Eğitim Uzmanlarının Ankara Temasları

Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında şube müdürüyken, taşra teşkilatında il milli eğitim müdür yardımcısıyken ve ilçe milli eğitim müdürüyken 6528 sayılı kanundaki düzenlemeyle ‘Şahsa Bağlı Eğitim Uzmanı’ yapılan yöneticilerin, kaybettikleri mali ve özlük haklarını anlatmak ve sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Ankara’ya gittik.

Eğitim Uzmanlarının Ankara Temasları
22 Kasım 2014 Cumartesi 17:07

Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında şube müdürüyken, taşra teşkilatında il milli eğitim müdür yardımcısıyken ve ilçe milli eğitim müdürüyken 6528 sayılı kanundaki düzenlemeyle ‘Şahsa Bağlı Eğitim Uzmanı’ yapılan yöneticilerin, Meb Personel kaybettikleri mali ve özlük haklarını anlatmak ve sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Ankara’ya gittik.

Diyarbakır’dan Sayın Cüneyt Akkuş, Samsun’dan Sayın Mustafa Sabri Hoşoğlu, Ankara’dan Sayın Selim Kaya ve Kayseri’den Sayın Ayhan Bekar ile bendeniz Bekir Karabulut’tan oluşan heyetimizle 20.11.2014 Perşembe günü çok verimli görüşmeler yaptık.

Görüşmelerimizi mağdur olan 1060 şahsa bağlı eğitim uzmanı adına yürüttüğümüz için gün boyu yaptıklarımızı herkesin bilmeye hakkı elbette vardır. Bir günün hikâyesi şöyleydi:

Milli Eğitim Bakanlığında ve diğer Meb Personel Bakanlıklarda havuza alınan çok sayıda yönetici olmuştu ve bizler de şahsa bağlı eğitim uzmanları olarak görevden alınarak bir bakıma ‘havuz’a alınmıştık. Ancak önemli bir farkla: Bizler havuza alınırken maaşlarımız dondurulmuştu. Önemine binaen tekrar yazıyorum, cumhuriyet tarihinde havuza alınıp da mali kayba uğrayan tek kesimdik. MEB merkez teşkilatında genel müdür, genel müdür yardımcısı, daire başkanı olarak görev yaparken havuza alınıp da mali kayba uğrayan kimse yoktur. Taa bize kadar!

Bu sebeple ocak ayından itibaren maaşlarımız eğitim uzmanlarıyla denkleşene kadar zam alamayacağız. Bu belki beş belki de 10 yıl sürecek!

Kadrolu yöneticiyken yönetici bile sayılmayan çok alt bir göreve getirilmemizle özlük haklarımızı; maaşımızın dondurulmasıyla da mali haklarımızı kaybetmiştik.

Bizler biliyorduk ki (bilmeliydik ki) bu ülkede kapı kapı dolaşmazsak hakkımızı alamayız. Bizim kültürümüz böyle, yapacak bir şey yok. Hepimiz yöneticilik yaptık; Bakanlığa en çok giden, en çok görüntü veren okuluna ödeneği kaptı. Yani demem o ki; bir Belçika, bir Almanya gibi oturduğumuz yerde birilerinin fark edip hakkımızı teslim etmelerini bekleyemezdik.

Gece yaptığımız güzel bir yolculuktan sonra Ankara’ya ulaştık. Birbirinden donanımlı arkadaşla buluşup onların engin tecrübelerinden yararlandığım için kendimi çok şanslı hissettim.

Telefonla randevu istediğimiz Milli Eğitim Müsteşarı Sayın Yusuf Tekin, randevu talebimize cevap vermediği için kendilerinin makamına uğramadık. Önce MEB merkez binada Müsteşar Yardımcısı Sayın Muhterem Kurt’la görüşmek istedik ancak kendileri makamda olmadıklarından dolayı hazırladığımız dosyayı teslim edip İnsan Kaynakları Genel Müdürü Sayın Hamza Aydoğdu’nun makamına uğradık. Sayın Genel Müdürümüz bir toplantıda olduğu için not ve bilgilendirme dosyası bırakıp ayrıldık.

Türk Eğitim Sen Başkanı Sayın İsmail Koncuk’la görüşmek üzere Cebeci’ye  geçtik. Sayın Koncuk heyetimizi sıcak bir şekilde karşıladı ve kendisiyle uzunca sayılabilecek bir sohbet gerçekleştirdik. Sayın Koncuk’u içinde bulunduğumuz mağduriyet konusunda bilgilendirdik ve kendisi konuyla ilgileneceğini ifade etti. Birçok konuda görüş alışverişinde bulunduk ama burada bir konuyu öne çıkarmak istiyorum. Samsun il milli eğitim müdürlüğünde şahsa bağlı eğitim uzmanı olarak görev yapan Sayın Mustafa Sabri Hoşoğlu son dere önemli bir konuda Sayın Koncuk’a öneride bulundu. Sayın Hoşoğlu; uzun zamandır Doğu’da çalışan öğretmenlere fazladan ödeme yapılmasıyla ilgili haberlerin çıktığını ve fakat bir türlü bunun gerçekleşmediğini, Doğu illerinin iklim koşullarının çok ağır olduğunu, örneğin Ardahan’da bir öğretmenin neredeyse 4-5 ton kömür tükettiğini, Batı’da bunun 1 tona düştüğünü, sadece ısınmak için bile Doğu’da görev yapan öğretmenin ortalama yıllık 2 bin lira civarında fazladan harcama yaptığını ve özetle Doğu’da çalışan öğretmenlere fazla ödeme çalışmasının bir an evvel tamamlanması gerektiğini ifade etti.

