Eğitim İş: Yeni Dönemde Öğretmen Sürgünün Adı 'rotasyon' Tehdidi

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası(Eğitim-İŞ) Manavgat Temsilciliği, siyasi iktidarın, milli eğitimde yandaşlığa gittiği gerekçesi ile bir günlük iş bırakma eylemi yaptı. Eğitim İş Sendikası öğretmenleri Manavgat Cumhuriyet Meydanı'nda...

Eğitim İş: Yeni Dönemde Öğretmen Sürgünün Adı 'rotasyon' Tehdidi
24 Eylül 2014 Çarşamba 12:07

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası(Eğitim-İŞ) Manavgat Temsilciliği, siyasi iktidarın, milli eğitimde yandaşlığa gittiği gerekçesi ile bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Eğitim İş Sendikası öğretmenleri Manavgat Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelerek, iktidarın, milli eğitimde yaptığı okul müdürleri kıyımlarını kınadı. Eğitim İş Manavgat Şube Başkanı Ramazan Yılmaz, yaptığı basın açıklamasında, iktidarın Torba Yasa ile milli eğitimde yandaş öğretmen dönemi başlattığını söyledi. Sürgün siyasetinin günümüzdeki isminin 'rotasyon' tehdidi olduğunu belirten Yılmaz, "AK Parti'nin bu yandaş kadro merakı, yalnızca yöneticilerle sınırlı değildir. Yeni Torba Yasa ile yandaş öğretmen dönemi başlatılmıştır. Aday öğretmenlerimiz ilk yıl performans değerlendirmesine tabi tutulacak ve şaibeli bir mülakattan sonra kadro güvencesi kazanabilecektir. Mülakatta aranacak temel ölçü de yandaşlık olacaktır. Böylece AK Parti iktidarı Torba Yasa'larla devlet memurlarının iş güvencesini ortadan kaldırmaya, kapitalizmin en acımasız emek sömürüsü olan taşeronluk sisteminin içerisine eğitim emekçilerini de almaya çalışmaktadır." diye konuştu.

'DEVLET ELİYLE ÖZEL OKULLARA 600 MİLYON LİRA KIYAK ÇEKİLDİ'

Mesleklerini zor koşullara rağmen sürdürmekte olan öğretmenleri yerlerinden ve okullarından koparacak bir düzenleme getirilmekte olduğuna işaret eden Yılmaz, bunun aynı zamanda AK Parti iktidarının kendisi gibi düşünmeyen herkesi yok etme ve yerlerine kendi yandaşlarını alma girişimi olduğunu savundu. İktidarın tek tip insan oluşturma girişimine karşı olduklarını vurgulayan Yılmaz, siyasal iktidarın 12 yılda 12 değişikliğe giderek milli eğitimde kaos oluşturduğunu kaydetti.

Siyasi iktidarın, TEOG'la öğrencileri bir kargaşanın içine bıraktığını ileri süren Yılmaz, tercih yapma özgürlüğü ortadan kaldırıldığı gibi ekonomik yönü ve ulaşım imkanları hiçe sayılarak nakillerin adeta 'nakil toto'ya çevrildiğini ifade etti. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Öğrencilerimiz TEOG'la bir kargaşanın içine itilmiştir. Zoraki bir imam hatipleşme, ortaöğretim sisteminin sonucu haline gelmiştir. Öğrencilerin tercih tapma özgürlüğü elinden alınmıştır. Devlet anayasal görevlerini bir yana bırakarak kamu okullarına ödenek ayırmazken öğrenci başına 3 bin 500 lira ödeyerek özel okullara devlet kasasından kıyak çekilmektedir. Anayasal ve evrensel bir hak olan eğitim, parayla satılan bir meta konumuna indirgenmektedir. Hiçbir ödenek ayrılmayan devlet okulları sahipsiz ve çaresiz bırakılırken özel okullara devlet kasasından 600 milyon lira kaynak aktarılmıştır. Okullarımızda artık AKP inanç öğretisi dönemi başlamıştır."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.