Doğudaki Başarıya Dershane Damgası

LYS sonuçları dershanelerin bölge için önemini gözler önüne serdi. Şırnak’ta LYS’de başarılı olan öğrencilerin tamamı dershane öğrencisi.

Doğudaki Başarıya Dershane Damgası
30 Haziran 2014 Pazartesi 22:22

 LYS sonuçları dershanelerin eğitim kalitesi açısından dezavantajlı durumda olan Doğu ve Güneydoğu için ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Dershaneler bölgenin başarı ortalamasını yükseltirken öğrenciler Türkiye sıralamasında zirveleri zorladı.

BAŞARI FEDAKARLIKLA GELDİ

FEM Dershaneleri, Mardin'de ilk 10'da 9, Türkiye genelinde ilk 200’e 5 öğrenci yerleştirdi. Doğu’nun en başarılı okulu olan Mardin Atak Koleji’nde Türk, Kürt, Arap ve Süryani çocuklar aynı sıralarda eğitim görüyor. Mardin Atak Koleji Müdürü İlhan Aytekin, LYS'de Mardin birinci, ikinci ve üçüncüsünün kendi okullarından çıktığını belirtti.

Aytekin, “Okulumuz öğrencileri Türkiye sıralamasında ilk 500’de 3 derece, ilk 1000’de 6 derece ve ilk 10 binde 46 derece aldılar. TEOG 2 sınavında da iki öğrencimiz tüm soruları doğru cevaplayarak Türkiye birincisi olmuşlardı. Başarımızın sırrının fedakârlık olduğunu düşünüyorum. Burada dört farklı iklimin insanı ile iç içeyiz. Buradaki samimiyet ve fedakârlıkla öğrencilerimiz emeklerinin karşılığını aldı” ifadelerini kullandı.

ŞIRNAK DERSİ

Şırnak’ta da sınav sonuçları dershanelerin önemini bir kere daha gözler önüne serdi. Şırnak’ta lisans sınavını kazanan öğrencilerin tamamının dershane öğrencisi olduğu ortaya çıktı. İlde ilk üçe girerek derece yapan öğrencilerin maddi durumlarının zayıf olduğu için burslu olarak dershaneye devam ettiği öğrenildi. Yaklaşık üç bin öğrencinin LYS sınavına girdiği Şırnak’ta başarı oranının %30 olduğu belirtiliyor.

DİYARBAKIR REKOR KIRDI

Lisans Yerleştirme Sonuçları’na göre FEM Dershaneleri Diyarbakır Şubesi rekor kırdı. Türkiye 6’ncısı, 18’incisi ve 28’incisi derecelerinin yanında 4 öğrenci de Diyarbakır birincisi oldu. FEM, Türkiye 6’ncısı derecesinin yanı sıra bütün alanlarda Diyarbakır birincileri FEM dershanesinden çıktı. Dershane müdürü Bülent İnce, “2014 LYS de sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türlerinde birinciler Diyarbakır FEM Dershanesi'nden çıkmıştır.” dedi.

BAŞARININ ÖRNEĞİ

Ulusal ve uluslararası başarılarıyla adından sıkça söz ettiren Mardin Özel Atak Koleji kardeşlik ve huzur ile başarının çok kolay geleceğinin en büyük örneğini temsil ediyor. 900 öğrencisi bulunan okulun üçte biri Türk, üçte biri Kürt ve üçte birini de Arap kökenli öğrenciler oluşturuyor.

Ayrıca okulda Süryani öğrencilerin yanı sıra bölgedeki bütün aşiretlerden de ortalama 20 öğrenci bu okulda eğitim görüyor. Okul müdürü İlhan Aytekin kozmopolit bir coğrafyada hizmet verdiklerini ve öğrencilerinin de bu zenginlikten yararlandığına dikkat çekerek, “Biz burada huzurlu bir ortamda görevimizi yapıyoruz, ve burada insanlar kaynaşarak daha çok birbirlerini tanıyıp saygı duyuyorlar. Bu kardeşliğin en önemli unsuru da kaliteli bir eğitimden geçiyor. Böyle bir ortamda da başarıya ulaşmak kolay oluyor” diye konuştu.

Diyabakır’ın gururu oldular

2014 LYS’ye göre Diyarbakır FEM Şubesi'nin dereceleri şöyle: Muhammed Rıdvan Karakaş: MF-3 Türkiye 6.sı Diyarbakır 1.si, MF-2 Türkiye 15.si Diyarbakır 1.si. MF-4 Türkiye 43.sü Diyarbakır 1.si. Selenay Artemel (Ek Puanlı) TS-2 Türkiye 18.si, Diyarbakır 1.si. Mahmut Fehmi Bal: TS-1 Türkiye 28.si Diyarbakır 1.si, TM-2 Türkiye 53.sü Diyarbakır 1.si;  Ozan Kurt (Ek puanlı) MF-1 Türkiye 17.si Diyarbakır 1.si, MF-2 Türkiye 20.si Diyarbakır 1.si

Bugün


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.