Eğitim Uzmanlarının Görevleri

eğitim uzmanlarının görevleri

Eğitim Uzmanlarının Görevleri
09 Ağustos 2014 Cumartesi 10:44

 Şahsa bağlı eğitim uzmanlarının illerde ne görev yapacağı ile ilgili merak  giderildi  ve MEB’in 11/07/ 2014   tarihli  ve 2942899 sayılı yazısı yayımlandı.

Bu  seçenekleri  madde madde  değerlendirmek  istiyoruz.

BİRİNCİ MADDE  DEĞERLENDİRMESİ : Şahsa bağlı eğitim uzmanlarına öğretmenlik yapmaları tercih olarak  sunulmuş . Doğrusu yıllarca yöneticilik yapmış  kişiler  öğretmenlikte ne gibi verim verebilirler? Çok az sayıda  kişi  çıkıp ben öğretmenlik yapabilirim dese bile:

a) Eğitim öğretim sınıfında olmayan biri  haftada  8 saatten fazla derse nasıl girecek? 

b)  Haftada  30 saat derse giren eğitim uzmanı bunun kaçını ek ders ücreti olarak alacak?

Dolayısıyla bu madde çok işlevsel değildir.

İKİNCİ MADDE  DEĞERLENDİRMESİ : Verilecek eğitimle ilgili olanların  hizmet  içi eğitim faaliyetlerinde eğitim görevlisi olmaları; diğerlerinin yönetici ya da yönetici yardımcısı olarak görevlendirilmeleri. Verilecek eğitimle ilgili yeterli olup olmamak kim tarafından nasıl belirlenecek?  Beyan  mı esas olacak yoksa belge mi istenecek?

İl milli eğitim müdürlüklerinde insan kaynaklarına bakan şube müdürü tarafından yürütülen  hizmet  içi faaliyetlerinin neresinde duracak eğitim uzmanları. Yazının sonunda eğitim uzmanlarının il milli eğitim müdürlerine bağlı olarak çalışması öngörülmüş. Bu bağlamda il milli eğitim müdür yardımcıları ve şube müdürleriyle eğitim uzmanlarının teması hangi ölçülere göre ve ne şekilde olacak?

ÜÇÜNCÜ MADDENİN  DEĞERLENDİRMESİ : Alanında yeterli olanların ilk ve orta dereceli okullarda ‘seçmeli derslere’ 8 saate kadar derse girmesi de çok anlamlı değil. Neden sadece seçmeli dersler? Ana derslerde başarılı olamazlar diye mi düşünülmüş? Ana derslere de  haftada  8 saate kadar girilememesinin gerekçesi nedir?

DÖRDÜNCÜ MADDENİN  DEĞERLENDİRİLMESİ : AR-GE Birimlerinde görevlendirilme: Görevden alarak zımnen başarısız bulduğunuz, ‘yetersiz’ gördüğünüz  kişilerden  proje  performansı  veya başarısı veya isabeti beklenir mi? Eğitim uzmanlarını istatistik verilerini bilgisayara işleyen memur olarak mı çalıştırmak istiyorsunuz?

BEŞİNCİ MADDENİN  DEĞERLENDİRMESİ : Bu yazıyı bütün olarak  değerlendirdiğimizde  doğrusu malumun ilamı diyebiliriz.

En azından bir şey düşünülmüş. Şahsa bağlı eğitim uzmanları doğrudan il müdürüne bağlı olarak çalışacaklar. Ama uygulamada yukarıdaki maddelere göre bazı sıkıntıların yaşanacağı da görülüyor.

Eğitim uzmanlarının birçoğu bu aralar yer değiştirme talebinde bulunuyorlar. Şahsa bağlı olarak görev yaptıkları için normla ilişkilendirilemeyen ve kanunen yer değişikliğiyle ilgili mani bir durumları bulunmayan eğitim uzmanlarının istekleri yerine getirilmelidir.  Çocuklarının  okul durumları ve eşlerinin iller arası özür  başvurusu  takvimlerinin sıkışmasından dolayı durum acildir. Eğitim uzmanlarının hayatlarındaki belirsizliklerin ortadan bir an evvel kaldırılması gerekir.

 

Bekir KARABULUT
Şahsa Bağlı Eğitim Uzmanı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.