Sayın Koncuk söylenenleri not etti ve ilgileneceğini ifade etti. Sayın Koncuk’a sıcak ilgisinden dolayı heyetimiz ve 1060 şahsa bağlı eğitim uzmanı adına teşekkür ediyoruz.

Biz bu görüşmeyi yaparken İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü sekretaryasından bana telefon geldi ve Sayın Hamza Aydoğdu’nun yoğun olduğu, görüşmek istediği halde bunun mümkün olmadığı, selamlarını ilettiği ve kendisi adına Merkez Atama Daire Başkanı Sayın Fethi Fahri Kaya’nın bizleri beklediği bana iletildi.

Tekrar Milli Eğitim Bakanlığı merkez binasına gittik ve Sayın Kaya’nın makamına geçtik. Sayın Fethi Fahri Kaya’ya konuyla ilgili bilgi verdik ve çok verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Sayın Kaya, konuyla ilgili olarak Sayın Genel Müdürümüze bilgi arz edeceğini ve konuyu önemsediklerini ilettiler. Bizler de ilgilerinden dolayı Sayın Hamza Aydoğdu’ya ve Sayın Fethi Fahri Kaya’ya teşekkür ederek MEB merkez binadan ayrıldık.

Bu arada şunu da ifade etmek lazım ki Eğitim Bir Sen Genel Başkan Yardımcısı Sayın Ahmet Özer’e defalarca ulaşmamıza rağmen randevu alamadık. Eğitim Bir Sen yetkililerini de konuyla ilgili bilgilendirmek ve görüş alışverişinde bulunmak isterdik.

Sonra TBMM’ye geçtik. Girişte üç ayrı güvenlik kontrolüne tabi tutularak randevulu olduğumuz için son anda da olsa içeri girebildik. İlk olarak Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Sayın Fatma Nur Serter’in makamına gittik ve Sayın Serter bizi büyük bir ilgi ve sıcaklıkla karşıladı. Doğrusu konulara hakimiyeti ve özel ilgisinden dolayı heyet olarak etkilendik. Sayın Serter’in: ‘Bu konuyla kendi işim gibi ilgileneceğim.’ İfadesi bizleri ziyadesiyle memnun etti. Sayın Fatma Nur Serter’e sıcak ilgisinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.

Ankara Milletvekili ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Sayın Özcan Yeniçeri de aynı şekilde son derece samimi olarak karşıladı bizleri ve konuyla yakından ilgileneceğini ifade etti. Sayın Yeniçeri’ye de hassasiyetinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Yine Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi olan Sayın Milletvekillerimizden Sayın Emrullah İşler, Sayın Avni Erdemir, Sayın Çiğdem Münevver Ökten, Sayın Osman Çakır, Sayın Orhan Atalay, Sayın İsrafil Kışla, Sayın Bedrettin Yıldırım, Sayın Sevim Savaşer, Sayın İsmet Uçma, Sayın İlhan Yerlikaya, Sayın Selçuk Özdağ, Sayın Nebi Bozkurt, Sayın Muzaffer Çakar, Sayın Suat Önal, Sayın Tülay Bakır, Sayın Temel Çoşkun, Sayın Metin Lütfi Baydar, Sayın Namık Havutça, Sayın Tanju Özcan, Sayın Engin Özkoç, Sayın Mehmet Volkan Canalioğlu, Sayın Zühal Topcu, Sayın Ahmet Duran Bulut, Sayın İbrahim Ayhan’a durumumuzu içeren bilgilendirme dosyası ulaştırdık.

Anayasa Komisyonu Başkanı Sayın Burhan Kuzu yoğun mesaisi arasında bizleri kabul etti. Sayın Kuzu’ya da durumumuzu içeren bilgilendirme dosyası sunduk. Sayın Kuzu da konuyla ilgileneceğini bizlere iletti. Kendilerine heyetimiz ve tüm şahsa bağlı eğitim uzmanları adına teşekkür ediyoruz.

Bu arada kısa zaman önce şahsa bağlı eğitim uzmanlarının sorunlarıyla ilgili soru önergesi veren ve içinde bulunduğumuz mali ve özlük haklar bakımından mağduriyetimizi TBMM gündemine taşıyan İstanbul Milletvekili Sayın Sezgin Tanrıkulu’ya da teşekkür etmek istedik. Kendisi Ankara dışında olduğu için görüşemedik ancak teşekkür notumuzu Sayın Danışmanlarına bildirdik.

Özetle verimli ve güzel bir görüşme trafiği gerçekleştirdik. Gerçekleştirdiğimiz temasların ne kadar önemli olduğu şuradan belli ki mali anlamda maaşlarımızın dondurulduğunu bizden öğrenen birçok yetkiliyle karşılaştık. Bu demek oluyor ki bizim yaptığımız görüşmeler henüz başlangıç. Her ilimizdeki şahsa bağlı eğitim uzmanlarının öncelikle kendi bölgelerinin Sayın Milletvekillerine durumu anlatmaları gerekmektedir. Yine bölge bölge gruplar oluşturarak Ankara’ya bilgilendirme ziyaretleri yapılması da son derece önemlidir.

Ben buradan şunu öneriyorum: Meb Personel Şahsa bağlı eğitim uzmanları her bölgede tanışma ve çalışma toplantıları yapmalı ve her bölgeden seçilen bir kişi diğer bölgelerden seçilenlerle birlikte ortak bir rapor hazırlayarak MEB yetkililerine ve TBMM üyelerine konuyu iletmeliler.


Bekir KARABULUT
bekirkarabulut@gmail.com
Şahsa Bağlı
Eğitim Uzmanı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.