Eğitim Sen Dava Açtı, Milli Eğitimdeki İki Atama 6 Yıl Sonra İptal Edildi

Eğitim Sen Dava Açtı, Milli Eğitimdeki iki atama 6 yıl sonra iptal edildi

Eğitim Sen Dava Açtı, Milli Eğitimdeki İki Atama 6 Yıl Sonra İptal Edildi
20 Ağustos 2014 Çarşamba 15:36

BALIKESİR İdare Mahkemesi, 2008'de okul müdürü olarak görev yaparken, görevde yükselme yazılı sınavına girmeden İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne şube müdürü olarak atanan iki öğretmenin atamalarını 6 yıl sonra iptal etti. Eğitim-Sen Balıkesir Şube Sekreteri Özgür Sarıbülbül, bu kararın ardından Nisan ayında sadece sözlü mülakatla gerçekleştirilen ülke genelindeki bin 709 atamanın da iptal edilebileceğini öne sürdü.

Eğitim-Sen Balıkesir Şubesi, 2008'de okul müdürlüğü yaparken, duyuru yapılmadan ve görevde yükselme yazılı sınavına girmeden şube müdürü olarak atanan Haydar Aydın ve Dilaver Ayyıldız'ın atamalarının iptali için Balıkesir İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Dava dilekçesinde yapılan atamaların hukuka aykırı olduğu belirtilerek, "Duyuru yapılmadan atama yapıldığı, kariyer ve liyakat ilkelerine aykırı işlem tesis edildiği" savunuldu ve işlemin iptali istendi. İki şube müdürü Aydın ve Ayyıldız ise savunmalarında davacı sendikanın dava açma ehliyetinin bulunmadığını, işlem tarihinde yürürlükte olan mevzuata uygun hareket edildiğini öne sürdü. Mahkeme, davalılardan, Haydar Aydın hakkında oybirliği ile verdiği kararda, "Dava konusu olayda Sakarya İlköğretim Okulu'nda okul müdürü olarak görev yapmaktayken il milli eğitim şube müdürlüğü görevine atanan kişinin atandığı görevin üst görev olduğu, dolayısıyla görevde yükselme sınavına girmesi gerektiği açıktır. Bu durumda okul müdürü olarak görev yapan Aydın'ın görevde yükselme sınavına girmediği açık olup, üst görev niteliğinde olan il milli eğitim şube müdürlüğü görevine atanmasına ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmamıştır" denildi. 

Balıkesir İdare Mahkemesi, Namık Kemal İlköğretim Müdürü olarak görev yaparken şube müdürlüğüne atanan Dilaver Ayyıldız için de benzer bir karara imza attı. Bu kez oy çokluğu ile alınan kararda, Ayyıldız'ın görevde yükselme sınavına girmediğine dikkat çekilirken, ataması iptal edildi. Dilaver Ayyıldız'la ilgili kararda üye hakim Kadir Korkmaz karşı oy kullanırken, buna gerekçe olarak da Ayyıldız'ın 6 yıla yakın süredir yerine getirdiği görevinden alınmasının "idari istikrar ilkesi" ile bağdaşmamasını gösterdi. 

İki kararda da Danıştay 2. Dairesi'nin benzer bir uyuşmazlık hakkında verdiği 23 Mayıs 2013 tarihli karara atıfta bulunuldu. Böylece 2008'de yazılı sınava girmeksizin atamaları yapılan 2 şube müdürünün atamaları 6 yıl sonra iptal edildi. 

6 yıl önce şube müdürlüğüne atanan Haydar Aydın şu an il milli eğitim müdür yardımcısı olarak görev yapıyor. Dilaver Ayyıldız ise kurum değiştirip, Balıkesir Altıeylül Belediye Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü'ne getirildi. 

"MAHKEME KARARI UYGULANSIN"

Eğitim-Sen Balıkesir Şubesi Sekreteri Özgür Sarıbülbül, "Mahkemenin kararlarının uygulanmasını bekliyoruz. Buna göre Aydın'ın eski okuluna dönmesini bekliyoruz. Kurum değiştiren Ayyıldız'ın ise şube müdürü olarak fazladan aldığı paraları iade etmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi. 

6 yıl önce yapılan şube müdürü atamalarının iptali ile kamuoyunda dershane düzenlemesi olarak bilinen yasanın ardından yapılan şube müdürlüğü atamalarının da farklı bir boyut kazandığını belirten Sarıbülbül, "İdare Mahkemesi'nin aldığı kararın, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Dershane Yasası'nın ardından geçtiğimiz Nisan ayında yalnızca sözlü mülakatla atadığı bin 709 şube müdürü için de emsal teşkil edeceğini düşünüyoruz. Sözlü mülakatın ve atamaların iptali için açtığımız davanın da önümüzdeki günlerde sonuçlanmasını bekliyoruz" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.