Eğitim Uzmanı Olan İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin Mağduriyeti

MEB torba yasa tasarı kanunlaştığında İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve Merkez Teşkilatı Şube Müdürleri eğitim uzmanı olarak atanmış olacaklardır.

Eğitim Uzmanı Olan İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin Mağduriyeti
10 Temmuz 2014 Perşembe 12:47

Daha önce değişik KHK ve Kanunlarla yapılan benzer görev değişiklikleri ile genellikle görevden alınanların özlük hakları korunurken, yeni MEB teşkilat yasasına önergeyle sonradan dahil edilen il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürleri özlük hakları açısından tedricen mağdur edileceklerdir. Muhtemelen bu durum, Komisyonda acele ile verilen değişiklik önergesinden kaynaklanmıştır. Şöyle ki, bu iki unvandakiler eğitim uzmanı olarak atandıklarına göre, eski ve yeni haklarına bakmak gerekiyor. Örneğin bir il milli eğitim müdür yardımcısının eski ek ödeme miktarı (denge tazminatı) 666 Sayılı KHK’nın Ek (I) Sayılı Cetvelinde % 180 olarak belirlenmiş iken, atama yapılan eğitim uzmanının ek ödemesi (1-2. Derece için) % 115 ile antrenör, muhasebeci ve mütercim gibi unvanlarla aynı düzeyde değerlendirilmiştir. 

Yine devlet memurlarının zam ve tazminatlarının gösterildiği 2006/10344 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararında İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısının özel hizmet tazminatı % 135 iken, eğitim uzmanının özel hizmet tazminatı da % 100 olarak geçmektedir. İş temininde güçlük zammından kaynaklanacak az bir farkı da hesaba katmazsak bile bu kişilerin aylığında en az toplamda EYDM aylığının % 100 kadar bir eksilme söz konusu olacaktır.  Her ne kadar aradaki fark, fark kapanıncaya kadar tazminat olarak ödenecek denmiş ise de, eğitim uzmanı aylığı il milli eğitim müdür yardımcısı aylığına yetişinceye kadar yani  yaklaşık 6 yıl boyunca aylıklarının sabit kalacağı ve memur maaşlarına yapılacak zamlardan faydalanamayacakları anlamı çıkıyor.  Çünkü, aradaki yaklaşık olarak 731 TL lik fark, yakın geçmişteki yıllık artışlara bakıldığında ancak altı-yedi yılda kapanabiliyor. Nitekim, daha önceki değişik KHK’larla araştırmacı olarak atanan eşdeğer görevdeki bazı yöneticilerin mağduriyetleri 27 Şubat 2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanıp yürürlüğe giren 6525 sayılı torba yasa ile, her türlü zam ve tazminatları il müdür yardımcısı ile eşitlenmek suretiyle giderilmiştir. 


İTİRAZLARA MEYDAN VERİLMEMELİ

Eğitim uzmanlarının da araştırmacılar için getirilen yeni düzenlemeden yararlanmaları amacıyla bir düzeltme yapılması kaçınılmaz hale gelmiştir. Aksi halde, statü kaybının yanı sıra 6-7 yıl zamsız maaşa mahkûm edilecek bu çalışanların hukuki mücadeleleri sonuna kadar yapmaları en doğal hakları olacaktır. Ayrıca söz konusu unvanlar, teşkilat yapısından ve yasasından kaldırılmadan sadece bu görevdekilerin yasa ile görevlerinden alınması Anayasaya aykırılık teşkil etmektedir. Zira geçerli bir neden yokken birinin görevinden alınarak bir başkasının yerine atanması veya görevlendirilmesi hangi yolla yapılırsa yapılsın hiçbir hukuk ilkesiyle izah edilemeyecektir. 

Yol yakınken yasanın Sayın Cumhurbaşkanınca tekrar görüşülmek üzere iade edilmesi ve izah edilen konularda TBMM’de gerekli düzeltmelerin yapılması herkesin yararına olacaktır. Fahri KAİNAT 
Eğitim Yöneticisi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.