Destekleme ve Yetiştirme Kursları Hakkında Resmi Yazı

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü , Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Yönergesi'nde kursların kapsamı ile ilgili tereddüde düşülen konulardaki olumsuzlukların giderilmesi ve uygulamada birlik sağlanması amacıyla Resmi Yazı Yayımladı.

Destekleme ve Yetiştirme Kursları Hakkında Resmi Yazı
09 Haziran 2015 Salı 11:58

İlk yardım, bilgisayar kullanımı, voleybol, badminton, beden eğitimi, görsel sanatlar ve müzik alanlarında açılacak kursların da MEB Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında değerlendirilmesi hakkındaki ilgi (a) ve (b) yazılar incelenmiştir.

İlgi (c) Yönerge kapsamında Ekim 2014 tarihinden başlamak üzere örgün ve yaygın eğitim kurumlarında destekleme ve yetiştirme kursları açılmış ve bu kurslara 2.687.946 öğrenci devam etmektedir.

Kurs açılacak derslerle ilgili olarak Valiliklerden gelen talepler ile ilgi (a) ve (b) yazılar da dikkate alınarak aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

1. MEB Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Yönergesi'nde kursların kapsamı ile ilgili tereddütlerin oluştuğu, Amacı dışında uygulamaların yapılabileceği görülmüş ve bu olumsuzlukların giderilmesi ve uygulamada birlik sağlanması amacıyla ilgi (d) Onay ile "Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönerge" yürürlüğe konulmuştur.

İlgi (c) Yönerge'nin 4'üncü maddesinin birinci fıkrasındaki; "d) Kurs: Resmi örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrenim gören istekli öğrenci ve kursiyerleri destekleme ve yetiştirme amacıyla açılan kursları," ifadesi;

İlgi (d) Makam Onayı ile yürürlüğe konulan Yönerge ile "d) Kurs: Resmi örgün eğitim kurumlarına devam eden öğrenciler ile yaygın eğitim kurumlarına devam etmekte olan kursiyerleri, örgün eğitim müfredatındaki derslerle sınırlı olarak, destekleme ve yetiştirme amacıyla açılan kursları,";

Aynı Yönerge'nin 10'uncu maddesinin 1'inci fıkrasındaki; "Kurslar, öğrenci/kursiyer ve velilerden gelen istek üzerine kurs merkezlerinde belirlenen dersler için açılır." ifadesi de;

"(1) Kurslar, öğrenci/kursiyer ve velilerden gelen istek üzerine, resmi örgün eğitim kurumlarındaki öğrenciler ile yaygın eğitim kurumlarındaki kursiyerler için, belirlenen kurs merkezlerinde örgün eğitim müfredatındaki derslerle sınırlı olarak açılır.";şeklinde değiştirilmiştir.

Buna göre; açılacak kursların, adı geçen Yönerge gereği "öğrenci/kursiyer ve velilerden gelen istek üzerine, resmi örgün eğitim kurumlarındaki öğrenciler için bulunduğu okul düzeyi ve sınıf seviyesi dikkate alınarak ilgili müfredat; kursiyerler için ise ortaöğretim kurumları müfredatı esas alınarak açılması gerekmektedir.

2.11gi (c) Yönerge kapsamında düzenlenen yetiştirici ve destekleyici kurslarda görev alan ücretli öğretmenlere % 100 artırımlı ek ders ücreti ödenip ödenmeyeceği konusunda Maliye Bakanlığı'nın ilgi (e) yazısında özetle; 01/12/2006 tarihli ve 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla 01/07/2006 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe konulan MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine ilişkin Karar'ın "Ders ücreti karşılığında görevlendirme" başlıklı 9'uncu maddesinin a bendinin 2'nci fıkrası kapsamında; "Resmi görevi bulunmayanlar ile emeklilere, okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 30 saate, ek ders görevi verilebilir." hükmü yer almıştır.

Diğer taraftan; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun "Ders ve konferans ücretleri" başlıklı değişik 176'ncı maddesinin 1 ve 2'nci fikralarında;

"Bu Kanun'un 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyı' ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18:00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanun'a göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir. Bu ücretler; özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğrenim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere % 25 fazlasıyla ödenir." hükmü yer almıştır.

Bu hükümden anlaşılacağı gibi, söz konusu Kanunun 89'uncu maddesi uyarınca kendilerine ders görevi verilenlere ders saati başına ödenecek ek ders ücreti tutarları ile bu ücretlerin kimlere ne oranda artırımlı ödeneceği, ders görevinin yerine getirildiği zaman ve yere göre yukarıda zikredilen maddenin birinci ve ikinci fıkralarında düzenlenmiş bulunmaktadır.

Yukarıda belirtilen Kanunun 176'ncı maddesinin ikinci fıkrasında; özel eğitime muhtaç yöneticilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerinin ek ders ücretlerinin % 25 fazlasıyla ödeneceği hükmü yer almış, ancak bu kurumlarda anılan görevliler dışında kalanlardan kendilerine ek ders ücreti karşılığında ders görevi verilenlere ilişkin olarak ek ders ücretlerinin artırımlı ödeneceğine ilişkin olarak herhangi bir düzenleme yer almamıştır.

Bu itibarla, söz konusu kurumlarda ek ders ücreti karşılığında ders okutmak üzere görevlendirilenlerin ek ders ücretinin % 25 fazlasıyla ödenmesinin mümkün olmadığı görülmektedir.

Ilgi (e) Yönerge'nin yürürlüğe girmesinden sonra, ilgi (t) Kanunun 9'uncu maddesi ile de 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun l76'ncı maddesinin 2'nci fıkrası değiştirilmiş ve "Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğretmenlere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere % 25, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme kursları kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere % 100 fazlasıyla ödenir hükmünü getirmiştir.

Maliye Bakanlığının ilgi (e) görüş yazısında da belirtildiği üzere ilgi (t) Kanun kapsamında yapılan düzenlemede yukarıda sayılan görevliler dışında kalanlara artırımlı ders ücretinin ödeneceğine dair bir düzenlemeye yer verilmediği görülmektedir.

Bu nedenle MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine ilişkin Kararın 9'uncu maddesi kapsamında kadrosuz ücretli öğretmenlere artırımlı ders ücretinin ödenemeyeceği kanaatine varılmıştır.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Muhterem KURT
Bakan a.

Müsteşar Yardımcısı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.