Disiplin Kurulu, Galatasaray Yönetimine Ceza Yağdırdı

Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu tarafına gönderilen dosyaları yaptığı toplantıda görüşerek karara bağladı.Geçtiğimiz sezonun final serisi olan Fenerbahçe Ülker-Galatasaray Liv Hospital Türkiye Basketbol Ligi play off final...

Disiplin Kurulu, Galatasaray Yönetimine Ceza Yağdırdı
16 Eylül 2014 Salı 17:43

Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu tarafına gönderilen dosyaları yaptığı toplantıda görüşerek karara bağladı.

Geçtiğimiz sezonun final serisi olan Fenerbahçe Ülker-Galatasaray Liv Hospital Türkiye Basketbol Ligi play off final serisinin 7. maçına çıkmayan sarı kırmızılı ekibin yönetimine ağır cezalar verildi.

Türkiye Basketbol Federasyonu Disiplin Kurulu'nun Başkan İmran Işıldar başkanlığında yaptığı toplantı sonrasında müsabaka hakkındaki gerekçeli kararı şöyle:

OLAYLAR :
19.06.2014 tarihinde İstanbul’da oynanması gereken Fenerbahçe Ülker - Galatasaray Liv Hospital Türkiye Basketbol Ligi Play Off Finali Yedinci müsabakasına Galatasaray Liv Hospital takımının çıkmaması sebebiyle; kupa merasiminin yapılamaması, biletli seyircilerin müsabakayı izleyemeden salondan ayrılmak zorunda kalmaları, müsabakanın naklen yayınlanamaması, sezonun son müsabakasının oynanamaması ve neticede basketbol organizasyonuna zarar verilmesi nedenleriyle konu ile ilgili dosya Kurulumuza sevk edilmiştir.

İNCELENEN BELGELER;
TBF Sevk Yazısı, Müsabaka Değerlendirme Formu, Maç Kağıdı, İstanbul İl Spor Güvenlik
Kurulu’nun 19.06.2014 Tarih, 674 Sayılı Yazısı, Galatasaray Spor Kulübü’nün 27.06.2014
Tarih ve 08.07.2014 Tarihli Yazıları.

GEREKÇE VE KARAR;
Disiplin soruşturmasına esas Müsabaka Değerlendirme Formu ve Maç Kağıdı ile Galatasaray Spor Kulübü’nün yazıları incelendiğinde; 2013 – 2014 sezonunda Türkiye Basketbol Ligi Play Off Finaline yükselen iki takımdan Galatasaray Liv Hospital takımının, seri 3-3 berabere iken 19.06.2014 tarihinde Fenerbahçe Ülker Sports Arena’da oynanması gereken yedinci müsabakaya çıkmadığı, bu nedenle final müsabakasının oynanmadığı, kupa merasiminin yapılamadığı, müsabakayı izlemek üzere bilet alan seyircilerin, müsabakayı izleyemeden salondan ayrılmak zorunda bırakıldıkları, söz konusu müsabakanın naklen yayınlanamadığı, netice olarak sezonun en önemli müsabakasının oynanamadığı, sonuçta; Türk Basketbolu imajına ve basketbol organizasyonuna zarar verildiği görülmektedir. Bilindiği gibi günümüzde önde gelen basketbol liglerinden olan “Türkiye Basketbol Ligi” seyircisi, sporcusu, teknik ve idari kadroları ve sponsorları ile bir bütün olarak Avrupa’nın, hatta Dünya’nın önemli bir “Basketbol Organizasyonu” konumuna gelmiştir. TBF’nin bu yöndeki olumlu çabalarına karşın, kulüpler arasındaki bir takım çekişmeler neticesi “organizasyonun” zarar görmemesi ve gelebilecek zararların önlenmesi gerekmektedir.

Bu noktadan hareketle; TBF Genel Kurulu tarafından seçilmiş TBF Disiplin Kurulu
kararlarına karşı, hukuken SGM Tahkim Kurulu yolu açık iken bunu yapmadan (hukuk
yoluna gitmeden) sadece kamuoyu önünde itirazlarını sürdürmek, bu itirazlar çerçevesinde söz konusu Kurulun, kuruluşundan itibaren yürürlükte olan ve defalarca kendi kulüplerine dahi uygulaması yapılan Disiplin Yönergesi hükümlerine karşı tepki gösterilerek, ilk kez uygulanıyor gibi kamuoyunda göstermek doğru bulunmamıştır. Ayrıca MHK tarafından atanan, ülkemizi yurtdışında başarı ile temsil eden FIBA kokartlı bir kısım hakemlerimiz üzerinde, bu müsabaka ile ilgili mesnetsiz ithamlarda bulunulmuş ayrıca halen uluslararası siyasi-ekonomik organizasyonların güvenliğini sağlayan emniyet güçlerini yeterli bulmayan, İstanbul Valiliğince alınan “tedbirlerin en üst düzeyde planlanması ve uygulanmasına” dair kararın ve İstanbul İl Spor Güvenlik Kurulu Toplantısı’nda titizlikle alınan tedbirleri yok sayan bir yaklaşım ile, Türkiye Basketbol organizasyonunun en önemli müsabakası olan Türkiye Basketbol Ligi Play Off finaline yukarıda yazılı vb. gerekçeler ile müsabakaya çıkmama yönünde, Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu tarafından alınan kararın, TBL basketbol organizasyonuna, dolayısıyla ülkemiz basketboluna, maddi ve manevi anlamda ciddi zararlar verdiği kanaati hasıl olmuştur.

