Eğitim Uzmanlarının Mağduriyeti Meclis Gündeminde!

ŞAHSA BAĞLI EĞİTİM UZMANI KADROSUNDA ÇALIŞAN PERSONELİN DURUMU

Eğitim Uzmanlarının Mağduriyeti Meclis Gündeminde!
28 Ekim 2014 Salı 20:03

Milli Eğitim Bakanlığında şahsa bağlı eğitim uzmanı kadrosuna ataması yapılan personelin maaşlarının dondurulduğu iddiaları, önerge ile Bakan Nabi AVCI’ya soruldu.

İstanbul milletvekili Sezgin TANRIKULU tarafından hazırlanan önergede konuyla ilgili olarak şu iddia ve sorulara yer verildi:

"28941 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 6528 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 25. Maddesinde bulunan Geçici 10. Maddesinin 3. 4.ve 5. Fıkraları ile sayıları 1700’ü bulan merkez şube müdürleri, il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürleri “Şahsa bağlı eğitim uzmanı” kadrosuna atanmalarının akabinde mali ve özlük haklar bakımından ciddi bir mağduriyet yaşamaktadırlar. Tecrübe, bilgi, birikim, kariyer, liyakat yönleriyle donanımlı, verilecek her görevin üstesinden gelebilecek kapasitedeki merkez şube müdürleri, il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürlerine bir üst görev verilmesi gerekirken, hiçbir değerlendirmeye tabi tutulmadan kadro, statü değişikliği ile yöneticilik görevleri ellerinden alınarak “tenzili rütbe, makam” uygulanmış, ötekileştirilerek adeta itibarsızlaştırılmışlardır.Şahsa Bağlı Eğitim Uzmanı” kadrosuna geçirilen merkez şube müdürleri, il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürlerinin maaşları “Aradaki fark tazminat olarak ödenir” denilmekte ise de, fark kapanıncaya kadar maaşlarının dondurulduğu ve artırılmadığı iddiaları mevcuttur.

Bu bağlamda;

1.Anayasal bir hak nasıl geri alınabilmekte ve özlük hakları itibariyle -yönetici kademesi olmayan- daha alt bir göreve dönüştürülebilmektedir?

2.“Şahsa bağlı eğitim uzmanı” kadrosuna atanmalarının akabinde mali ve özlük haklar bakımından ciddi mağduriyet yaşayan merkez şube müdürlerinin, il milli eğitim müdür yardımcılarının ve ilçe milli eğitim müdürlerinin içinde bulundukları mağduriyetin giderilmesi yönünde çalışma yapılacak mıdır?

3.“Şahsa Bağlı Eğitim Uzmanı” kadrosuna geçirilen merkez şube müdürleri, il milli eğitim müdür yardımcıları ve ilçe milli eğitim müdürlerinin maaşlarının “Aradaki fark tazminat olarak ödenir” denilmesine rağmen, fark kapanıncaya kadar maaşlarının dondurulduğu ve artırılmadığı iddiaları doğru mudur?"


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.