Eğitim-sen: Öğretmenin Rotasyona Zorlanması Sürgün Anlamına Gelir

Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, eğitim sisteminde bugüne kadar problemleri çözmek iddiası ile çok sayıda düzenleme yapıldığını belirterek, "Ancak yaşanan sorunlara çözüm bulmak bir yana, mevcut sorunlara yenileri...

Eğitim-sen: Öğretmenin Rotasyona Zorlanması Sürgün Anlamına Gelir
30 Ekim 2014 Perşembe 17:03

Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Abdurrahman Bulut, eğitim sisteminde bugüne kadar problemleri çözmek iddiası ile çok sayıda düzenleme yapıldığını belirterek, "Ancak yaşanan sorunlara çözüm bulmak bir yana, mevcut sorunlara yenileri eklenmiştir. Öğretmenlerin tercihlerine göre atama yapılmaması durumunda, isteği dışında rotasyona zorlanmasının sürgün anlamına geleceği açıktır." dedi.

MEB'in, eğitime yönelik politika ve uygulamalardaki başarısızlığını sorgulamak yerine, öğretmene rotasyon girişimleri ile bir kez daha öğretmenleri hedef aldığını ifade eden Bulut, şube müdürlüklerinden başlayarak okul müdürleri ve müdür yardımcılarına kadar bütün eğitim yöneticilerine, performansa dayalı çalışmaya bağlı olarak rotasyon uygulaması başladığını vurguladı. Eğitim yöneticilerinin ardından rotasyon sırasının öğretmenlere geldiği yönündeki tartışmaların birkaç yıldır sürdüğünü hatırlatarak, "Öğretmenler açısından tarihin en büyük sürgünü anlamına gelen, on binlerce öğretmeni yakından ilgilendiren öğretmenlere rotasyon uygulaması için ilk adım atılmış, okullarda yeni ve kitlesel bir tasfiye için düğmeye basılmıştır. Torba yasada yapılan değişikliğin ardından yayınlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği taslağında, öğretmene rotasyonun nasıl hayata geçirilmek istendiğinin ipuçları verilmiştir." dedi.

Yönetmelik taslağının rotasyon dışında başka sıkıntıları da beraberinde getirdiğine dikkat çeken Abdurrahman Bulut, "Eşleri farklı işkollarında ya da özel sektörde çalışan eğitim emekçilerinin eş durumu atamaları zorlaştırılmış, eş durumu atamalarında eşlerin ihtiyaç olan yerde birleştirilmesi kurala bağlanmıştır. Fen liseleri ve sosyal bilimler liselerine öğretmen atamalarında sınav şartının kaldırılması, öğrenim özrü özür grubundan çıkarılırken lisansüstü eğitim yapanlara ek puan verilmesi gibi çelişkili uygulamalar, MEB`in attığı her adımda öğretmenleri hedef tahtasına koyduğunun kanıtıdır. Yönetmelik taslağında belirtilen diğer sorunlarla birlikte öğretmenlerin tercihlerine göre atama yapılmaması durumunda isteği dışında rotasyona zorlanmasının sürgün anlamına geleceği açıktır. Öğretmenlere rotasyonun uygulanması durumunda, tarihte görülecek en büyük yer değiştirme ve tasfiye hareketi yaşanacaktır. MEB'in zorlamasıyla on binlerce eğitim emekçisinin rotasyona tâbi tutulmak istenmesi, her konuda olduğu gibi bu konuda da siyasal referansların, yandaş sendikanın isteklerinin belirleyici olacağı açıktır. Bugüne kadar şube müdürleri ve okul müdürlerinin belirlenmesi sürecinde yaşananlar, bu görüşümüzü doğrulamaktadır." diye konuştu. MEB'in, öğretmenleri il içi ya da il dışı rotasyona tâbi tutmak yerine gönüllülük ve teşvik esasına dayalı çözümler geliştirmesi gerektiğini dile getiren Bulut, hiç kimsenin kendi isteği dışında çalıştığı okuldan, çalışma arkadaşlarından ve öğrencilerinden zorla koparılmamasını istedi.


Etiketler; #

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.