Eğitim Bir Sen Üyesi, Sendikanın Seçimi ‘şaibeli’ Diye Mahkemeye Başvurdu

Eskişehir’de Eğitim Bir Sen’in geçtiğimiz günlerde yapılan başkanlık seçimi mahkemelik oldu. Eğitim Bir Sen üyesi H.K., avukatı Caner Çalı aracılığıyla İş Mahkemesine başvurarak, seçimlere şaibe karıştığı ve sandık kurulu...

Eğitim Bir Sen Üyesi, Sendikanın Seçimi ‘şaibeli’ Diye Mahkemeye Başvurdu
03 Ocak 2015 Cumartesi 12:00

Eskişehir’de Eğitim Bir Sen’in geçtiğimiz günlerde yapılan başkanlık seçimi mahkemelik oldu. Eğitim Bir Sen üyesi H.K., avukatı Caner Çalı aracılığıyla İş Mahkemesine başvurarak, seçimlere şaibe karıştığı ve sandık kurulu görevlilerinin hukuk dışı uygulamada bulunduğu gerekçesiyle seçimlerin iptal edilmesini talep etti.

H.K., yaptığı başvuruda, “Tepebaşı ilçesindeki seçim bölgesinde bazı üyeler, bir göreve aday oldukları halde sandık kurulunda da görev alarak yönetmeliği aykırı davranmıştır. Bu nedenle seçimlere şaibe karışmıştır. Eşit oy alan 4 delegenin kura çekilerek belirlenmesi gerekirken, aksine kura çekilmeksizin harf sırasına göre belirlenmiştir. Bu nedenle sandık kurulu görevlileri hukuk dışı uygulamada bulunmuş ve böylelikle seçimlerin iptali gerekmektedir.” ifadesini kullandı. Ayrıca H.K., seçimin iptal edilmesi halinde olağanüstü genel kurula kadar, sendika şubesine kayyum atanarak yönetilmesini talep etti.

Hükümete yakınlığıyla bilinen ve kentteki birçok okula söz konusu sendika üyesi müdürün atandığı Eğitim Bir Sen’in başkanlık seçiminde şimdi de ‘şaibe ve hukuka aykırılık’ tartışması yaşanıyor. Eğitim Bir Sen üyesi H.K., tartışma içerisinde geçen ve AKP’li yöneticiler ile sendika yöneticilerinin karşı karşıya geldiği sendikanın başkanlık seçimini yargıya taşıdı. İş Mahkemesine başvurarak seçimin iptalini istedi.

“SEÇİM ŞAİBE ALTINDA, HUKUKA AYKIRI OLARAK YAPILMIŞTIR, İPTAL EDİLMELİ”

H.K. avukatı Caner Çalış ile İş Mahkemesi'ne yaptığı 3 sayfalık başvuru dilekçesinde, Tepebaşı bölgesindeki seçimlerde E.B. ve V.T. isimli genel kurul üyelerinin delege seçimlerinde aynı zamanda sandık kurulu üyesi olarak görev aldığını, sonraki seçimli genel kurulda da mevcut Başkan Muammer Karaman’ın listesinde yönetim kurulu asil üyesi adayı, delege adayı V.T.’nin de bu bölgedeki seçimde sandık kurulu üyesi olduğunu kaydetti. H.K., dilekçesinde şöyle dedi: “Durum, birleştirme tutanağında bellidir. Eğitim Bir Sen’in seçim yönetmeliğinde, ‘seçimlerde herhangi bir göreve aday olanlar, kendi seçim bölgesinde oluşturulacak sandık kurulunda göreve alamazlar.’ maddesi yer almaktadır. Bu durum, toplu iş sözleşmesi kanununda belirtilmektedir. Buna göre, şaibe altında gerçekleşen genel kurulun iptal edilmesi gerekmektedir.”

“EŞİT OY ALANLAR, KURA YERİNE HARF SIRALAMASINA GÖRE BELİRLENMİŞTİR”

Tepebaşı bölgesindeki seçimlerde C.K. ve M.S. isimli delege adaylarının 32 eşit oy aldığını, Odunpazarı bölgesinde ise C.S. ve M.S. isimli delege adaylarının 34’er eşit oy aldığını kaydeden H.K., burada da şaibe olduğunu vurguladı. H.K., “Eğitim Bir Sen seçim yönetmeliğine göre, eşit oy alanlar arasında ‘kura’ çekilir maddesi olmasına rağmen delegelerin belirlenmesinde kura çekilmemiştir. Harf sıralamasına göre işlem yapılarak M.S. ve M.S. isimli delege adayları alfabetik sıralama sebebiyle yedek delege olarak belirlenememiştir. Sandık kurulunun hukuk dışı uygulamaları bu şekilde de tescillenmiştir.” ifadesini kulandı.

“YENİ SEÇİMLERE KADAR SENDİKAYA KAYYUM ATANSIN”

H.K., başvurusunda şunları dile getirdi: “R.M.’in Odunpazarı sandık kurulunda, E.B. ve V.T.’nin Tepebaşı sandık kurulunda görevli olması ve aynı zamanda bu kişilerin 09.11.2014 tarihli seçimlerde çeşitli görevlere aday olmaları, yönetim organlarına ait seçimin tarafsızlığını mutlak suretle şüpheye düşürmüştür. Seçim sonucu şeffaflıktan çıkarak sonuçları şaibeli hale gelmiştir. Bu bağlamda, hukuka ve kanunlara aykırı olarak teşekkül eden delegelerle gerçekleşen, 90.11.2014 tarihli Eskişehir Eğitim Bir Sen genel kurulunun ve seçiminin iptalini talep ediyorum. Seçim iptaline karar verilmesi halinde olağanüstü genel kurula kadar sendika şubesine kayyum atanmasını arz ediyorum.”İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.