Eğitim Uzmanlarının Sorunları Bütçe Komisyonunda Görüşüldü

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu 21 Kasım 2014 tarihli toplantısında şahsa bağlı eğitim uzmanlarının içinde bulundukları mali sıkıntı gündeme geldi. Bir grup eğitim uzmanının Milli Eğitim Bakanlığı ve TBMM bilgilendirme ziyaretleri meyvesini vermeye başladı.

Eğitim Uzmanlarının Sorunları Bütçe Komisyonunda Görüşüldü
28 Kasım 2014 Cuma 18:31

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu 21 Kasım 2014 tarihli toplantısında şahsa bağlı eğitim uzmanlarının içinde bulundukları mali sıkıntı gündeme geldi. Bir grup eğitim uzmanının Milli Eğitim Bakanlığı ve TBMM bilgilendirme ziyaretleri meyvesini vermeye başladı.

Eğitim uzmanlarının buradaki en büyük gücü haklılıklarıdır. İzahı kolay, hiçbir tereddüde meydan vermeyecek açık net bir haksızlık ortadadır. Dolayısıyla bu durum bir an önce düzeltilmelidir. Kendileriyle görüştüğümüz İstanbul Milletvekili Sayın Fatma Nur SERTER ve Ankara Milletvekili Sayın Özcan YENİÇERİ, sorunu son derece anlaşılır ve sarih şekilde dile getirmişler. Hem Sayın SERTER’e hem de Sayın YENİÇERİ’ye 1060 şahsa bağlı eğitim uzmanı adına teşekkür ediyorum.

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI’nın bu konuya duyarlı olacağına ve bir kanun değişikliğiyle kısa yoldan konunun çözüleceğine inanıyoruz.

Şu aralar gündemde olan taşra uzmanlarının mali haklarının düzeltilmesi kapsamında şahsa bağlı eğitim uzmanlarının durumları da düzeltilebilir.

İşte Plan Bütçe Komisyonunda şahsa bağlı eğitim uzmanlarıyla ilgili kısımlar:

"FATMA NUR SERTER (İstanbul) - (...) Sayın Bakan, çok önemli bir konu var, bu konuda size bir öneride de bulunmak istiyorum. Biliyorsunuz, şu “dershaneler yasası” ya da “tasfiye yasası” diye adlandırılan 6528 sayılı Yasa'yla il millî eğitim müdür yardımcıları, ilçe millî eğitim müdürleri ve merkez şube müdürleri eğitim uzmanı kadrosuna atandılar. Bunlar toplam 1.060 yönetici, sınavla girmiş, başarılı olmuş, deneyimli 1.060 yönetici. Ne oldu? Bunların maaşları donduruldu ve bunlar unvanlarını da kaybettiler, kadrolarını da kullanamıyorlar, işlevsiz bir hâlde bekletiliyor. Önce bir empati yapmak lazım, insanın tepeden düşmesi çok daha kötüdür. Şimdi, bu insanlar işlevsiz ve maaşları dondurulmuş yani bir tür aşağılanmış bir pozisyondalar ve üzüntü içerisindeler.

Sayın Bakanım, size bir şey hatırlatmak istiyorum: 2011'de 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname çıktı ve bu kararnameyle benzeri bir uygulama Sağlık Bakanlığında yapıldı. Oradaki şube müdürleri, hastane müdürleri görevden alınıyorlardı, sonra bir düzenleme getirildi, nedir? Bunlar araştırmacı kadrolarına atandılar ve durumlarını devam ettirdiler. Ben size o kanunu çıkarttım, elimde, getiriyorum, tek bir maddeyle bir kanun maddesini düzenleyerek Meclise getirmeyi eğer uygun bulursanız, biz de bunun hazırlığı içindeyiz, bir tek maddeyle bu 1.060 kişinin mağduriyetini giderebiliriz. (...)"

"ÖZCAN YENİÇERİ (Ankara) - (...) Şimdi, bu 652 sayılı Yasa'yla merkez şube müdürleri, millî eğitim müdür yardımcıları, ilçe millî eğitim müdürleri iradeleri dışında şahsa bağlı eğitim uzmanı yapıldılar. Şimdi, bu kişilerin görevleri gereği aldıkları maaşlar eğitim uzmanlığı görevinde bulunanlardan fazla olduğu için bunların da maaşları donduruldu. Eğitim uzmanlarının maaşlarıyla yeni eğitim uzmanı olanların maaşları eşit oluncaya kadar bu donduğu için bunlar herhangi bir artıştan yararlanamamaktadırlar. Bu durumda olan bir eğitim uzmanı şunu söylüyor: “Ben şube müdürlüğü sınavını kazandım, bir süre çalıştıktan sonra ilçe millî eğitim müdürü oldum, bu yasayla özel yarışma sınavıyla kazandığım şube müdürlüğü statüsünü ve kadrosunun altına atıldım suçum nedir?” Buna cevap vermemiz gerekiyor bizim. (...)"

TBMM PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU 21/11/2014 Tarihli Toplantı Tutanağının Tamamı İçin TIKLAYINIZ

Bekir KARABULUT
Şahsa Bağlı
Eğitim Uzmanı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.