E-okul Vbs'ye Yepyeni Bir Özellik Eklendi

Milli Eğitim Bakanlığı elektronik bilgilendirme sistemini daha da geliştiriyor.

E-okul Vbs'ye Yepyeni Bir Özellik Eklendi
19 Kasım 2014 Çarşamba 08:28

MEB tarafından eklenen yeni sıfata göre, bu sene ilk defa bütün öğrenciler için bir dersten aldıkları notu, sınıf vasatça ile karşılaştırabilecekleri istatistiki bilgileri de e-Okul VBS'de görebilecek.

MEB, e-Okul VBS'ye öğrenci ve velileri çok sevindirecek bir sıfat daha ekledi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu sene ilk defa bütün öğrenciler için bir dersten aldıkları notu, sınıf vasatça ile karşılaştırabilecekleri istatistiki bilgileri e-Okul VBS'ye ekledi.

Öğrenciler, notlarının sınıf ortalamasının üstünde ya da altında olduğunu, e-mektep veli bilgilendirme sisteminin “not” bölümünden görebilecek.

MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, Bakanlık öğretmen ve öğrencilerin her türü mektep bilgilerini öğrendiği e-mektep.meb.gov.tr internet sitesi sitesi fasıla yüzünü yenileme çalışmalarını tamamladı.

Bakanlığın e-mektep sisteminde öğrencilerin derslerdeki yazılı notlarını öğrenebildikleri sisteme yeni bir bilgi daha eklendi. Buna göre, ders notu, devamsızlık ve atama durumları gibi işlemleri takip edebilirken, yeni eklenen bir bilhassa bir dersten alınan notun, sınıf vasatça ile mukayesesi de olası hale geldi.

e-mektep bütün tarayıcılarda görüntülenebilecek
Diğer yandan daha evvel internet explorer dışındaki tarayıcılarda görüntü bozukluğu ve işlem hataları veren e-mektep sitesi, bu hatalardan arındırıldı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın talimatıyla yaklaşık 3 ay evvel başlatılan çalışmalar neticesinde e-mektep sistemi tüm tarayıcılarda kullanılabilir hale geldi.

e-Okul VBS nedir?
E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ile evebeynler çocuklarının eğitim durumlarını yakından takip edebiliyor.  E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ile veliler, çocuklarının notlarını ve devamsızlık durumlarını anında öğrenebiliyor. E-mektep veli bilgilendirme sistemi; ebeveynlerin her vakit çocuklarının eğitim durumlarını takip altında tutulabilmesini hedefler. Çünkü bu sistem ile ebeveynler sadece internet sayesinde herhangi bir okulda eğitim alan çocuklarının ders notlarına, devamsızlıklarına, sene içinde verilen ödevlerini yapıp yapmadıklarına, haftalık ders programlarına, sıhhat problemlerine gibi eğitim sürecine ilişkin bütün ayrıntılara ulaşabilirler.

Aynı zamanda e mektep veli bilgilendirme sisteminde e mektep müdürü gibi yetkililerin öğrenci velilerine iletmeyi istek ettikleri duyurular da duyuru edilir. Bu duyurular bireysel veya toplu olabilmektedir.

E-Okul Sistemi sayesinde kolayca ulaşılabilen bilgiler şunlardır;
Ders Programı; Öğrencinin haftalık ders programının, ders saatlerinin, dersin sahibi öğretmenin bilgilerinin yer aldığı bölümdür.

Devamsızlık Bilgileri: Dönem içinde özürlü ve özürsüz devamsızlıklar...

Not Bilgileri: Öğrencinin sınavlarda, proje ödevlerinde elde ettiği notların girildiği bölümdür.

Sınav ve Proje Bilgileri: Öğrencinin hangi dersten hangi tarihte imtihan olacağı veya aldığı proje ödevinin nihai teslim günü gibi bilgiler bu bölümde yer alır.

Öğrenci T.C. Kimlik No: İçişleri Bakanlığı ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün ortak çalışmasıyla belirlenen 11 basamaklı vatandaşlık numarasıdır. Ancak bazı öğrencilerin T.C. Kimlik Numarası yok ise bu öğrenciler için e-Okul sistemine girişlerini sağlamak amacıyla verilen geçici numaranın yer aldığı bölümdür.

Öğrenci Okul No: Öğrencinin okula kaydının yapıldığı zaman verilmiş olan numaradır. Bu sisteme giriş için koşul olan bir bilgidir.

Öğrenci yada Veli e mektep sistemi sayesinde eğitimlerine ilişkin birçok veriye erişebilirler.

E-mektep Veli Bilgilendirme sistemin sorgulama ekranında bulunan;

1 - Numaralı bölgeye Güvenlik Kodunu girmelisiniz.

2 - Numaralı bölgeye öğrencinin TC. Kimlik numarasını edebiyat.

3 - Numaralı bölgeye ise öğrencinin Okul Numarası girin. Bu sayede sisteme girişiniz gerçekleşir ve yukarıda paylaştığımız bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sisteme giriş sırasında problem yaşamamak için aşağıdaki adımları izlediğinizden emin olunuz.

