Dersaneler Fişlenmiş; Bakan Avcı 'dönüşmeyecekler' Dedi

O DERSANELER ENGEL... - Milli Eğitim Bakanı, Nabi Avcı, 'Paralel bina ' olarak nitelediği Hizmet Hareketi'ne yakın dersanelerin dönüşmesine izin verilmeyeceğini açıkladı. Avcı'nın dersanelerin kapatılmasına gelen reaksiyonlar üzerine kimsenin mağdur edilmeyeceği vaadiyle de çelişen bu itirafı reaksion topladı.

Dersaneler Fişlenmiş; Bakan Avcı 'dönüşmeyecekler' Dedi
11 Mayıs 2015 Pazartesi 20:07

Milli Eğitim Bakanı, Nabi Avcı, "Paralel bina " olarak nitelediği Hizmet Hareketi'ne yakın dersanelerin dönüşmesine izin verilmeyeceğini açıkladı. Avcı'nın dersanelerin kapatılmasına gelen reaksiyonlar üzerine kimsenin mağdur edilmeyeceği vaadiyle de çelişen bu itirafı reaksion topladı. 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Paralel Yapı bağlantısı saptanan dershanelerin özel okul dönüşümüne izin verilmeyecek." diye belirtti .
'Havuz medyası' olarak tanınan Sabah'a yeni açıklama yapan Bakan Avcı, "Paralel Yapı'ya yakın dershaneler dönüşme şartlarını taşımıyorlarsa dönüşemeyecekler. Paralel Yapı'nın dershanesi ya da kurumu olduğunu bilirsek ve bunu kanıtlarsak ki, bunu kanıtlamak da o kadar güç değil o bilgileri değerlendiriyoruz ona göre ruhsatlandırıyoruz." olacak şekilde açıkladı .

MEB, DERSANELERİ FİŞLEMİŞ

Bakan Avcı'nın, "Paralel Yapı'nın dershanesi ya da kurumu olduğunu bilirsek ve bunu kanıtlarsak ki, bunu kanıtlamak da o kadar güç değil" ifadesi dersanelerin fişlendiğini ortaya çıkardı.

"KİMSE MAĞDUR EDİLMEYECEK" DEMİŞTİ

Bakan Avcı, bundan evvel ise dershanelerin kapatılmasına gelen yoğun reaksiyonlar üzerine bu kurumların personelinin mağdur edilmeyeceğini söylemişti. Avcı, "Dershaneler dönüştükçe personelleri de onlarla beraber dönüşecek ve yeni statüler kazanacaklar. Ancak dönüşüme ayak uyduramayan dershanelerin personelini de mağdur etmeyeceğiz... Velilerimiz kaygı etmesinler, öğretmenlerimiz kaygı etmesinler, öğrencilerimiz, dershane çalışanlarımız kaygı etmesinler, hiç kimse mağdur edilmeyecek.” söylemişti .

Bakan Avcı’nın “6 sene sigorta şartını yerine getiren dershane öğretmenleri MEB bünyesine alınacak” sözü de asılsız çıktı.

Avcı'nın dersanelerin fişlendiğini ifade eden ve dersanelerin kapatılmasına gösterilen reaksiyonlar üzerine 'Kapatma değil dönüşüm' açıklamasının asılsız olduğunu kanıtlayan ilgili en son yeni açıklaması şu şekilde :

"Dönüşüm için şu anne kadar 2 bin 206 kuruluş mürracaat da bulunda . Bunların 2 bin 174'ü onaylandı . Müracaat eden dershanelerin, kurumları; mali yapılarından, kaçak amele ya da öğretmen çalıştırıp çalıştırmadıklarına kadar tüm özellikleriyle değerlendiriyoruz. Bu araştırmalar neticesinde izinler veriliyor.

Paralel Yapı'ya yakın dershaneler dönüşme şartlarını taşımıyorlarsa dönüşemeyecekler. Paralel Yapı'nın dershanesi ya da kurumu olduğunu bilirsek ve bunu kanıtlarsak ki, bunu kanıtlamak da o kadar güç değil o bilgileri değerlendiriyoruz ona göre ruhsatlandırıyoruz."
Dersaneler Fişlenmiş; Bakan Avcı 'Dönüşmeyecekler' Dedi
Kaynak: bugun


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.