Eğitim De Müdür Mü Önemli? Öğretmen Mi?..

Eğitimin merkezinde öğrenci yer alır.Bu merkezin en yakınında öğretmen vardır.Öğrencinin aile bireylerinden bile daha çok gördüğü biri olan öğretmen; çalışmaları,eğitim anlayışı öğretim yöntem ve teknikleri ne kadar güçlüyse okul yönetimini o...

Eğitim De Müdür Mü Önemli? Öğretmen Mi?..
Eğitimin merkezinde öğrenci yer alır.Bu merkezin en yakınında öğretmen vardır.Öğrencinin aile bireylerinden bile daha çok gördüğü biri olan öğretmen; çalışmaları,eğitim anlayışı öğretim yöntem ve teknikleri ne kadar güçlüyse okul yönetimini o kadar etkiler ve Veli desteğini de yanına alarak eğitim öğretim görevini yerine getirmiş olur.
Öğretmenin öğrenci nezdinde ki yerine kimi getirirseniz getirin öğrencinin geleceğini şekillendirecek daha etkili birini bulamazsınız.Öğretmen henüz ilkokuldan hatta okul öncesi öğretiminden başlayıp eğitimin her aşamasında öğrenciye şekil veren en önemli etkendir.
Eğitimin Okul-Aile-Çevre üçgeninde yaşandığı gerçeğinden yola çıkarak,ailenin ve çevrenin etkisini görmezden geldiğim anlaşılmasın ama şu gerçeği herkes kabul edecektir ki toplum yapımız,en azından büyük bölümü eğitimi birinci öncelik olmaktan çıkarmıştır hatta şuan kiminizin-eğitim ne zaman birinci öncelik oldu ki – diye söylendiğini duyar gibiyim.
Evet değerli eğitim gönüllüleri ve çalışanları öğretmenlerimizin çoğu aile ve çevre desteğini yanına alamamaktan şikayetçidir.Bazı şehirlerin bazı okullarında destek verilse de bunun oranı ne yazık ki çok azdır.
Bu gerçeklerden hareketle öğretmen kendi yetisi ve becerisiyle bu işin üstesinden gelecektir.Mesleğin icrası bazılarının sandığı gibi memur zihniyetiyle yapılmamaktadır.Üstün gayret ,özveri ve sabırla görevini yerine getiren meslektaşlarımı gönülden kutluyor,başarılarının devamını diliyorum.


Gelelim Meb tarafından çıkarılan yöneticilerin görevini sonlandıracak ve sözleşmeli olarak yeniden görevlendirecek kararına.İşte burası eğitimde yine bazı şeylerin yanlış algılandığının yama yöntemlere çözüm bulmak istendiğinin göstergesidir.Mantık olarak hep söylenir,gömlekte ilk düğme yanlış iliklendiyse aşağıdaki düğmelerin hangisinin doğru iliklendiğini tartışmanın bir anlamı yoktur.Öğretmenin eğitim ortamında halinden anlamayacak,çevre ve aile desteğini okula aktaramıyacak bir müdürün öğretmene yada eğitime yine çok katkısı olmayacaktır.
Son zamanlarda dillendirilen okul yöneticilerinin öğretmenliği unutmamış,lider özelliği olan okul öğretmenleri arasından seçilmesi tartışmalarına pek girmeyeceğim ancak Fatih projesiyle öğrenci ve okul donanımlarını iyileştirirken birden yönetim kadrosuna sıçrayıp yönetici atamayı planlayanların eğitimin en büyük paydaşı olan öğretmenin,özlük,nöbet sorunlarını görmeyip,geliriyle bağlantılı olan mesleki gelişim ve yenilenmesini unutan bir sistem  bazı şeylerin eksik ve yarım kalmasına yol açacaktır.
Okulda; ‘’Öğretmenine katkısı olmayan ve öğretmene kıymet vermeyen müdürden,öğrencisine katkısı olmayan ve öğrencisine kıymet vermeyen öğretmenden hayır gelmez ,, diyerek bu sorunun cevabını fırsat verildikçe ilerleyen zamanlarda cevaplamaya çalışacağız..
 
Konumu, görevi ne olursa olsun eğitime kıymet veren ve katkı sunanlardan olmanız dileğiyle saygılar selamlar
Münib SAYINYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması