Eğitim Birsen Genel Başkan Yardımcısı Özer: Yalan Tarihle Bir Yere Varılmaz

Eğitim Bir Sen Aydın Şubesi ve Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Eğitim Fakültesi Dekanlığı tarafından, yeni atanan okul müdürleri ve eğitimcilere “Eğitim Yönetiminde Yeni Ufuklar” sempozyumu düzenlendi. İdarecilere seslenen Eğitim...

Eğitim Birsen Genel Başkan Yardımcısı Özer: Yalan Tarihle Bir Yere Varılmaz
03 Ocak 2015 Cumartesi 16:47

Eğitim Bir Sen Aydın Şubesi ve Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Eğitim Fakültesi Dekanlığı tarafından, yeni atanan okul müdürleri ve eğitimcilere “Eğitim Yönetiminde Yeni Ufuklar” sempozyumu düzenlendi. İdarecilere seslenen Eğitim Bir Sen Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Özer cumhuriyet tarihi, eğitim sistemi ve okul müdürlerinin nasıl olması geretiği konularında açıklamalarda bulundu.

ADÜ Atatürk Kongre Merkezi’ndeki sempozyumda konuşan Genel Başkan Yardımcısı Özer, toplumun değişmesi ve dönüştürülmesi için eğitimi en önemli etken olarak değerlendirdiklerini söyledi. Okullarda Osmanlıca öğretilmesinin, değerlerimizi okumak ve bu değerlerimizle barışmak için gerekli olduğunu belirterek, Osmanlı İmparatorluğu'ndan sonra kurulan cumhuriyeti "Yeni Türkiye" olarak nitelendirdi. Özer, “Biz diyoruz ki tarihimizi de dilimizi de ihtiyaçlarımız doğrultusunda, imkanlarımız doğrultusunda yeniden düzenleyelim. Yalan söyleyen tarihle bir yere varmamız mümkün değildir. Başkalarının oluşturduğu dille, bizim kullanmadığımız, birtakım toplumun kullanmadığı lehçelerle bizim Türkçemizi geliştirmemiz, Türkçemizi zenginleştirmemiz mümkün değildir. Öyleyse yeniden bizim gerek dilimizle gerekse tarihimizle alakalı bütün olumsuz yönleri, bütün böyle bilimsel olmayan, yanlış olan durumları yeniden gözden geçirmemiz gerekir diyorum; tarihimizi de dilimizi de. Ders kitaplarında cumhuriyet öncesi ve cumhuriyet sonrası ayrımı yapılarak toplum ayrıştırılıyor. Öyleyse müfredatımızı, ders kitaplarımızı, eğitim sistemimizi ideolojik tabandan ve ideolojik düşüncelerden arındırmamız gerekiyor.” dedi. Toplumlar için ahlâkın önemli olduğunu ve eğitim sistemine bunun oturtulması gerektiğini belirten Ahmet Özer, “21. yüzyılın eğitim felsefesi nasıl olmalıdır derken birinci olarak temele bizim ahlâki sistemi oturtmamız gerekiyor. Bir kere her şeyden önce bu toplumu en büyük şekilde kemiren, bu topluma en büyük şekilde zarar veren sistem ahlâksızlıktır. Bir kere eğitimimizin temeline bizim ahlâkı yerleştirmemiz gerekiyor. Görev, ders ve sorumluluk ahlâkını yerleştirmemiz gerekiyor, çünkü şu anda gerek ülkemizde gerek dünyada eğitim için, gelecek için, gelecekteki nesiller için en büyük tehdit ahlâksızlıktır.” şeklinde konuştu.

Yarın da devam edecek sempozyumda bir konuşma yapan Eğitim Bir Sen Aydın Şube Başkanı İsmail Yiğit de, “Bu toplumu ancak nitelikli eğitim yöneticileriyle dönüştürebileceğimizin bilinciyle hareket ediyoruz. Doğru olan işi yapmak kadar, işleri doğru yapmak da bir o kadar önemlidir. Başarmanın yolu bilgiden, bilginin yolu okumaktan geçer. Hiç kimse her şeyi bilmez. İyi bir idareci olmak istiyorsanız, böyle bir ekibin parçası olduğunuzu hiçbir zaman unutmamalısınız.” dedi.

Sendika üyeleri ve okul müdürlerinin katıldığı sempozyumda Aydın Vali Yardımcısı Halil Canavar, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan ve İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre açılış konuşmaları yaptı. Öğleden sonra ise Prof. Dr. Selahattin Turan, “21. Yüzyılda Eğitim ve Okulu Anlamdırma Çabaları, Beklentiler, Sorunlar ve Arayışlar” konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.