Eğitim Uzmanları İçin Kanun Değişiklik Teklifi

EĞİTİM UZMANLARI İÇİN KANUN DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ

Eğitim Uzmanları İçin Kanun Değişiklik Teklifi
17 Haziran 2014 Salı 17:33

2014 Torba Yasanın çıkması için geri sayım başladı.  6528 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 25. Maddesinde yer alan Geçici 10. Maddenin 3. Fıkrasıyla görevden alınan ve 4. Fıkrasıyla da mali hakları ellerinden alınan il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürlerinin mağduriyetlerinin giderilmesi için kanun değişikliği gerekiyor.

Görevleri sona ererek eğitim uzmanlığı kadrosuna alınan yöneticilere mali hakları iade edildiğinde birçok yönetici bulundukları eğitim uzmanlığı kadrolarında kalmaya razı olacaklarını ifade ediyorlar. Aksi halde, mahkemeye başvuran yöneticiler AYM’nin de muhtemel bir iptal kararıyla MEB’in başını epey ağrıtacak gibi görünüyorlar.

Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir haksızlığa duçar olan taşra yöneticileri şunları ifade ediyorlar: Daha önce de görevden alınmalar oldu, hiç kimse ila ahir bir görevde  kalacak değildir. Ancak bugüne kadar görevden alınan kimse kendi isteği veya adli/idari bir karar olmadan bir alt göreve verilmedi. Kimsenin mali ve özlük hakları geriye götürülmedi. Nitekim MEB merkez teşkilatında daha önce havuza alınan herkes mevcut mali/özlük hakları korunmak suretiyle böyle bir işleme tabi tutuldular. İl milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürleriyle ilgili bu haksızlık eğer bir ‘gözden kaçma’ değilse büyük bir kızgınlık ve cezalandırma işlemidir. Yöneticiler böyle bir haksızlığa muhatap olacak ne tür bir kusur işlemişlerdir? Geçmişleri başarılarla dolu yüzlerce, binlerce yönetici haksız ve hukuksuz bir şekilde büyük bir darbe yemişlerdir.

Konuyla ilgili görüştüğümüz hukukçuların da görüşleri şu şekildedir: “Anayasa Mahkemesi bu haksızlığa muhakkak dur diyecektir. Hem görevden al, mali haklarını ellerinden al ve üstelik AYM bunu iptal etmesin. Bu haksızlığa dur demeyecek olan AYM varlık sebebini inkar etmiş olacaktır.”

Bu bağlamda önce iktidar partisi milletvekillerine sesleniyorum: “ Bu mağduriyete yol açan sizsiniz, bu mağduriyeti ortadan kaldırmak da size düşer. Aşağıda yazılı olan kanun maddesini torba yasaya ekleyerek bu haksızlığı ortadan kaldırınız.

Şimdi de eğitim uzmanlığı kadrosuna indirilen eski il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürlerine sesleniyorum: “Size bu haksızlık yapıldıktan sonra çeşitli sebeplerden birçoğunuz mahkemelere başvurmadınız. En azından şimdi size yapılan bu büyük haksızlık karşısında girişimde bulununuz ve aşağıdaki kanun değişiklik teklifini bölgenizdeki tüm milletvekillerine ulaştırınız. Unutmayın ki sizin hakkınızı ancak siz savunabilirsiniz ve ‘Bırakayım başkası uğraşsın.’ Mantığını taşıyorsanız kusura bakmayın ama şu an içinde bulunduğunuz haksızlığı da hak ediyorsunuz!”

 

İşte Milli Eğitim Bakanlığı  Merkez Teşkilatı şube Müdürleri  ile Taşra teşkilatı İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları  ile İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin  mağduriyetini giderecek kanun  teklifi  metni:

 

"Madde-…………652  Sayılı Kanun hükmünde   kararnameye  aşağıdaki  geçici madde  eklenmiştir.

 

Geçici Madde-11-Bu  Kanun Hükmündeki   Kararnameye göre Eğitim Uzmanlığı Kadrolarına  atanmış  sayılanlara  bu Maddenin  yürürlüğe  girdiği  tarihten  itibaren  bu kadrolara  atanmadan önceki  kadrolarına  ait  mali  hakları   bu kadrolarda   kaldıkları  sürece  ödenir."

 
Bekir KARABULUT
Eğitim Uzmanı

 

 

 

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.