Eğitimcilerden Halaylı İş Bırakma Eylemi

Türk Eğitim Sen’e bağlı öğretmenler, Osmaniye Cumhuriyet Meydanı'nda, MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu'nun katılımıyla davul zurna eşliğinde halaylar çekerek bir günlük iş bırakma eylemi yaptı. Yaklaşık 50 kişilik...

Eğitimcilerden Halaylı İş Bırakma Eylemi
24 Eylül 2014 Çarşamba 14:53

Türk Eğitim Sen’e bağlı öğretmenler, Osmaniye Cumhuriyet Meydanı'nda, MHP Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu'nun katılımıyla davul zurna eşliğinde halaylar çekerek bir günlük iş bırakma eylemi yaptı. Yaklaşık 50 kişilik grup, iş bırakma eylemi çerçevesinde Cumhuriyet Meydanı’ndan toplandı. Grubun eylemine, Milliyetçi Hareket Partisi Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu da katılarak destek verdi.

TES Osmaniye Şube Başkanı Ahmet Kandemir burada yaptığı açıklamada, Türk Eğitim-Sen'in yönetici kıyımı ile ilgili mücadelesini aylardır sürdürmekte olduğunu ifade etti. Kandemir, “Sözde paralel yapıyı tasfiye etmek için okul müdürlerinden, müdür yardımcılarına ve müdür başyardımcılarına, il milli eğitim müdürlerinden ilçe milli eğitim müdürlerine, il milli eğitim müdür yardımcılarından MEB'de üst düzey yöneticilere kadar MEB'de neredeyse yönetici bırakmadılar.” dedi.

Çalışkan, başarılı, ödüllü, okulunu zirveye taşıyan okul müdürlerine sözde değerlendirmelerde düşük puanlar verilerek, onların görevlerinden alındığını ve küstürüldüğünü ifade eden Kandemir, açıklamasında şöyle devam etti: “Bu kıyım furyasından süreç içerisinde toplamda 76 bin yönetici doğrudan etkilenecek. Bu kıyım, okullarda 4 yılını dolduran müdürlerle başladı, müdürlerin kendi ekiplerini oluşturması ile devam ediyor ve ilk defa ve yeniden müdür görevlendirmeleriyle son bulacak. Görev süresi uzatılacak müdürler belirlenirken, okul müdürlerine kendilerini hiç tanımayan görevinde vekaleten bulunan ilçe milli eğitim müdürleri ve sadece 2-3 aydır görevlerinde olan şube müdürleri tarafından düşük puanlar verildi. Mesai arkadaşları tarafından tam puan alan müdürlere, MEB yetkilileri tarafından düşük puanlar verilerek, onların görev süreleri uzatılmadı. MEB yetkilileri bu puanları sipariş listeler aracılığıyla verdi. Kısacası AKP ilçe teşkilatları ile el ele veren malum sendika; torpili, adam kayırmayı layıkıyla yerine getirdi. Üstelik puanlamalarda öyle trajikomik olaylar da yaşandı ki ölen insanlara dahi 100 puan verdiler. Belediye başkan yardımcısına, kurum değiştirenlere, emekli olanlara 75 ve üzerinde puan verdiler. Hatta geçici ilçe müdürleri bile kendilerine 100 tam puan verdi.”

Konunun Anayasa Mahkemesi'nde olduğunu bildiren Kandemir, “Anayasa Mahkemesi'nin bu talan, bu torpil, bu yandaşlığa bir an önce son verecek bir karar vermesi gereklidir. Şayet Anayasa Mahkemesi iptal etmezse, konuyu AİHM'ye kadar taşıyacağız. İşte tüm bu nedenlerden dolayı Türk Eğitim-Sen olarak tüm illerimizde bir günlük iş bırakma eylemi yapıyoruz. Bugün ziller çalmayacak, okullar boşalacaktır. Sendikacılığın asgari standartlarına sahip bütün sendikaların destek vereceği bu eyleme, tüm eğitim çalışanları sahip çıkacaktır. Ayrıca bilinmelidir ki iş bırakma eylemi sendikal faaliyetler kapsamında demokratik bir haktır. Dolayısıyla ulusal ve uluslararası düzenlemeler, yargı kararları doğrultusunda; sendikanın aldığı karar uyarınca iş bırakma eylemine katılan sendika üyesi çalışanlara ceza verilemez.” şeklinde konuştu.

Diğer yandan, velilere de çağrıda bulunan Kandemir, şöyle dedi: “Sadece eğitim çalışanlarının değil, çocuklarımızın da geleceği tehdit altındadır. TEOG yerleştirmelerinde yapılan hatalar, öğretmen ve derslik açığı, ücretli öğretmenlerin derslere girmesi, birleştirilmiş sınıf uygulaması, okullarda ikili eğitim yapılması, eğitimin niteliğinin, kalitesinin azalması, kendi yağıyla kavrulan devlet okullarına ödenek ayrılmamasına rağmen özel okullara teşvik verilmesi; okulların liyakatten, bilgiden, tecrübeden yoksun insanlara teslim edilmesi Türk milli eğitimi için en tehlikeli hususlardır. Şundan emin olunmalıdır ki biz daha iyi bir eğitim hizmeti verebilmek için sesimizi yükseltiyoruz. Bu nedenle eylemimize siz de destek verin. Öğretmenlerimizin, okul yöneticilerinin, eğitim çalışanlarının hak arama mücadelesine katkıda bulunun. Bu noktada eğitim çalışanlarının birlikteliği çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki eğer bir ve beraber olursak, sesimizi yüksek perdeden duyurursak, kenetlenirsek, sağlam bir irade ortaya koyarsak, o zaman yanlışlıklara, haksızlıklara, adaletsizliklere dur demek mümkün olabilecektir.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.