E-Devlet Hizmetlerine Giriş Ve E-Devlet Şifresi

E-Devlet şifresi alarak pek çok kamu işlemlerimizi istediğiniz zaman yapabilirsiniz. E-Devlet şifresi ve E-Devlet hizmetleri hakkında detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

E-Devlet Hizmetlerine Giriş Ve E-Devlet Şifresi
05 Temmuz 2015 Pazar 15:12

E-devlet; devletin vatandaşlara, internet yolu ile ulaşmayı hedeflemiş olduğu bir web uygulamasıdır. Üstelik e-devlet uygulamasını kullanmak da ve bu uygulama üzerinden işlem yapmak da oldukça kolay bir işlemdir. O zaman şimdi bir bakalım e-devlet uygulaması çatısı altında ne gibi uygulamalar yer almaktaymış.

E-DEVLET İÇİN TIKLAYINIZ! 

e-devlet sisteminde yer alan uygulamalar şu şekildedir;

İşçi Sendikaları Üyelik İşlemleri; bu işlemler için önceden notere gitmeniz gerekmekteydi. e-devlet sisteminin gelmesi ile birlikte artık notere gitmenize gerek kalmamaktadır. Eğer mobil imza, e-imza ya da e-devlet şifrenizden bir tanesi mevcut ise bu tür işlmelerinizi artık sistem üzerinden yapabilirsiniz.

e-devlet Çay-kur Üretici Sorgulama; sistemin kurulması ile birlikte artık ÇAYKUR çay üretici belgesinin var olup olmadığını sistem yardımı ile öğrenebilirisiniz.

e-devlet DASK Poliçe Sorgulama; deprem poliçenizi sorgulama konusunda sistem size yardımcı olacaktır. DASK kapsamı altında olan ortalama 5.8 milyon evin raporlarına e-devlet sistemi üzerinden ulaşabilirsiniz.

e-devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı; sistem ile birlikte artık sürücü belgeniz üzerinde ceza olup olmadığını sorgulatabilirsiniz.

e-devlet Vergi Borcu Sorgulama; artık vergi borcunuzu e-devlet sistemi yardımı ile öğrenebilirsiniz.

Muhtaçlık Başvurusu; muhtaçlık konusunda başvurularda da e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. Dul ve yetim aylığı alabilmek içinde önce sisteme başvurmanız gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortası; genel sağlık sigortası sağlık hizmetlerinden yaralanamayan vatandaşlarımızın bu hizmetten mahrum kalmamaları için kurulmuştur. Hizmetten yararlanmak için sistemi kullanabilirsiniz.

İşsizlik Ödeneği; bu ödenek hastalığı nedeniyle çalışamayacak duruma gelen vatandaşlarımızın bu süre zarfında mağdur olmamaları için ödenen ücrettir. Ödemelerin yapılıp yapılmadığını sistem üzerinden öğrenebilirsiniz.

Deniz Ruhsat Sorgulama; deniz ruhsat sorgulamı işlemi içinde sistemi kullanabilirsiniz.

Sevk Edilecek Eğitim Merkezi; askerliğinizi nerede ve ne zaman yapacağınız konusunda merak ettiklerinizide yine sistem üzerinden öğrenebilirsiniz.

Adres Değişikliği Bildirimi; bu tür işlemlerinizide yine sistem üzerinden kolaylıkla yapabilirisiniz.

e-devlet Aile Hekimi Bilgisi Sorgulama; aile hekimininizin kim olduğunu merak ediyorsanız sistem size yardımcı olacaktır.

e-devlet GSS Tescil Kaydı; genel sağlk sigortasına tescil kaydınızın olup olmadığını sistem üzerinden öğrenebilirsiniz.

e-devlet 4A Emeklilik Kesintileri; emekli maaşınız normalden düşük geliyor ise bunun nedenini sistemden öğrenebilirsiniz. Ayrıca emekli maaşınızın oranına bakabilirsiniz. Neden kesinti yapıldığına dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

4A Emekli Aylık Bilgisi;  emekli aylığı hakkında merak ettiğiniz her şeyi sistem üzerinden öğrenebilir gerekli duyduğunuz tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

4A Hizmet Dökümü; 4A Hizmet Dökümü sayesinde işe giriş tarihinizi, yatırılan priminizi ve ne kadar prim yatırdığınızı öğrenebilirsiniz.

4B Borç Durumu; sistemin borç durumu uygulaması ile ne kadar borcunuzun olduğunu öğrenebilirsiniz

4B Emekli Aylığı Kesintileri; bu uygulama ile BAĞ-KUR emekli aylığında neden kesinti yapıldığını öğrenebilirsiniz.

4B Aylık Bilgisi; uygulama bilgilendirme amaçlıdır. Emekli aylığı ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

4B Tescil Kaydı; BAĞ-KUR ile ilgili tescil kaydınıza bu uygulamadan ulaşabilirsiniz.

e-devlet 4C Emekli Aylığı Kesintileri; emekli sandığı ile ilgili alınan maaşlarda neden kesinti yapıldığını sistem üzerinden öğrenebilirsiniz.

4C Emekli Aylık Bilgisi; bilgi amaçlıdır. Emekli sandığı ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

4C Tescil Kaydı; emekli sandığı ile ilgili tescil kaydınıza bakabilir. Gerekli olan sorgulatmaları yapabilirsiniz.

e-devlet Bireysel Emeklilik İşlemleri; bireysel emeklilik işlemlerini bu sistem üzerinde rahat ve zorlanmadan kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

KYK Yurt ve Burs Başvurusu Sorgulama; üniversitelerden öğrenim gören öğrencilerimize sağlanan burs ve  yurt imkanlarının sonuçlarını sistem üzerinden öğrenebilirsiniz.

e-devlet sistemi,bu ve buna benzer birçok uygulaması ile birlikte, siz vatandaşlarımıza hizmet sunmaya devam etmektedir.

e-devlet Şifresi

e-devlet şifresi; e-devlet kapısı sistemine giriş yapmanız ve devamında burada bir takım işlemlerinizi yapabilmeniz için kullanmanız gereken bir paroladır. Çünkü, e-devlet şifreniz olmadan e-devlet sistemine giriş yapabilmeniz mümkün değildir. e-devlet şifrenizi almak ise kolay bir işlemdir. Yani, her hangi bir PTT şubesine başvuru yaparak, burada nüfus cüzdanınızda yer alan bir takım bilgiler aracılığı ile, e-devlet şifrenizi almanız mümkün olacaktır. Üstelik sadece 2 TL gibi cüzi bir ücret ödeyerek, e-devlet şifrenizi almanız mümkündür.

"e-devlet Şifremi Unuttum"

Diyelim ki e-devlet şifrenizi unuttunuz. Böyle bir durumda endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü, e-devlet şifrenizi unutmuş olduğunuz takdirde, yeni bir e-devlet şifresi almanız çok da zor bir işlem değildir. Yani bu durumda, yine bir PTT şubesine başvuru yaparak tekrardan yeni bir e-devlet şifresi almanız gerekecektir. Fakat bu defa, e-devlet şifresi almak için, 2 TL ödemek yerine 4 TL ödemek durumunda kalacaksınız. Burada dikkat edilmesi gereken husus, her e-devlet şifrenizi unutmanız halinde, bir sonraki e-devlet şifresi alım sürecinde, daha fazla ücret ödemek durumunda olduğunuzdur. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.