Caps Lock tuşunun aleni veya kapalı olduğunu denetim edin

Güvenlik resminde çıkan rakamları 1. boşluğa girdiğinizden

Güvenlik rakamlarını doğru girdiğinizden

Öğrenci kimlik numarasını 2. boşluğa girdiğinizden

Öğrenci kimlik numarasını doğru girdiğinizden

Öğrenci mektep numarasını 3. boşluğa girdiğinizden

Öğrenci mektep numarasını doğru girdiğinizden

E-mektep sistemi üzerinden geçmiş dönemlere ait öğrenim belgesi alma işlemi ;
Bilindiği gibi okulların ilköğretim ve ilkokul olarak dönüşümünden sonra e-mektep sistemi üzerinden öğrenim belgesi alma işlemi gerçekleştirilemiyordu. Hatta geçmişe ait öğrencilere ait bilgilere bile sadece sınıf geçme defteri menüsünden ulaşılıyordu. Sistemin raporlama bölümüne entegre edilen öğrenim belgesi alma menüsü ile artık öğrencinin TC kimlik numarası yazılarak öğrenci belgesi alınabilecek. Okullarımızda en mühim sıkıntılardan biri olan bu konu idarecilerimiz içinde aşırı iş yükü getirmekte idi. Şöyle ki bir öğrenci öğrenci belgesi almaya geldiğinde şayet öğrenci ayrıldığı sınıfı , seneyi ve numarasını bilmiyorsa eski defterler bir tek bakılarak araştırılıyordu.

Öğrenci belgesi ne sebepten önemlidir ?
* Okullarda 4+4 +4 e geçilmesiyle 8.sınıflara diploma düzenlenmedi . Bu öğrencilere öğrenci belgesi verilerek liseye gönderildi. 2012-2013 eğitim öğretim yılında bu işlemler sınıf geçme defterleri yardımıyla elle yapıldı.

* Geçmiş dönemlerin (2005 sonrasında olmalı. Ondan önceki öğrenciler e-mektep sisteminde kayıtlı olmadıkları için gene elle yazılacak ) her hangi birinde okulla ilişiğini kesmiş bir öğrenci yeniden öğrenime devam etmek ya da diğer bir sebeple ( ehliyet,kurs vs ) öğrenim belgesi almak için okullara başvurmaktadır.

E-mektep'dan öğrenim belgesi nasıl alınacak ?
Sisteme kuruluş şifremizle giriş yapıyoruz.
Öğrenci işlemleri menüsünü açıyoruz.
Raporlama sekmesine ( Yukarıdaki yazıcı işareti ) tıklıyoruz.
Gelen sayfadan " Öğrenim Belgesi (Ek1) Geçmiş Dönemler" menüsünün başındaki dosya işaretine tıklıyoruz.
Rapor alınacak öğrencinin TC kimlik numarasını yazarak tamam butonuna tıkladığımızda ilgili öğrencinin öğrenim belgesi ekrana çıkacaktır.
Bundan sonra bir yapacağımız işlem yazdırmaktır.

E-Okul Veli Bilgilendirme Sisteminde Karşılaşılan Bazı Sorunlar
E-Okul veli bilgilendirme sistemi her ne kadar bu alandaki işlemlerimizi kolaylaştırsa da bazı sorunlarla karşılaşılabilmektedir. E-Okul veli bilgilendirme sisteminde karşılaşılan bu problemlerden bazıları öğrenci listelerinin tam olarak girilememesinden kaynaklanmaktadır. Bu problem not girişleri yapılmadan düzeltilmelidir. Aksi takdirde öğrenciyi sisteme ekleme şansı kalmayacaktır. E-Okul sistemine öğrencinin aldığı notlar girilemeyecektir. E-Okul veli bilgilendirme sisteminde sınıfı yanlış girilmiş öğrenci ise not giriş işlemleri başladıktan sonra sınıfı düzeltilemeyecek ve karne alamayacaktır. E-Okul veli bilgilendirme sisteminde okulların çoğu öğrenciyi sisteme işlemekte ancak öğrenciye ait umumi bilgiler ve veli bilgileri gibi bilgileri girmemektedir. E-Okul veli bilgilendirme sisteminin düzenli bir şekilde çalışabilmesi için öğrenciye ait bilgilerin eksiksiz olarak girilmesi gerekmektedir. E-Okul veli bilgilendirme sisteminde öğrenciye ait bilgilerin yanlış girilmesi büyük sıkıntılara yol açabilmektedir. E-Okul veli bilgilendirme sisteminde Milli Eğitim Bakanlığının genelgelerde vermiş olduğu günlük bilgilerin (devamsızlık vb.) her gün girilmesi gerektiği talimatı oldukça ehemmiyet taşımaktadır. E-Okul veli bilgilendirme sisteminin düzenli çalışabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığının göstermiş olduğu genelgelere uyulması gerekmektedir. E-Okul veli bilgilendirme sisteminde karşılaşılan bu sorunlar sisteme girilen yanlış bilgi veya noksan bilgilerden kaynaklanmaktadır. E-Okul veli bilgilendirme sistemi, bilgiler doğru girildiğinde aksamadan çalışan bir uygulamadır.

E OKUL HABERLERİ 

E OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.