Eğitimciler, Meb Önünde 'nöbet Eylemi' Yaptı

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen), karşılıksız nöbet görevine tepki göstererek imza kampanyası başlattı. Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, “Angaryaya hayır, nöbet görevi için ücret istiyoruz.” dedi. Karşılıksız...

Eğitimciler, Meb Önünde 'nöbet Eylemi' Yaptı
09 Şubat 2015 Pazartesi 13:37

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen), karşılıksız nöbet görevine tepki göstererek imza kampanyası başlattı. Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, “Angaryaya hayır, nöbet görevi için ücret istiyoruz.” dedi.

Karşılıksız nöbet görevine tepki gösteren Eğitim-Bir-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) binası önünde basın açıklaması yaptı. Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, “Karşılıksız nöbet görevine hayır demek; ek ders esaslarındaki adaletsizliğin giderilmesini haykırmak; uzun süredir iyileştirme yapılmayan öğretmenlerin ek ders ücretlerinin iki katına çıkarılmasını, sınav görev ücretlerinin artırılmasını, halk eğitim merkezleri ve okullarda ücretsiz olarak verilen takviye kurslarında görev alan memur ve hizmetlilerin fazla çalışmalarının ücretlendirilmesine yönelik talebimizi bir defa daha dillendirmek için toplanmış bulunuyoruz.” diye konuştu.

Özer, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nu hatırlatarak konuşmasına şöyle devam etti: “222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve 439 sayılı Ders Saatleri ile Ek Ders Ücretleri Hakkında Kanun gibi, öğretmenlerin görev ve sorumluluklarını tanımlayan temel kanunlarda hiçbir şekilde yer almayan öğretmenin nöbet yükümlülüğü sadece üç yönetmelikte (Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği, Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ile Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği) yer almakta. Diğer bir ifadeyle, kanuni dayanağı olmayan bir çalışma koşulu yönetmelikle öğretmenlerimize dayatılmakta.”

Kamu kurumlarında yapılan her nöbet görevinin bir karşılığı bulunma zorunluluğu olduğunun altını çizen Özer, “Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında nöbet görevinin bir karşılığının olmamasının izah edilecek bir tarafı yoktur.” ifadesinde bulundu.

“NÖBET GÖREVİ İÇİN ÜCRET İSTİYORUZ”

Özer, konuşmasını “Toplu sözleşme masasının yanı sıra Kasım 2013, Mart 2014 ve Kasım 2014 Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantılarına da taşıdığımız ‘Eğitim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerce fiilen yerine getirilen nöbet görevi karşılığında, nöbet tutulan her gün için ek ders ücreti ödenmesi’ yönündeki talebimizin geçen süre zarfında karşılanması noktasında somut bir adım atılmaması üzerine haklı davamızda kamuoyu bilinci oluşturmak ve acil çözüm bekleyen sorunu konunun muhataplarının dikkatine sunmak amacıyla böyle bir kampanya başlattık. Angaryaya hayır diyor, nöbet görevi için ücret istiyoruz.” diye tamamladı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.