dr. Saadet MALTEPE

Araş. Gör. Ayşe Zeynep ŞEN

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi´nden

Doç. Dr. Gül ÜNAL ÇOBAN 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.