Dershane Dönüşüm Genelgesi İmzada..

Milli Eğitim Bakanlığı, dershane dönüşümü için çalışmalarını sürdürüyor.

Dershane Dönüşüm Genelgesi İmzada..
Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nde dershane tanımı kaldırılırken Maliye Bakanlığı ile ortaklaşa teşvikler için yeni düzenleme yapılacak.

Dersane tanımı kalkıyor

Torba Yasa'da dershane tanımı kaldırılırken, bu değişikliğin Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nde de uygulanması için harekete geçildi. Dershane kelimesinin tamamen çıkarılacağı yönetmelikte, özel okula dönüşecek dershaneler için yasal alt yapı maddelerine yer verilecek.

Teşvik düzenlemesiYönetmelik değişikliği yanında Maliye Bakanlığı ile dönüşümde verilecek teşvikler de görüşülüyor. Özel okula dönüşecek dershanelere öğrenci teşviki olarak, bir öğrencinin devlete maliyeti kadar destek sağlanacak. Boş kalan öğrenci kapasitesinin tamamı için destek verilmeyecek, desteğin miktarına, Maliye ve MEB ortak karar verecek.

İmkanlar ayrıntılı anlatıldı

MEB, dönüşüm ayrıntıları ve soruların cevaplarını içeren "dönüşüm genelgesi" hazırladı. Bakan Nabi Avcı'nın imzasının ardından il milli eğitim müdürlüklerine gönderilecek olan genelgede dershanelerin dönüşüm süreci için başvuru ve bitiş tarihi bildirilirken dershanelere sunulan imkanlar ayrıntılı olarak anlatıldı.

Başvuru yapan yok

Dönüşümle birlikte 2 ay içinde 50'ye yakın dershane kapandı. Dönüşümünden faydalanmak için henüz başvuran olmadı. Başvuruların mevzuat ve desteklerin açıklanmasının ardından yapılması bekleniyor.

Tuğba Ceyhan/StarYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması