Eğitim Sen Tbmm İle Görüştü

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeleri ile Meclis Gündemindeki Torba Yasa ile İlgili Bir Görüşme Gerçekleştirildi

Eğitim Sen Tbmm İle Görüştü
29 Ocak 2015 Perşembe 08:47

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, Genel Mali Sekreter Abdullah Karahan, Genel Örgütlenme ve Yükseköğretim Sekreteri İsmail Sağdıç, bugün TBMM`de, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri Rahmi Aşkın Türeli ve Hasip Kaplan ile birer görüşme gerçekleştirdiler. 

Geçtiğimiz hafta Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu`na sunulan, eğitim ve bilim emekçilerini yakından ilgilendiren kimi değişikliklerin yer aldığı torba yasa ile ilgili olarak, Eğitim Sen tarafından hazırlanan değerlendirme raporu her iki komisyon üyesine sunularak, eleştiri, öneri ve taleplerimiz dile getirildi. 

Torba yasada yer alan ve dershanelerin yerini alması planlanan hafta sonu kurslarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin ek ders ücretlerinin %100 fazlasıyla ödenmesi düzenlemesinin eksik olduğu, öğretmenlerin ek ders ücreti artışlarının sadece hafta sonu kursları ile sınırlı olmaması gerektiği, hafta içi ödenen ek ders ücretlerinin de yüzde 100 arttırılması ve öğretmenlerin yaşadığı ekonomik mağduriyetlerin giderilmesi talebimiz komisyon üyelerine iletildi. Ayrıca hafta sonu kurslarında sadece öğretmenlerin değil; yardımcı hizmetlilerin de görev yaptığı, dolayısıyla eğitim sisteminin emektarları olan yardımcı hizmetlilerin fazla mesai ücretleri ile ilgili mutlaka bir düzenleme yapılması gerektiği belirtildi. 

Görüşmede ayrıca, 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu`na eklenmek istenen EK MADDE 158 ile "Sağlık Bilimleri Üniversitesi" adıyla yeni bir devlet üniversitesi kurulmak istendiği; ancak yeni üniversite için getirilen mütevelli heyeti düzenlemesi ile yükseköğretime şirket/üniversite modelini getirmekle birlikte, üniversiteyi tamamıyla üniversite bileşenlerinin değil, iktidarın ve sermayenin  yönetmesi anlamına geldiği belirtilerek, bu düzenlemenin geri çekilmesi talebimiz iletildi. 

Ayrıca bunların dışında yükseköğretim alanındaki emekçilerin uzun süredir beklediği ve bir türlü çözüm üretilmeyen iki önemli talep de görüşme sırasında gündeme geldi. İlk olarak "Akademik teşvik" adıyla akademisyenlere yönelik yapılan zamlarda idari ve teknik personelin yok sayıldığı, yükseköğretim alanında (KYK, ÖSYM, YÖK vb) çalışan idari ve teknik personelin de en az akademisyenler kadar reel gelir kaybına uğradıkları ifade edildi. Üniversitelerde çalışan idari ve teknik personelin ek ödemeler nedeniyle diğer kamu kurumlarında çalışanlardan daha düşük ücret aldığı, bu nedenle Genel İdari Hizmetler, Teknik Hizmetler, Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Hizmetler sınıflarında bulunan emekçilere "yükseköğretim tazminatı" adı altında zam yapılması konusundaki ısrarımız bir kez daha belirtildi. 

644 sayılı KHK ile Teknik Hizmetler Sınıfına alınan ancak uygulama olarak henüz hayata geçirilemeyen ve mali hakları konusunda düzenleme yapılmayan "kütüphanecilerin" ek gösterge, özel hizmet tazminatı ve yan ödeme oranlarının değiştirilmesi ve muadili lisans mezunu ihtisas elemanları seviyesine çıkarılması talebimiz görüşmede konuşulan bir diğer konu oldu. 

Son olarak torba yasa ile daha önce "sözlü sınav" nedeniyle değerlendirmeleri iptal edilen 1709 şube müdürünü yeniden aynı yöntemle görevlendirmeye ilişkin madde, komisyon tarafından torba kanun metninden çıkarıldı. 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.