Diğer taraftan Federasyon faaliyetlerinde yer alan kulüpler, Federasyon tarafından tespit ve ilan olunan şartlarla lige katılmak ve müsabakalara iştirak etmek zorundadırlar. Bu çerçevede TBL Yönetim Esasları Yönergesi’nin 8.1.3 maddesi gereğince, lig başlarken Kulüplerin yazılı taahhütte bulunmaları gerekmekte olup, Galatasaray Spor Kulübü de bu yönde, “katılmaya hak kazandığımız Lig’de Türkiye Basketbol Federasyonu ve Türkiye Basketbol Ligleri Direktörlüğü tarafından Ana Statü çerçevesinde hazırlanan ve hazırlanacak olan statü, yönerge, talimatların v.b. kuralların belirlediği tüm vecibeleri tamamıyla yerine getireceğimizi, aksi halde mevzuat ve talimatlar gereğince uygulanacak bilcümle yaptırımlara riayet edeceğimizi beyan ve taahhüt ederiz” şeklinde taahhütname imzalayarak TBF’ye ibraz etmiştir. Yine TBL Yönetim Esasları Yönergesi’nin 10.8. maddesi gereğince, sahaya çıkmama nedenleri, Federasyon tarafından haklı görünmeyen kulüpler, o müsabaka ile ilgili masraf ve organizasyona verdikleri zararlardan dolayı cezalandırılırlar ve ayrıca bu kulüplerin Başkanları da Disiplin Kurulunca cezalandırılır hükmüne amirdir.

Dosya yukarıdaki şekliyle değerlendirilmekle;
1 - Galatasaray Liv Hospital Takımı’nın müsabaka ortamının hazır olmasına rağmen, “Yönergelere ve verilen taahhütnameye aykırı olarak” sahaya çıkmaması şeklindeki kararın tüm Yönetim Kurulu tarafından alındığının kamuoyuna açıklandığı da dikkate alınarak, anılan karar neticesinde ortaya çıkan eylem karşısında; TBL Yönetim Esasları Yönergesi’nin 8.1.3 ve 10.8 maddeleri ile Yarışma Yönergesi’nin 22.1.1 maddeleri ile Disiplin Yönergesi’nin 11.1, 19 ve 54. maddeleri çerçevesinde Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeleri; Ünal Aysal, Abdurrahman Emir Sarıgül, Adnan Nas, Ahmet Yüce Ocaklı, Şükrü Ergün, Ümit Özdemir, Özkan Olcay, Sedat Doğan, Necati Demirkol, Mete İkiz, Mehmet Saruhan Cibara, Mehmet Karlı, Mehmet Emin İpekdokuyan, Ebru Köksal, Candan Erçetin, Aka Gündüz Özdemir Ve Meral Mercan’ın ayrı ayrı ihtar cezası ile
tecziyelerine,

2 - Yukarıda belirtilen ve mesnedi olmayan şekilde TBF mensuplarına yapılan suçlamalar ve neticesinde sportmenliğe aykırı olarak verilen demeç ve yayınlara sebep olarak, basketbol sporunun yayılmasına ve olumlu şekilde ilgi görmesini engelleyen eylem ve demeçleri nedeniyle Disiplin Yönergesinin 11.3, 11.6 ve 18. maddeleri gereğince Kulüp Başkanı Ünal Aysal ile Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Karlı ve Necati Demirkol’un ayrı ayrı 30’ar (otuzar) gün hak mahrumiyeti cezası ve 10.000-TL’şer para cezası ile
tecziyelerine, cezanın, eylemin neticelerinin ülke basketbolüne bıraktığı olumsuz izler
nedeniyle takdiren 14. madde gereğince ½ oranında arttırılarak neticeten Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Ünal Aysal ile Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Karlı ve Necati
Demirkol’un ayrı ayrı 45’er (kırkbeşer) gün hak mahrumiyeti cezası ve 15.000-TL’şer para cezası ile tecziyelerine,

3 - TBL Yönetim Esasları Yönergesi’nin 10.8. maddesi çerçevesinde haklı bir nedene
dayanmaksızın, sahaya çıkmayan kulübün, bu eylemi nedeniyle organizasyona verilen her
türlü maddi zararlardan sorumlu tutulmasına, iş bu kararın ilgili Kulübe tebliğine, Disiplin Yönergesi’nin 51. maddesi çerçevesinde para cezalarının 30 gün içinde ödenmesi gerektiğinin bildirilmesine oy birliği ile karar verildi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.