Des: 200’ün Üzerinde Okul Ve Üniversite Yakıldı

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, "IŞİD’in Kobani saldırısını bahane eden HDP’nin başlattığı şiddet eylemlerinin demokratik, insani ve meşru sınırları çoktan aştığını" söyledi. Avcı, 200’ün...

Des: 200’ün Üzerinde Okul Ve Üniversite Yakıldı
12 Ekim 2014 Pazar 12:41

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, "IŞİD’in Kobani saldırısını bahane eden HDP’nin başlattığı şiddet eylemlerinin demokratik, insani ve meşru sınırları çoktan aştığını" söyledi. Avcı, 200’ün üzerinde okulun, üniversitenin yakılarak öğretmen ve öğrencilerin can güvenliğinin tehdit altında olduğunu kaydederek, tüm siyasi partiler ve vatandaşlara sağduyu, itidal ve aklıselim olma çağrısında bulundu.

DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, 30 bin insanın canına kıyan PKK'yı savunan ve yan kuruluşluğunu yapan başta eğitim sendikası olmak üzere birçok kurum, kuruluş, konfederasyon ve sivil toplum örgütünün hastalıklı bir öz güven ve pişkinlikle faaliyet, eylem ve mitinglerini yaptığını ve bunun ülke demokrasisi ve özgürlük ortamının iğfali ve utanç kaynağı sayılması gerektiğini söyledi. Hiçbir Avrupa ülkesinde asla ve kata böyle bir olaya müsamaha gösterilmediğini kaydeden Gürkan Avcı yazılı açıklamasında, şu ifadelere yer verdi: "35 vilayetimizi yaşanmaz hale getiren, 34 insanımızı öldüren, kamu binalarını ve okullarımızı yakarak öğretmen ve öğrencilerimizin canına kasteden bu eylemler şehir eşkıyalığına, kabadayılığa ve barbarlığa dönüşmüştür. Cadde ve sokaklarımızın huzur ve düzenini, insanımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden bu menfur eylemleri kınıyor ve sorumlularını net ve kesin bir dille uyarıyoruz. Hükümeti gerekli önlemleri alarak vatandaşlarına sahip çıkmaya, devletin ve milletin onur ve itibarını korumaya, ciddiyetle aklını başına almaya davet ediyoruz."

Türkiye’de karanlık anarşi ve terör olaylarının yeniden sahnelenmeye çalışıldığını ve bu oyun karşısında milletçe kenetlenerek; sabırlı, sorumlu, sağduyulu ve dikkatli davranılması gerektiğinin altını çizen Gürkan Avcı açıklamasında, çözüm sürecinin her şeye rağmen Türkiye’nin hem doğusunda hem de batısında benimsendiği ve toplumun barışın sonuçlanmasını beklediğini, toplumsal karşılığı ve haklı gerekçeleri olmayan bu şiddet olayları sürecin sonucunu değiştirmeyeceğini en fazla geciktirecek nitelikte olduğunu kaydetti.

'HDP VE AK PARTİ'YE UYARILAR'

Türkiye'nin özellikle Kürtleri müttefik gören yeni siyasetinin, bölgedeki bütün şer planları bozmaya başladığına işaret eden Gürkan Avcı, "İlkel bir milliyetçilik güden HDP’nin akıl tutulması nedeniyle yabancı şer güçler Türkiye’de büyük bir kargaşa ve kaos yaratmak istemişlerdir. Toplumun her kesimini samimiyetle kucaklama; sevgi, şefkat ve adaletle gönlünü alma konusunda yetersiz kalan AK Parti hükümeti de doğal olarak bu kaosa engel olamamıştır. Ancak HDP, Kürtleri kardeş gören Yeni Türkiye’yi ferasetle keşfettiği zaman, Batı’nın Ortadoğu’da yıllar önce kurduğu ‘GDO’lu paranoid düzenin çökeceğini görecektir. Hiçbir sömürgeci müfsit güç buralarda artık barınamayacaktır. Bir asrı aşkın süredir kimliksizleştirilen, bastırılan, susturulan, katledilen, sömürülen Ortadoğu'da silahları susturup, kardeşliğimizi öne çıkarmaya ihtiyacımız vardır. Birbirimizin elini hiç bırakmamaya mecburuz. Bu kardeşliği ayağa kaldırdığımız anda bizi kimse tutamaz. Kimsesiz, sahipsiz, öksüz ve yetim kalmış Ortadoğu halklarının anavatanı, tüm ezilenlerin sığınağı Türkiye ancak bu şekilde tarihi kaldığı yerden yazmaya devam edecektir." görüşlerini aktardı.

'HDP MİLLETTEN ÖZÜR DİLEMELİDİR'

Avcı, "Bu son olaylarla bir kez daha kendi tabanını iğfal eden ve ardından yüce millete ihanet eden HDP’nin muarız pozisyonunu gözden geçirip, haddini bilmesi ve milletin önüne çıkıp adam gibi özür dilemesi gerektiğini" ifade ettiği açıklamasına şöyel devam etti: "HDP’ye ve şımarık, arsız şürekâsına sesleniyoruz. Mertçe özür dilemeden olmaz. Siz bu asil, vakur ve kadim milletin öfkesini inanın ki bilmiyorsunuz. Siz bizi hiç tanımamışsınız. Şehitlerimizin ve yok yere öldürülen 34 vatandaşımızın hesabını vereceksiniz. Siz bizim hatır ve sabrımızı zafiyet zannettiniz. Siz 78 milyonu istismar ettiniz. Haddinizi bilecek, kuru kabadayılığı bırakıp mertçe özür ve af dileyeceksiniz."

'SİYASİ PARTİLERİMİZ AKLISELİM DAVRANMALIDIR'

Yapılması gereken şeyin; sağduyuyu elden bırakmadan kardeş olunduğunu, akrabalık ve soydaşlık hukukunun koparılamaz bağlara dayandığını, bir arada yaşamaktan başka şansları olmadığını, barışa yaklaşılan bu süreci kendi elleriyle heba etmemek gerektiğinin idrak edilmesi ve alenen bilinmesini isteyen Avcı, şöyle dedi: "Yeniden büyük, güçlü, saygın, çağdaş ve demokratik Türkiye’ye giden yolda önümüze çıkan bütün engelleri millet olarak aşacağımızdan zerre kadar şüphemiz olmamalıdır. Bu nedenle DES ailesi ve 23 sivil toplum kuruluşu olarak bir kez daha milletimizi sağduyuya davet ediyor, siyasi partilerimizi itidal ve aklıselime çağırıyoruz. Siyasi parti liderliği ve yöneticiliği böyle zamanlarda belli olur ve akıl böyle zamanlarda lazım olur."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.